İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA), Azərbaycan Respublikası Kosmik Agentliyi və “İsrail Aerokosmik Sənayesi” korporasiyasının birgə əməkdaşlığı ilə Azərbaycanda “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzi təsis edilib. Mərkəzin missiyası Azərbaycanda innovasiyalara dəstək vermək, innovativ təhsil, startapların inkişafı, innovativ sahibkarlıq, o cümlədən kosmik sahədə innovativ yanaşmanı və beynəlxalq texnoloji əməkdaşlığı təşviq etməkdir.
Mərkəzin açılışında İsrailin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, “İsrail Aerokosmik Sənayesi” korporasiyasının və Holon Texnologiya İnstitutunun, eləcə də Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və “AZCON Holding”in şirkətlərindən olan Azərkosmosun rəhbər nümayəndələri iştirak ediblər.
“Vistar” Mükəmməllik Mərkəzinin dekabrın 16-da baş tutan rəsmi açılış mərasimində çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev innovasiya mədəniyyətinin inkişafı kontekstində beynəlxalq tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb:
“Biz nüfuzlu qlobal texnologiya liderləri ilə əməkdaşlığı genişləndirərək onların Azərbaycana gəlməsini və qarşılıqlı fayda yaradan layihələr həyata keçirməsini dəstəkləyirik. Yeni yaradılan Mükəmməllik Mərkəzi də Azərbaycanda yüksək rəqabətqabiliyyətli startapların və ümumilikdə innovasiya mədəniyyətinin inkişafına təkan verəcək”.
Tədbirdə, salamlama nitqi ilə, həmçinin “İsrail Aerokosmik Sənayesi” korporasiyasının prezidenti və baş icraçı direktoru Boaz Levi də çıxış edib. O bildirib ki, yeni yaradılan Mərkəz Azərbaycan və İsrail arasında yüksələn xətlə inkişaf edən əlaqələrin göstəricisidir:
“Bizim ölkələr arasında daim qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətlər olub və bu gün texnoloji sahədə əməkdaşlığımızı gücləndirən mühüm bir addım atdıq. “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzi innovatorlar üçün yeni imkanlar yaradacaq. Bununla da Azərbaycan və İsrail arasında texnoloji əməkdaşlıq daha dinamik inkişaf edəcək”.
Qeyd edək ki, “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzinin fəaliyyəti təhsil, innovasiya, kosmik sənaye və tədqiqat sahələrini əhatə edən tədris və akselerasiya modeli üzərində qurulub. Mərkəzdə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə ideyaların sınaqdan keçirilməsi, prototiplərin hazırlanması, startapların investisiya və bazarlara çıxışını hədəfləyən təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

The “Vistar” Center of Excellence has been established in Azerbaijan through the joint efforts of the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), the Azerbaijan Space Agency, and Israel Aerospace Industries Corporation.The Center’s mission is to foster innovation in Azerbaijan by promoting innovative education, supporting startup development, and encouraging entrepreneurial initiatives. It also aims to advance innovative approaches in the space sector and strengthen international technological cooperation.
The opening ceremony was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to Azerbaijan, senior representatives from Israel Aerospace Industries (IAI) and the Holon Institute of Technology, as well as officials from the Ministry of Digital Development and Transport and Azercosmos, a company within AZCON Holding.
Speaking at the official opening ceremony of the “Vistar” Center of Excellence held on December 16, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev emphasized the importance of international partnerships in the context of fostering a culture of innovation:
“We support expanding collaboration with leading global technology companies, encouraging them to come to Azerbaijan and implement mutually beneficial projects. The newly established Center of Excellence will also drive the development of highly competitive startups and foster the overall innovation culture in Azerbaijan.”
At the event, Boaz Levy, IAI’s President and CEO, also delivered a welcoming address. He stated that the newly established Center reflects the steadily growing relations between Azerbaijan and Israel.
“Our countries have always maintained relations based on mutual trust, and today we have taken an important step to strengthen our cooperation in the field of technology. “The “Vistar” Center of Excellence will create new opportunities for innovators, further enabling a more dynamic development of technological cooperation between Azerbaijan and Israel.”
It should be noted that the activities of the “Vistar” Center of Excellence are based on a training and acceleration model covering education, innovation, the space industry, and research. The Center is designed to facilitate the testing of ideas, the development of prototypes, and the delivery of training programs—supported by international experts—aimed at helping startups secure investment and access markets.