https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_7fb844f8eadbe30fa92721206_o.jpg
Enerji effektivliyi təmiz enerji keçidinin ən mühüm sütunudur və Aİ-nin enerji siyasətlərində “ilk yanacaq” hesab olunur. Enerji və enerji effektivliyi Aİ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın əsas istiqamətləridir. 2017-ci ildə EU4Energy layihəsi çərçivəsində “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanunun ilk layihəsi hazırlandıqdan sonra Aİ enerji effektivliyi siyasətini həyata keçirmək səylərində Azərbaycana davamlı olaraq dəstək verir.
2021-ci ildə Qanunun qəbulundan sonra Aİ 2022-ci il ərzində “Azərbaycanda enerji səmərəliliyinin daha da yaxşılaşdırılmasına dəstək” layihəsini maliyyələşdirib. Beynəlxalq və milli ekspertlərdən ibarət qrup Energetika Nazirliyi ilə birgə Qanunda nəzərdə tutulmuş binalarda enerji effektivliyi, eko-dizayn və enerji istehlakı ilə əlaqədar məhsulların etiketlənməsi ilə bağlı ikinci dərəcəli qanunvericilik aktlarının hazırlanması istiqamətində işləyib.
Bu normativ aktların effektiv tətbiqi Azərbaycan hökumətinə ictimai və yaşayış binalarında enerji istehlakını və xərcləri azaltmağa kömək edə bilər. Eyni zamanda, daxili tələbatın azalması hesabına enerji ixracının artırılması, yeni müəssisələrin və iş yerlərinin yaradılması və daxili hava şəraitinin yaxşılaşdırılması kimi bir sıra iqtisadi, sosial və sağlamlıq faydalarına nail olunacaq.
Layihə çərçivəsində aşağıdakı mövzularda bir sıra təlimlər və bacarıqların artırılması sessiyaları təşkil olunub:
- Binalarda EE üçün Aİ və ən yaxşı beynəlxalq tələblər və standartlar
- Aİ-də enerji effektivliyinin qiymətləndirilməsi və pasportlaşdırılması üzrə qabaqcıl təcrübələri
- Aİ ekoloji dizayn və enerji istehlakı ilə əlaqədar məhsulların etiketlənməsi qanunvericiliyi və ən yaxşı beynəlxalq təcrübələr
- Binaların enerji effektivliyi üzrə pasportlaşdırılmasının əsas üsulları və tələbləri
- Binalarda enerji effektivliyi və məişət cihazlarının etiketlənməsi mövzularında məlumatlılığın artırılması üçün kommunikasiya tədbirlərinin işlənib hazırlanması.
Ümumilikdə Azərbaycan hökumətinin və digər maraqlı tərəflərin 70-dən çox nümayəndəsi enerji effektivliyi mövzusunda təlim keçib. Ümumiyyətlə, təlimlər son dərəcə müsbət qarşılandı və rəylər çox heyranedici oldu. Ekologiya Nazirliyinin nümayəndəsi açıq şəkildə bildirdi ki, təlim “mən indiyə qədər iştirak etdiyim ən yaxşı təlimlərdən biridir. Bizə və ölkəmizə göstərdiyi hörmət və diqqətə görə komandaya təşəkkür etmək istəyirik”.
Məlumatlılığın artırılması və kommunikasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi üzrə sonuncu seminar 12-14 oktyabr 2022-ci il tarixində keçirilmişdir və bu seminar yerli biznes və Aİ-nin Merlərin Razılaşmasını imzalayan şəhərlərin nümayəndələri, Aİ-nin Gənc Səfirləri, elmi dairələr və vətəndaş cəmiyyəti daxil olmaqla Azərbaycan cəmiyyətinin müxtəlif qruplarını əhatə etmişdir. Bütün təlimlərdə şəbəkələşmə imkanları yüksək qiymətləndirildi.

EU supports Azerbaijan to yield the multiple benefits of energy efficiency
EU supports Azerbaijan to yield the multiple benefits of energy efficiency EU supports Azerbaijan to yield the multiple benefits of energy efficiency
Energy efficiency is the most important pillar of clean energy transition and considered the “first fuel” in EU’s energy policies. Energy and energy efficiency are key areas of cooperation between EU and Azerbaijan. The EU is continuously supporting Azerbaijan in its efforts to pursue energy efficiency policies since 2017 when the first draft of the Law on efficient use of energy resources and energy efficiency was prepared within the EU4Energy project.
Following the adoption of the Law in 2021, during 2022 EU financed the project ‘Support for further improvement of energy efficiency in Azerbaijan’. A team of international and national experts worked jointly with the Ministry of Energy to develop secondary legislative acts on energy efficiency in buildings, eco-design and energy labeling as stipulated in the Law.
The effective enforcement of these regulatory acts would help the Government of Azerbaijan to decrease energy consumption and costs in public and residential buildings. At the same time, it will achieve a number of economic, social and health benefits such as increase energy export due to reduced internal demand, creating new businesses and jobs and improving indoor air conditions.
Several trainings and capacity building sessions were organized within the projects on:
-  EU and best international requirements and standards for EE in buildings
-  Advanced energy efficiency assessment and certification practises in the EU
-  EU ecodesign & energy labelling legislation and international best practices
-  Basic methods and requirements for energy efficiency certification of buildings
-  Elaboration of communication activities to raise awareness on the topics of energy efficiency in buildings and labelling of household appliances.
In total more than 70 representatives of the Government of Azerbaijan and other stakeholders were trained on the topic of energy efficiency. In general, the trainings were extremely positively perceived, and feedback was overwhelming. A representative of the Ministry of Ecology explicitly said that the training was “amongst the best, I ever attended. We want to thank the team for its respect and attention to us and our country.”
The last workshop on raising awareness and developing communication activities was held 12-14 October 2022 and included local businesses and different groups of Azerbaijani society, such as representatives from cities signatories of the EU - Covenant of Mayors, EU Young Ambassadors, academia, and civil society. Highly appreciated were the networking opportunities throughout all trainings.