https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ec1570fcc8a7a68935e2e135b_o.jpg
Azərbaycanda sahibkarlığın davamlı inkişafına uzun illərdir töhfə verən AccessBank, Korporativ Sosial Məsuliyyət (KSM) strategiyası çərçivəsində həyata keçirdiyi Access2Success layihəsinin dördüncü dəfə uğurla başa çatdığını qürurla elan edir. Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə reallaşdırılan bu təşəbbüs, ölkədə qadın sahibkarlığının gücləndirilməsinə və onların biznes potensialının üzə çıxarılmasına yönəlib.
Layihəyə bu il də böyük maraq göstərilib – iştirak üçün 300-dən çox müraciət daxil olub. Seçim mərhələsini uğurla keçən 50 qadın sahibkar biznesin idarə edilməsi, satış və marketinq, liderlik və emosional idarəetmə, uğurlu biznesin hüquqi aspektləri, eləcə də maliyyə savadlılığı üzrə bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirərək proqramı müvəffəqiyyətlə tamamlayıblar. Təlimlər AccessBank-ın peşəkar mütəxəssisləri və öz sahəsində geniş təcrübəyə malik ekspertlər tərəfindən keçirilib.
“Dayanıqlı sahibkarlıq modellərinin formalaşdırılmasına dəstək AccessBank üçün əsas prioritetlərdəndir. ‘Access2Success’ proqramı vasitəsilə qadın sahibkarların bilik və bacarıqlarını gücləndirir, onların bizneslərini daha inamlı və dayanıqlı şəkildə inkişaf etdirmələrinə şərait yaradırıq. Bu dəyərli əməkdaşlığa görə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankına təşəkkürümüzü bildiririk. AccessBank olaraq bu təşəbbüsü gələcək illərdə də ardıcıl və genişmiqyaslı şəkildə davam etdirmək əzmindəyik”,- bunu AcessBank-ın İdarə Heyətinin Sədri Davit Tsiklauri layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib.
“Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycandakı fəaliyyətində əsas prioritetlərdən biri qeyri-neft sektorunun, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına dəstək verməkdir. Strateji tərəfdaşlarımızdan olan AccessBank ilə birgə həyata keçirdiyimiz «Access2Success» təşəbbüsü qadın sahibkarlığının dayanıqlı inkişafına real töhfə verən nümunəvi layihələrdəndir. EBRD gələcəkdə də bu kimi sosial və iqtisadi təsir gücünə malik təşəbbüslərə dəstəyini davam etdirəcək”, - Azərbaycan üzrə Biznes Məsləhətləri Proqramının baş meneceri Samir Həmidov qeyd edib:
Qeyd edək ki, “Access2Success” layihəsi ilk dəfə 2022-ci ildə həyata keçirilib və hər il təxminən 50 qadın sahibkarı əhatə edir. İndiyədək proqramda 200-dən çox qadın sahibkar iştirak edib. Konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə, yaradıcılıq, mədəniyyət və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən iştirakçılar altı həftəlik intensiv təlimlər çərçivəsində həm nəzəri, həm də praktik biliklər əldə edərək öz bizneslərinin inkişafı üçün möhkəm təməl formalaşdırıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ec1570fcc8a7a68935e2e135b_o.jpg
AccessBank, способствующий устойчивому развитию предпринимательства в Азербайджане, объявляет о успешном завершении проекта Access2Success в четвертый раз, который реализован в рамках стратегии Корпоративной Социальной Ответственности (КСО) банка. Эта инициатива, поддержанная Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР), направлена на укрепление женского предпринимательства в стране и раскрытие бизнес-потенциала женщин-предпринимателей.
В этом году было подано более 300 заявок. После конкурсного отбора 50 женщин-предпринимателей успешно завершили программу, развив свои знания и навыки в управлении бизнесом, продажах и маркетинге, лидерстве и эмоциональном интеллекте, правовых аспектах ведения успешного бизнеса, а также финансовой грамотности. Обучение проводилось опытными отраслевыми экспертами и специалистами AccessBank.
«Поддержка формирования устойчивых моделей предпринимательства является одним из ключевых приоритетов AccessBank. Через программу Access2Success мы укрепляем знания и навыки женщин-предпринимателей, создаем условия для более уверенного и устойчивого развития их бизнеса. Мы благодарим Европейский банк реконструкции и развития за ценную поддержку. AccessBank намерен продолжать и расширять эту инициативу в последующие годы», - сказал Председатель Правления AccessBank Давит Циклаури.
«Поддержка не нефтяного сектора, в частности, малого и среднего предпринимательства является одним из ключевых приоритетов ЕБРР в Азербайджане. Инициатива Access2Success, реализуемая совместно с нашим стратегическим партнером AccessBank, является образцовым проектом, который вносит реальный вклад в устойчивое развитие женского предпринимательства. ЕБРР продолжит поддерживать инициативы с высокой социальной и экономической отдачей в будущем», - отметил главный менеджер программы ЕБРР по консультированию бизнеса в Азербайджане Самир Гамидов.
Проект Access2Success был запущен впервые в 2022 году и ежегодно охватывает около 50 женщин-предпринимателей. На сегодняшний день в программе приняли участие более 200 женщин. Участницы, представляющие консалтинговый сектор, туризм, образование, здравоохранение, креативные индустрии, культуру и другие отрасли, прошли шестинедельные интенсивные тренинги, получив как теоретические, так и практические знания, что позволило им создать прочную основу для дальнейшего развития своих бизнесов.