https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_8fffb3e40d401e43a86404f18_o.jpg
İnnovasiya lideri Bakcell “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi tərəfindən təsis edilən “Kaşalata” kafede “İnklüzivlikdə İnnovativ Həllər” adlı tədbir təşkil edib. Tədbirin əsas məqsədi rəqəmsallaşan dünyada neyro-müxtəlifliyi olan şəxslər üçün inklüziv yanaşmaların inkişafını təşviq etmək, bu sahədə mövcud innovativ həll modellərini müzakirə etmək olub. Tədbirdə dövlət, özəl şirkət, həmçinin QHT və media nümayəndələri də daxil olmaqla ümumilikdə 40-a yaxın qonaq iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində inklüziv cəmiyyətin qurulmasında tətbiq edilən ən son yeniliklər, bu sahədə məşğulluq və təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, həmçinin sosial sahibkarlıq modellərinin tətbiqi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təsisçisi və sədri Aytən Eynalovanın moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə millət vəkili Fariz İsmayılzadə, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, Mərkəzi Bankın Maliyyə Texnologiyaları və İnnovasiyalar Departamentinin direktoru Fidan Tofidi və Bakcell-in İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ kommunikasiyalar üzrə direktoru Aysel Süleymanova çıxış ediblər.
“Bakcell olaraq innovasiya yanaşmamızın əsasında cəmiyyətin hər bir üzvü üçün müasir imkanlar yaratmaq dayanır. “Birgə və Sağlam” ilə güclü əməkdaşlığımız inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılması istiqamətində davamlı dəstəyin göstəricisidir və biz bu kimi təşəbbüsləri gələcəkdə artırmağı hədəfləyirik”, – deyə Bakcell-in İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ kommunikasiyalar üzrə direktoru Aysel Süleymanova bildirib.
Bakcell inklüziv cəmiyyətin qurulmasına dəstək strategiyası çərçivəsində neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin inkişafını, bərabər imkanların yaradılmasını və inklüziv yanaşmaların genişləndirilməsini hədəfləyən layihələri davamlı şəkildə həyata keçirir. Şirkət yeni texnoloji və sosial təşəbbüslər vasitəsilə cəmiyyətin dayanıqlı inkişafına töhfə verir.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin və onların ailələrinin sosial rifahını dəstəkləyir, autizmli şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, inklüziv təhsil və məşğulluq imkanlarının artırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir. “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə təsis edilmiş “Kaşalata” kafe neyro-müxtəlifliyi olan gənclərin məşğulluğunu dəstəkləyən mühüm bir sosial layihədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_8fffb3e40d401e43a86404f18_o.jpg
Инновационный лидер Bakcell организовал мероприятие под названием «Инновационные решения в сфере инклюзивности» в кафе Kaşalata, учреждённом Общественным объединением «Birgə və Sağlam». Основной целью мероприятия стало содействие развитию инклюзивных подходов для людей с нейроразнообразием в условиях цифровизации, а также обсуждение существующих инновационных моделей решений в данной сфере. В мероприятии приняли участие около 40 гостей, включая представителей государственных структур, частных компаний, НПО и СМИ.
В рамках мероприятия состоялись широкие обсуждения, посвящённые последним инновациям, применяемым в построении инклюзивного общества, расширению возможностей занятости и образования в данной сфере, а также внедрению моделей социального предпринимательства. Дискуссию модерировала основатель и председатель Общественного объединения «Birgə və Sağlam» Айтен Эйналова. В числе спикеров были депутат Милли Меджлиса Фариз Исмаилзаде, председатель Правления Государственного агентства занятости Садыг Алиев, директор Департамента финансовых технологий и инноваций Центрального банка Фидан Тофиди, а также директор Bakcell по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям Айсель Сулейманова.
«В основе инновационного подхода Bakcell лежит создание современных возможностей для каждого члена общества. Прочное сотрудничество с “Birgə və Sağlam” является наглядным подтверждением нашей постоянной поддержки в направлении формирования инклюзивного общества, и мы намерены расширять подобные инициативы в будущем», — отметила директор Bakcell по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям Айсель Сулейманова.
В рамках стратегии поддержки формирования инклюзивного общества Bakcell на постоянной основе реализует проекты, направленные на развитие людей с нейроразнообразием, создание равных возможностей и расширение инклюзивных подходов. Посредством новых технологических и социальных инициатив компания вносит вклад в устойчивое развитие общества.
Общественное объединение «Birgə və Sağlam» поддерживает социальное благополучие людей с нейроразнообразием и их семей, а также реализует проекты, направленные на социальную интеграцию людей с аутизмом, развитие инклюзивного образования и расширение возможностей занятости. Кафе Kaşalata, созданное по инициативе Общественного объединения «Birgə və Sağlam», является важным социальным проектом, поддерживающим трудоустройство молодых людей с нейроразнообразием.