İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA), Azərbaycan Respublikası Kosmik Agentliyi və “İsrail Aerokosmik Sənayesi” korporasiyasının birgə əməkdaşlığı ilə Azərbaycanda “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzi təsis edilib. Mərkəzin missiyası Azərbaycanda innovasiyalara dəstək vermək, innovativ təhsil, startapların inkişafı, innovativ sahibkarlıq, o cümlədən kosmik sahədə innovativ yanaşmanı və beynəlxalq texnoloji əməkdaşlığı təşviq etməkdir.
Mərkəzin açılışında İsrailin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, “İsrail Aerokosmik Sənayesi” korporasiyasının və Holon Texnologiya İnstitutunun, eləcə də Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və “AZCON Holding”in şirkətlərindən olan Azərkosmosun rəhbər nümayəndələri iştirak ediblər.
“Vistar” Mükəmməllik Mərkəzinin dekabrın 16-da baş tutan rəsmi açılış mərasimində çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev innovasiya mədəniyyətinin inkişafı kontekstində beynəlxalq tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb:
“Biz nüfuzlu qlobal texnologiya liderləri ilə əməkdaşlığı genişləndirərək onların Azərbaycana gəlməsini və qarşılıqlı fayda yaradan layihələr həyata keçirməsini dəstəkləyirik. Yeni yaradılan Mükəmməllik Mərkəzi də Azərbaycanda yüksək rəqabətqabiliyyətli startapların və ümumilikdə innovasiya mədəniyyətinin inkişafına təkan verəcək”.
Tədbirdə, salamlama nitqi ilə, həmçinin “İsrail Aerokosmik Sənayesi” korporasiyasının prezidenti və baş icraçı direktoru Boaz Levi də çıxış edib. O bildirib ki, yeni yaradılan Mərkəz Azərbaycan və İsrail arasında yüksələn xətlə inkişaf edən əlaqələrin göstəricisidir:
“Bizim ölkələr arasında daim qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətlər olub və bu gün texnoloji sahədə əməkdaşlığımızı gücləndirən mühüm bir addım atdıq. “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzi innovatorlar üçün yeni imkanlar yaradacaq. Bununla da Azərbaycan və İsrail arasında texnoloji əməkdaşlıq daha dinamik inkişaf edəcək”.
Qeyd edək ki, “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzinin fəaliyyəti təhsil, innovasiya, kosmik sənaye və tədqiqat sahələrini əhatə edən tədris və akselerasiya modeli üzərində qurulub. Mərkəzdə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə ideyaların sınaqdan keçirilməsi, prototiplərin hazırlanması, startapların investisiya və bazarlara çıxışını hədəfləyən təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

При совместном сотрудничестве Агентства инноваций и цифрового развития (İRİA), Космического агентства Азербайджанской Республики и Израильской аэрокосмической промышленной корпорации в Азербайджане учрежден Центр превосходства Vistar. Миссия центра заключается в поддержке инноваций в Азербайджане, содействии инновационному образованию, развитию стартапов, инновационному предпринимательству, в том числе инновационному подходу в космической сфере и международному технологическому сотрудничеству.
В открытии центра приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Израиля в Азербайджане, руководители Израильской аэрокосмической промышленной корпорации и Холонского технологического института, а также Министерства цифрового развития и транспорта и компании «Азеркосмос», входящей в состав AZCON Holding.
Выступая на официальной церемонии открытия Центра превосходства Vistar 16 декабря, министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев подчеркнул важность международного партнерства в контексте развития культуры инноваций:
«Мы расширяем сотрудничество с влиятельными мировыми лидерами в сфере технологий, призывая их приезжать в Азербайджан и реализовывать взаимовыгодные проекты. Новый Центр превосходства также будет способствовать развитию высококонкурентных стартапов и формированию инновационной культуры в Азербайджане в целом».
На мероприятии с приветственной речью также выступил президент и главный исполнительный директор Израильской аэрокосмической промышленной корпорации Боаз Леви. Он заявил, что новый центр является показателем развития связей между Азербайджаном и Израилем по восходящей линии:
«Наши страны всегда строили отношения на взаимном доверии, и сегодня мы сделали важный шаг, укрепляющий наше сотрудничество в технологической сфере. Центр превосходства Vistar создаст новые возможности для инноваторов. Таким образом, технологическое сотрудничество между Азербайджаном и Израилем будет развиваться более динамично».
Отметим, что деятельность Центра превосходства Vistar основана на модели обучения и акселерации, охватывающей образование, инновации, космическую отрасль и исследования. Центр предназначен для тестирования идей с участием международных экспертов, разработки прототипов, проведения тренингов, направленных на привлечение инвестиций в стартапы для выхода на рынки.