https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ddf849bd1e0f51104a4618119_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) ABŞ-nin Mədəniyyət və Təhsil üzrə Nizamnaməli İnstitutunun (CCEI) prezidenti və Məsləhət Şurasının sədri Vasif Eyvazzadə ilə görüş keçirilib.
Rektor Elçin Babayev tələbələrin beynəlxalq təcrübə əsasında inkişafını vahid konsepsiya şəklində inkişaf etdirən BDU-da belə görüşlərin mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O CCEI ilə bu il birgə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalandığını xatırladıb. Bu əməkdaşlığın Universitetin tələbə və professor-müəllim heyətinin CCEI-nin təlim və peşəkar inkişaf imkanları ilə dəstəklənməsi, ABŞ universitetlərinin idarəetmə, kurikulum dizaynı, elm diplomatiyası və institusional təcrübələri üzrə bilik mübadiləsinin təşkilini ehtiva etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Vasif Eyvazzadə CCEI-nin əsas fəaliyyət istiqamətləri – “Mədəniyyət və təhsil menecmenti”, “Elm və texnologiya diplomatiyası”, “Dövlət və şəhər idarəçiliyi”, “Karyera və həyat dizaynı” proqramları haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. O qeyd edib ki, institut dünyanın aparıcı universitetlərinin təcrübələrinə əsaslanan yeni nəsil təlim modelləri hazırlayır və bu proqramlar tələbələrə qlobal kompetensiyalar qazandırmağı hədəfləyir. O, institutun yeni aylıq üzvlük modeli - “Monthly Membership” (Ətraflı məlumat üçün: https://www.cultureeducation.org/monthly-membership-plan) planı haqqında da məlumat verib. Bildirib ki, bu model çərçivəsində institutun bütün proqramlarına, sertifikat kurslarına, mentorluq, seminar və ustad dərslərinə limitsiz giriş imkanı əldə etmək mümkündür.
Vasif Eyvazzadə həmçinin qeyd edib ki, CCEI-nin əsas məqsədi yüksək keyfiyyətli təhsil və təcrübəni dünya səviyyəsində əlçatan etmək, tələbə və peşəkarlarda düşünmə keyfiyyətini və texnikalarını gücləndirməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ddf849bd1e0f51104a4618119_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с президентом Уставного института по культуре и образованию США (CCEI) Васифом Эйваззаде.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что подобные встречи имеют большое значение для БГУ, который рассматривает развитие студентов на основе международного опыта как единую концепцию. Он напомнил, что в этом году был подписан меморандум о сотрудничестве с CCEI. Подчеркнуто, что это сотрудничество включает в себя поддержку студентов и преподавателей БГУ в рамках программ обучения и повышения квалификации CCEI, организацию обмена знаниями в области менеджмента, разработки курикулумов, научной дипломатии и институциональной практики университетов США.
Затем Васиф Эйваззаде представил основные направления деятельности CCEI – программы «Управление культурой и образованием», «Научная и технологическая дипломатия», «Государственное и городское управление», «Дизайн карьеры и жизни». Гость отметил, что институт разрабатывает модели обучения нового поколения, основанные на опыте ведущих университетов мира, и эти программы направлены на предоставление студентам глобальных компетенций. Он также предоставил информацию о новой модели ежемесячного членства института — «Monthly Membership» (подробнее: https://www.cultureeducation.org/monthly-membership-plan). В рамках этой модели можно получить неограниченный доступ ко всем программам, сертификационным курсам, наставничеству, семинарам и мастер-классам института.
Васиф Эйваззаде также отметил, что главная цель CCEI — сделать высококачественное образование и опыт доступными во всем мире, повысить качество и улучшить навыки мышления у студентов и специалистов.