https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ec1570fcc8a7a68935e2e135b_o.jpg
Azərbaycanda sahibkarlığın davamlı inkişafına uzun illərdir töhfə verən AccessBank, Korporativ Sosial Məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində həyata keçirdiyi Access2Success layihəsinin dördüncü dəfə uğurla başa çatdığını qürurla elan edir. Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə reallaşdırılan bu təşəbbüs, ölkədə qadın sahibkarlığının gücləndirilməsinə və onların biznes potensialının üzə çıxarılmasına yönəlib.
Layihəyə bu il də böyük maraq göstərilib – iştirak üçün 300-dən çox müraciət daxil olub. Seçim mərhələsini uğurla keçən 50 qadın sahibkar biznesin idarə edilməsi, satış və marketinq, liderlik və emosional idarəetmə, uğurlu biznesin hüquqi aspektləri, eləcə də maliyyə savadlılığı üzrə bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirərək proqramı müvəffəqiyyətlə tamamlayıblar. Təlimlər AccessBank-ın peşəkar mütəxəssisləri və öz sahəsində geniş təcrübəyə malik ekspertlər tərəfindən keçirilib.
“Dayanıqlı sahibkarlıq modellərinin formalaşdırılmasına dəstək AccessBank üçün əsas prioritetlərdəndir. ‘Access2Success’ proqramı vasitəsilə qadın sahibkarların bilik və bacarıqlarını gücləndirir, onların bizneslərini daha inamlı və dayanıqlı şəkildə inkişaf etdirmələrinə şərait yaradırıq. Bu dəyərli əməkdaşlığa görə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankına təşəkkürümüzü bildiririk. AccessBank olaraq bu təşəbbüsü gələcək illərdə də ardıcıl və genişmiqyaslı şəkildə davam etdirmək əzmindəyik”,- bunu AcessBank-ın İdarə Heyətinin Sədri Davit Tsiklauri layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib.
“Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycandakı fəaliyyətində əsas prioritetlərdən biri qeyri-neft sektorunun, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına dəstək verməkdir. Strateji tərəfdaşlarımızdan olan AccessBank ilə birgə həyata keçirdiyimiz «Access2Success» təşəbbüsü qadın sahibkarlığının dayanıqlı inkişafına real töhfə verən nümunəvi layihələrdəndir. EBRD gələcəkdə də bu kimi sosial və iqtisadi təsir gücünə malik təşəbbüslərə dəstəyini davam etdirəcək”, - Azərbaycan üzrə Biznes Məsləhətləri Proqramının baş meneceri Samir Həmidov qeyd edib:
Qeyd edək ki, “Access2Success” layihəsi ilk dəfə 2022-ci ildə həyata keçirilib və hər il təxminən 50 qadın sahibkarı əhatə edir. İndiyədək proqramda 200-dən çox qadın sahibkar iştirak edib. Konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə, yaradıcılıq, mədəniyyət və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən iştirakçılar altı həftəlik intensiv təlimlər çərçivəsində həm nəzəri, həm də praktik biliklər əldə edərək öz bizneslərinin inkişafı üçün möhkəm təməl formalaşdırıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ec1570fcc8a7a68935e2e135b_o.jpg
AccessBank, a long-standing supporter of sustainable entrepreneurship in Azerbaijan, proudly announces the successful completion of the Access2Success project for the fourth consecutive year. Implemented within the framework of the Bank’s Corporate Social Responsibility (CSR) strategy and supported by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the initiative aims to strengthen women’s entrepreneurship in Azerbaijan and unlock the full potential of women-led businesses.
This year, the programme attracted significant interest, with more than 300 applications submitted. Following a competitive selection process, 50 women entrepreneurs successfully completed the programme, enhancing their skills and knowledge in business management, sales and marketing, leadership and emotional intelligence, legal aspects of business operations, and financial literacy. The training sessions were delivered by experienced industry experts and AccessBank specialists.
Davit Tsiklauri, Chairman of the Management Board of AccessBank, commented:
“Supporting the development of sustainable entrepreneurship models is a key priority for AccessBank. Through the Access2Success programme, we strengthen the knowledge and skills of women entrepreneurs, enabling them to develop their businesses with greater confidence and sustainability. We sincerely thank the European Bank for Reconstruction and Development for its valuable support. AccessBank remains committed to continuing and expanding this initiative in the years ahead.”
Samir Hamidov, Principal Manager, SME Finance & Development Group, EBRD added:
“Supporting the non-oil sector, particularly small and medium-sized enterprises, is a central priority for the EBRD in Azerbaijan. The Access2Success initiative, implemented in partnership with our strategic partner AccessBank, is an exemplary programme that makes a tangible contribution to the sustainable development of women’s entrepreneurship. The EBRD will continue to support high-impact initiatives of this kind in the future.”
Launched in 2022, the Access2Success project engages approximately 50 women entrepreneurs each year. To date, more than 200 women have participated in the programme. Participants representing sectors such as consulting, tourism, education, healthcare, creative industries, culture, and others have benefited from six weeks of intensive training, acquiring both theoretical and practical knowledge, which has provided them with a solid foundation for the continued growth and development of their businesses.