SOCAR ilə Macarıstanın “MOL Group” şirkəti arasında Azərbaycanın Şamaxı-Qobustan sahəsində kəşfiyyat və hasilat üzrə pay bölgüsü sazişi imzalanıb.
Sazişi SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf və “MOL Group”un İdarə Heyətinin sədri və baş icraçı direktoru Jolt Hernadi imzalayıblar.
Layihənin operatoru olan “MOL Group” birgə kəşfiyyat layihəsində 65%, SOCAR isə 35% paya malikdir.
Layihə çərçivəsində seysmik tədqiqatların 2026-cı ilin əvvəlində başlanması, daha sonrakı mərhələdə isə qazma işlərinin aparılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, 3 iyun 2025-ci il tarixində “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində SOCAR ilə “MOL Group” şirkəti arasında imzalanan Əsas Şərtlər Sazişindən sonra bu tam razılaşdırılmış sənəd iki şirkət arasında əvvəlki uğurlu əməkdaşlıq üzərində qurulan strateji tərəfdaşlıqda mühüm mərhələdir.
Xatırladaq ki, “MOL Group” şirkəti Azərbaycan bazarına 2020-ci ildə Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) yatağında 9,57% pay və xam nefti Ceyhan limanına nəql edən Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərində 8,9% effektiv pay əldə etməklə daxil olub.

SOCAR and MOL Group have signed a Production Sharing Agreement (PSA) for exploration and production in Azerbaijan’s Shamakhi–Gobustan area.
The agreement was signed by Rovshan Najaf, President of SOCAR, and Zsolt Hernádi, Chairman and Chief Executive Officer of MOL Group.
Under the project, MOL Group, as the operator, holds a 65% stake, while SOCAR holds 35%.
Within the framework of the project, seismic surveys are planned to begin in early 2026, followed by the drilling at a later stage.
Notably, this fully agreed document marks an important stage in the strategic partnership between MOL Group and SOCAR, following the signing of the Heads of Terms Agreement during Baku Energy Week on 3 June 2025. The new agreement builds upon the companies’ previous successful cooperation.
For reference, MOL Group entered the Azerbaijani market in 2020 by acquiring a 9.57% stake in the Azeri–Chirag–Gunashli (ACG) field and an 8.9% effective stake in the Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) oil pipeline transporting crude oil to the Ceyhan terminal.