https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_32b2099db58d56431e91b3441_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin komandanlığı altında Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə başa çatan Vətən müharibəsi nəticəsində azad edilmiş ərazilərimizdə mühəndis işləri davam etdirilir.
Azərbaycan Ordusunun Mühəndis Qoşunlarının hissə və bölmələri tərəfindən nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsiz hərəkətini təmin etmək məqsədilə yollar minalardan təmizlənir, mürəkkəb relyefli, o cümlədən çətin keçilən dağlıq ərazilərdə bölmələrin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə yeni təminat yolları çəkilir.
Mühəndis Qoşunlarının digər dövlət qurumları ilə qarşılıqlı fəaliyyəti nəticəsində mürəkkəb relyefli, o cümlədən çətin keçilən qayalıq ərazilərdə bölmələrin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə cari ilin oktyabr ayı ərzində 50 km-dən çox, ümumilikdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bu günədək 1078 km-dən çox yeni təminat yolları çəkilib. Bundan başqa yeni çəkilən təminat yollarına oktyabr ayı ərzində 81 ədəd, ümumilikdə isə 1796 ədəd yol tanıtma nişanları quraşdırılıb.
Azad edilmiş ərazilərimizdə mühəndis-istehkam bölmələrinin fəaliyyəti nəticəsində oktyabr ayının 1-dən bu günədək olan müddət ərzində 550 hektardan çox ərazi mina və partlamamış döyüş sursatlarından tam təmizlənib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bu günədək mühəndis-istehkam bölmələri tərəfindən 27960 hektardan çox ərazi minalardan təmizlənib. Ümumilikdə 9726 ədəd piyada əleyhinə, 2485 ədəd tank əleyhinə və 10316 ədəd partlamamış döyüş sursatı aşkarlanaraq məhv edilib.
Mina təmizlənmə işlərində əsas səylər azad olunan ərazilərdə yaşayış məntəqələri, əkin sahələri, yollar və infrastruktur obyektlərinə yönəldilib.
Azad edilən ərazilərimizdə minaların və partlamamış döyüş sursatlarının aşkarlanaraq zərərsizləşdirilməsi, eləcə də mühəndis təminatı üzrə digər zəruri tədbirlər davam etdirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_32b2099db58d56431e91b3441_o.jpg
Под командованием Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева продолжаются инженерные работы на территориях, освобожденных в результате Отечественной войны, увенчавшейся победой Азербайджанской Армии.
В целях обеспечения безопасного движения транспортных средств частями и подразделениями инженерных войск Азербайджанской Армии осуществляется разминирование дорог, прокладываются новые пути снабжения для обеспечения деятельности подразделений на территориях со сложных рельефом, в том числе в труднопроходимых горных местностях.
В результате взаимодействия инженерных войск с другими государственными структурами, в целях обеспечения деятельности подразделений на территориях со сложным рельефом, в том числе труднопроходимых скалистых местностях, в октябре нынешнего года было проложено более 50 км, а в целом на освобожденных от оккупации территориях на сегодняшний день проложено более 1078 км новых путей снабжения. Кроме того, в октябре на новопроложенных путях было установлено 81, в целом, 1796 дорожных знаков.
В результате деятельности инженерно-саперных подразделений на освобожденных территориях за период с 1 октября по сегодняшний день полностью очищено от мин и неразорвавшихся боеприпасов более 550 гектаров земли.
На сегодняшний день на освобожденных от оккупации территориях инженерно-саперными подразделениями разминировано более 27960 гектаров земли. В целом, было обнаружено и обезврежено 9726 единиц противопехотных, 2485 единиц противотанковых и 10316 единиц неразорвавшихся боеприпасов.
Основные усилия направлены на разминирование населенных пунктов, сельскохозяйственных угодий, дорог и инфраструктурных объектов на освобожденных территориях.
На освобожденных территориях продолжаются работы по обнаружению и обезвреживанию мин и неразорвавшихся боеприпасов, а также другие надлежащие мероприятия по инженерному обеспечению.