https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_32b2099db58d56431e91b3441_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin komandanlığı altında Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə başa çatan Vətən müharibəsi nəticəsində azad edilmiş ərazilərimizdə mühəndis işləri davam etdirilir.
Azərbaycan Ordusunun Mühəndis Qoşunlarının hissə və bölmələri tərəfindən nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsiz hərəkətini təmin etmək məqsədilə yollar minalardan təmizlənir, mürəkkəb relyefli, o cümlədən çətin keçilən dağlıq ərazilərdə bölmələrin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə yeni təminat yolları çəkilir.
Mühəndis Qoşunlarının digər dövlət qurumları ilə qarşılıqlı fəaliyyəti nəticəsində mürəkkəb relyefli, o cümlədən çətin keçilən qayalıq ərazilərdə bölmələrin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə cari ilin oktyabr ayı ərzində 50 km-dən çox, ümumilikdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bu günədək 1078 km-dən çox yeni təminat yolları çəkilib. Bundan başqa yeni çəkilən təminat yollarına oktyabr ayı ərzində 81 ədəd, ümumilikdə isə 1796 ədəd yol tanıtma nişanları quraşdırılıb.
Azad edilmiş ərazilərimizdə mühəndis-istehkam bölmələrinin fəaliyyəti nəticəsində oktyabr ayının 1-dən bu günədək olan müddət ərzində 550 hektardan çox ərazi mina və partlamamış döyüş sursatlarından tam təmizlənib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bu günədək mühəndis-istehkam bölmələri tərəfindən 27960 hektardan çox ərazi minalardan təmizlənib. Ümumilikdə 9726 ədəd piyada əleyhinə, 2485 ədəd tank əleyhinə və 10316 ədəd partlamamış döyüş sursatı aşkarlanaraq məhv edilib.
Mina təmizlənmə işlərində əsas səylər azad olunan ərazilərdə yaşayış məntəqələri, əkin sahələri, yollar və infrastruktur obyektlərinə yönəldilib.
Azad edilən ərazilərimizdə minaların və partlamamış döyüş sursatlarının aşkarlanaraq zərərsizləşdirilməsi, eləcə də mühəndis təminatı üzrə digər zəruri tədbirlər davam etdirilir.

Engineering support measures are underway in the liberated territories - VIDEO
Engineering support measures are underway in the liberated territories - VIDEO Engineering support measures are underway in the liberated territories - VIDEO
Engineering work continues in the territories liberated as a result of the Patriotic War, which ended with the victory of the Azerbaijan Army under the command of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.
In order to ensure the safe movement of vehicles, the roads are cleared of mines by the units and subunits of the Engineering Troops of the Azerbaijan Army, and new supply roads are laid to ensure the operation of the units in difficult terrain, including mountainous areas.
As a result of the interaction of the Engineering Troops with other government agencies, in October of the current year more than 50 km, in total, more than 1078 km of new supply roads road have been laid in the liberated territories. Moreover, throughout the month of October 81 pieces and in total, 1796 road signs have been installed at the side and above recently laid supply roads.
Engineer-sapper units completely cleared of mines and unexploded ordnance more than 550 hectares of land during the period from October 1 to today.
To date, more than 27960 hectares of land have been cleared of mines by engineer-sapper units in the liberated territories. In total, 9726 pieces of anti-personnel, 2485 pieces of anti-tank and 10316 pieces of unexploded ordnance have been detected and destroyed.
During the process the main efforts are focused on demining of settlements, agricultural fields, roads and infrastructure facilities.
Measures on detection and neutralization of mines and unexploded ordnance, as well as other necessary activities for engineering support, are underway in the liberated territories.