https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_11fea93d404f411618d0d4b71_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsi və Azərbaycanın Milli İnkişafı Naminə (AMİN) İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə görkəmli şair və maarifçi Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinə həsr olunmuş “Guş qıl” adlı elmi-bədii tədbir keçirilib.
BDU-nun Filologiya fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Anar Fərəcov Prezident İlham Əliyevin Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı sərəncamından sonra bu istiqamətdə silsilə tədbirlərin təşkil edildiyini bildirib. O, Seyid Əzim Şirvaninin həm tənqidi ruhlu yaradıcılığı, həm də maarifçi və pedaqoq kimi fəaliyyətindən bəhs edərək, tələbələri ədibin irsini dərindən öyrənməyə və onun maarifçilik missiyasını davam etdirməyə çağırıb.
BDU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının dosenti Məti Osmanoğlu Seyid Əzim Şirvaninin yaradıcılığına həsr olunmuş məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Seyid Əzim Şirvani yalnız şair və söz ustadı deyil, eyni zamanda Azərbaycan ədəbiyyat tarixini formalaşdıran böyük şəxsiyyətlərdən biridir. Dosent çıxışında XIX əsrdə milli düşüncənin formalaşmasında ədibin rolunu xüsusi vurğulayıb.
BDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru Nigar İsmayılova, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının dosenti Sevinc Qocayeva və AMİN İctimai Birliyinin sədri Seyyid Əsri Seyid Əzim Şirvaninin Azərbaycan ədəbiyyatı və maarifçilik tarixindəki müstəsna yerindən və klassik irsinin gənc nəslə aşılanmasının vacibliyindən söz açıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_11fea93d404f411618d0d4b71_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) при организации филологического факультета и Общественного объединения «Во имя национального развития Азербайджана» прошло научно-художественное мероприятие «Guş qıl», посвященное 190-летию выдающегося поэта и просветителя Сеида Азима Ширвани.
Заместитель декана Анар Фараджов отметил, что после Распоряжения Президента Ильхама Алиева о праздновании 190-летнего юбилея Сеида Азима Ширвани в этом направлении организовано ряд мероприятий. Рассказав о критическом творчестве Сеида Азима Ширвани, его деятельности в качестве просветителя и педагога, оратор призвал студентов углубленно изучать наследие литератора и продолжать его просветительскую миссию.
Доклад, посвященный творчеству Сеида Азима Ширвани, представил доцент кафедры истории азербайджанской литературы БГУ Мати Османоглу. Он отметил, что Сеид Азим Ширвани был не только поэтом и мастером слова, но и одной из великих личностей, сформировавших историю азербайджанской литературы. В своем выступлении доцент подчеркнул роль писателя в формировании национального мышления в XIX веке.
Затем на мероприятии выступили директор научной библиотеки БГУ Нигяр Исмаилова, доцент кафедры истории азербайджанской литературы Севиндж Годжаева и председатель Общественного объединения «Во имя национального развития Азербайджана» Сеид Асри.