https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_2148f2943087b51d7cda0b758_o.jpg
13 dekabr tarixində, saat 17:00-da "AYDANİ" Qalereyasında xalça rəssamlarının kollektiv sərgisinin açılışı baş tutdu.
Sərgidə iştirak edən 30 sənətkarın əsərləri müxtəlif bədii yanaşmalarla xalça mövzusunu əks etdirirdi — rəngkarlıq işlərindən tutmuş, sonradan toxunmuş xalçalara çevrilən fərdi eskizlərə qədər.
İştirakçılar arasında Rəssamlıq Akademiyasının və Mədəniyyət Universitetinin məzunları, Rəssamlar İttifaqının üzvləri və peşəkar xalça ustaları yer alıb.
Açılışda "AYDANİ" Qalereyasının direktoru Aydan Məmmədova, qalereyanın kuratoru Sevil Kərimova, xüsusi qonaqlarımız Əməkdar rəssam, Naxçıvan rəssamar birliyinin sədri, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Həmzəyeva, Əməkdar İncəsənət xadimi, xalçaşunas, alim Kübra Əliyeva, Sənətşunas, Milli İncəsənət muzeyinin şöbə müdiri Əsəd Quliyev rəssam Mazahir Rüstəmov, rəssam, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü Günel Ravilova və “İncə Naxış Art Gallery”nin nümayəndəsi Elvina Hüseynova təqdim olunan əsərlərin bədii səviyyəsini yüksək qiymətləndirmiş, müəllifləri kollektiv sərgi münasibətilə təbrik edərək onlara gələcək yaradıcılıqlarında uğurlar arzulamışlarçıxış ediblər.
Sərgi iki peşəkar fotoqraf tərəfindən çəkilib, həmçinin Baku TV telekanalı tərəfindən reportaj hazırlanıb.

В галерее «AYDANI» состоялось открытие коллективной выставки художников по ковру - ФОТО
В галерее «AYDANI» состоялось открытие коллективной выставки художников по ковру - ФОТО В галерее «AYDANI» состоялось открытие коллективной выставки художников по ковру - ФОТО
13 декабря в 17:00 в галерее AYDANİ состоялось открытие коллективной выставки художников по ковру.
На выставке были представлены работы 30 мастеров, в которых тема ковра отражалась через различные художественные подходы — от живописных произведений до индивидуальных эскизов, впоследствии превращённых в сотканные ковры.
Среди участников — выпускники Академии художеств и Университета культуры, члены Союза художников и профессиональные мастера ковроткачества.
На открытии с приветственными речами выступили директор галереи AYDANİ Айдан Мамедова, куратор галереи Севиль Керимова, а также наши почётные гости: Заслуженный художник, председатель Союза художников Нахчывана, депутат Милли Меджлиса Ульвия Гамзаева; Заслуженный деятель искусств, ковровед, учёный Кюбра Алиева; искусствовед, заведующий отделом Национального музея искусств Асад Гулиев; художник Мазахир Рустамов; художник, член Союза художников Азербайджана Гюнель Равилова и представитель галереи «Incə Naxış Art Gallery» Эльвина Гусейнова.
Они высоко оценили художественный уровень представленных работ, поздравили авторов с коллективной выставкой и пожелали им успехов в дальнейшей творческой деятельности.
Выставка была отснята двумя профессиональными фотографами, а также был подготовлен репортаж телеканалом Baku TV.