Nazir Rəşad Nəbiyev Naxçıvanda vətəndaşları qəbul edəcək
Nazir Rəşad Nəbiyev Naxçıvanda vətəndaşları qəbul edəcək Nazir Rəşad Nəbiyev Naxçıvanda vətəndaşları qəbul edəcək
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev 18 dekabr 2025-ci il tarixində saat 09:00-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin inzibati binasında (ünvan: Naxçıvan şəhəri, Atatürk küçəsi, 1) Babək, Culfa, Kəngərli, Ordubad, Sədərək, Şahbuz, Şərur rayonlarının və Naxçıvan şəhərinin sakinlərini qəbul edəcək.
Qəbula 17 dekabr 2025-ci il tarixinə qədər Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Çağrı mərkəzi (1655) və elektron poçtu (office@mincom.gov.az), 010 250 48 48 və 012 598 58 58 (daxili 222 və 290) nömrəli telefonlar vasitəsilə yazılmaq mümkündür.
Qeyd edək ki, qəbul mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və digər idarəetmə qurumları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda dekabr ayı üzrə vətəndaşların qəbulu cədvəlinə əsasən həyata keçiriləcək.

Minister Rashad Nabiyev to receive citizens in Nakhchivan
Minister Rashad Nabiyev to receive citizens in Nakhchivan Minister Rashad Nabiyev to receive citizens in Nakhchivan
On December 18, 2025, at 09:00, Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport, will receive residents of Babek, Julfa, Kangarli, Ordubad, Sadarak, Shahbuz, and Sharur districts, as well as Nakhchivan City, at the administrative building of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic (1 Ataturk St., Nakhchivan City).
The Minister will meet with citizens from these regions to discuss their concerns about transport and telecommunications, including internet, television, radio broadcasting, and postal services.
Citizens may register for the reception until December 17, 2025, through the Ministry of Digital Development and Transport’s Call Center (1655), by email at office@mincom.gov.az, or by phone at 010 250 48 48 or 012 598 58 58 (ext. 222 and 290).
It should be noted that the reception will be held in accordance with the schedule for receiving citizens by heads of central executive authorities and other management bodies in cities and districts in December 2025.