“Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin ikinci mövsümünün rəsmi açılış mərasimi keçirilib
“Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin ikinci mövsümünün rəsmi açılış mərasimi keçirilib “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin ikinci mövsümünün rəsmi açılış mərasimi keçirilib
Dekabrın 19-da Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) dəstəyi, “Tamstore” Marketlər Şəbəkəsinin baş sponsorluğu, “CBC Sport” telekanalının informasiya dəstəyi ilə keçiriləcək “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin ikinci mövsümünün rəsmi açılış və püşkatma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə turnirdə iştirak edən dövlət qurumlarının, şirkətlərin, eləcə də futbol ictimaiyyətinin nümayəndələri, QDF-in tərəfdaşları, futbol veteranları və media nümayəndələri iştirak ediblər.
İlk olaraq “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin ilk mövsümünün final oyunu və mükafatlandırılma mərasimindən hazırlanmış videoçarx tədbir iştirakçılarına nümayiş olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev turnirin məqsədi və əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olundu ki, tədbirdə iştirak edən 40 yaxın dövlət qurumları və şirkətlər Fonda ianə edərək bu xeyriyyə turnirinə iştirakçı qismində qatılıblar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində qazandığı möhtəşəm Zəfərdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa və yenidənqurma işlərinin sürətlə davam etdirildiyini deyən İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin keçirilməsində başlıca məqsəd Qarabağın bərpası prosesinə ictimai dəstəyin gücləndirilməsi, eyni zamanda insanlar arasında ianə mədəniyyətinin təşviq edilməsi və sağlam həyat tərzinin təbliğ olunmasıdır.
Turnirdə dövlət qurumlarının və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən aparıcı şirkətlərin komandalarının iştirakına xüsusi diqqət çəkən Rəhman Hacıyev, bunun Qarabağın bərpası naminə dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın və həmrəyliyin bariz nümunəsi olduğunu vurğulamaqla yanaşı, turnirin təşkilinə dəstək verən bütün donor və tərəfdaşlara təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən “Avrora Qrup” şirkətinin prezidenti, “Tamstore” Marketlər Şəbəkəsinin təsisçisi Ceyhun Abbasov turnirin ictimai və sosial əhəmiyyətindən danışıb. O, bu təşəbbüsün Qarabağın bərpasına töhfə verəcəyini xüsusi qeyd etməklə yanaşı, yarışın yüksək təşkilatçılıq səviyyəsində keçiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Çıxışlardan sonra “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin püşkatma mərasimi keçirilib. Püşkatmanın nəticəsində turnirdə çıxış edən 40 komanda hər birində 10 komanda olmaqla 4 qrupa bölünüb.
Qeyd edək ki, tədbir zamanı “Avrora Qrup” şirkətinin prezidenti Ceyhun Abbasova xüsusi plaket və Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi ilə hazırlanan “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabı, püşk çəkimində iştirak edən qonaqların hər birinə isə Qarabağ Dirçəliş Fondu adından xüsusi “Təşəkkür sertifikatı” təqdim olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, Qarabağ Dirçəliş Fonduna turnirin baş sponsoru və iştirak edən komandalar tərəfindən ümumilikdə 115.000 manat vəsait ianə edilib.
Xüsusi olaraq vurğulamaq lazımdır ki, turnirin keçirilməsindən əldə olunan vəsait işğaldan azad edilmiş ərazilərdə idman infrastrukturunun yaradılmasına yönəldiləcək. Beləliklə, komandalar turnirdə iştirak etməklə yanaşı, həm də Qarabağın bərpasına töhfə vermiş olacaqlar.
Onu da qeyd edək ki, tədbir zamanı “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabında yer alan fotoşəkillər əsasında təşkil edilən və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərini, eləcə də Qarabağın zəngin təbiətini və nadir flora-faunasını əks etdirən “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” fotosərgisi də nümayiş edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_594d66741af41c1a00c5a78f5_o.jpg
19 декабря состоялась официальная церемония открытия и жеребьёвки второго сезона благотворительного футбольного турнира «Кубок Возрождения», который пройдёт по инициативе и при организационной поддержке Фонда Возрождения Карабаха, при содействии Ассоциации футбольных федераций Азербайджана, при генеральном спонсорстве сети маркетов «Tamstore» и информационной поддержке телеканала «CBC Sport».
В церемонии приняли участие представители государственных учреждений и компаний — участников турнира, представители футбольной общественности, партнёры Фонда Возрождения Карабаха, ветераны футбола, а также представители средств массовой информации.
Вначале вниманию участников мероприятия был представлен видеоролик, подготовленный на основе финального матча и церемонии награждения первого сезона благотворительного футбольного турнира «Кубок Возрождения».
С вступительной речью выступил председатель правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, который подробно рассказал о целях и значении турнира. Было отмечено, что около 40 государственных учреждений и компаний, принявших участие в мероприятии, присоединились к данному благотворительному турниру в качестве участников, сделав пожертвования в Фонд.
Отметив, что после Великой Победы, одержанной Азербайджанской армией в Отечественной войне под руководством Президента Азербайджанской Республики, Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, на освобождённых территориях ускоренными темпами продолжаются работы по восстановлению и реконструкции, председатель правления подчеркнул, что основной целью проведения благотворительного футбольного турнира «Кубок Возрождения» является укрепление общественной поддержки процесса восстановления Карабаха, а также продвижение культуры благотворительности и популяризация здорового образа жизни.
Обратив особое внимание на участие в турнире команд государственных учреждений и ведущих компаний, действующих в стране, председатель правления отметил, что это является наглядным примером сотрудничества и солидарности государственного и частного секторов во имя восстановления Карабаха, и выразил благодарность всем донорам и партнёрам, оказавшим поддержку в организации турнира.
Выступивший на мероприятии президент компании «Avrora Group», основатель сети маркетов «Tamstore» Джейхун Аббасов рассказал об общественной и социальной значимости турнира. Он особо отметил, что данная инициатива внесёт вклад в восстановление Карабаха, а также выразил уверенность в том, что соревнование будет проведено на высоком организационном уровне.
После выступлений состоялась церемония жеребьёвки благотворительного футбольного турнира «Кубок Возрождения». По её итогам 40 команд, принимающих участие в турнире, были распределены на 4 группы по 10 команд в каждой.
Отметим, что в ходе мероприятия президенту компании «Avrora Group» Джейхуну Аббасову был вручен специальный памятный плакет и книга «Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса», подготовленная по заказу Фонда Возрождения Карабаха. Всем гостям, принявшим участие в жеребьёвке, от имени Фонда были вручены сертификаты благодарности.
Для справки сообщаем, что в Фонд Возрождения Карабаха от генерального спонсора турнира и команд-участницв общей сложности было пожертвовано 115 000 манатов.
Особо следует подчеркнуть, что средства, полученные от проведения турнира, будут направлены на создание спортивной инфраструктуры на освобождённых территориях. Таким образом, команды, участвуя в турнире, вносят непосредственный вклад в восстановление Карабаха.
Также отметим, что в рамках мероприятия была представлена фотовыставка «Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса», организованная на основе фотографий, размещённых в книге и отражающих восстановительные и строительные работы на освобождённых территориях, а также богатую природу Карабаха и его уникальную флору и фауну.