https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_ecf194c63ee5047fc2e19ef7d_o.jpg
Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici ölkələrin hərbi attaşeləri Gəncə şəhərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket hücumları nəticəsində həlak olan mülki əhalinin xatirəsini anıblar.
Oktyabrın 14-də Müdafiə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə hərbi attaşelər Vətən müharibəsi zamanı erməni hərbi birləşmələri tərəfindən Gəncədə törədilən terror hadisəsinin baş verdiyi ərazini ziyarət ediblər. Həlak olan dinc sakinlərin xatirə guşəsinin önünə gül dəstələri düzüblər.
Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə 2020-ci ildə 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq mülki əhali arasında maksimum itki vermək məqsədilə Gəncə, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir, Beyləqan, Qəbələ, Goranboy, Ağcabədi, Naftalan, Abşeron və Xızı rayonlarının qəsdən ballistik raketlər və digər ağır artilleriya qurğuları ilə bombalandığı barədə ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, humanitar atəşkəs rejiminin tətbiq edilməsinə baxmayaraq 2020-ci il oktyabrın 11-də gecə saat 02:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Gəncə şəhərində çoxmənzilli yaşayış binaları raket atəşinə tutulub. Hadisə nəticəsində 4-ü qadın olmaqla 9 nəfər şəhid olub, 35 nəfər isə yaralanıb. Yaralananlardan biri də sonradan xəstəxanada vəfat edib.
Hərbi attaşelərin diqqətinə çatdırılıb ki, İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində ümumilikdə 12-si uşaq və 27-si qadın olmaqla 93 mülki şəxs həlak olub, 454 mülki vətəndaş yaralanıb, 13360 yaşayış və qeyri-yaşayış sahəsinə, 346 nəqliyyat vasitəsinə ziyan dəyib.
Xüsusi vurğulanıb ki, Azərbaycan dünyada mina ilə ən çox çirklənmiş ölkələr sırasındadır. İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından ötən iki il ərzində 250-dən çox Azərbaycan vətəndaşı mina partlayışları nəticəsində həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Səfər çərçivəsində hərbi attaşelər Nizami Gəncəvi Məqbərə Kompleksində də olublar. Burada onlara dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı barədə ətraflı məlumat verilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_ecf194c63ee5047fc2e19ef7d_o.jpg
Аккредитованные в Азербайджанской Республике военные атташе иностранных государств почтили память гражданских лиц, погибших в результате ракетных атак вооруженных сил Армении города Гянджа.
14 октября по инициативе Министерства обороны военные атташе посетили место совершения террористического акта, учиненного армянскими вооруженными формированиями в Гяндже во время Отечественной войны. Были возложены цветы к мемориальному уголку в память о погибших мирных жителях.
Начальник Управления международного военного сотрудничества генерал-майор Гусейн Махмудов подробно проинформировал военных представителей иностранных государств о том, что в 2020 году в ходе 44-дневной войны вооруженные силы Армении вопреки нормам и принципам международного гуманитарного права преднамеренно наносили по Гяндже, Барде, Тертерскому району, Мингячевиру, Бейлаганскому, Габалинскому, Геранбойскому, Агджабединскому, Нафталанскому, Абшеронскому и Хызынскому районам удары баллистическими ракетами и другими тяжелыми артиллерийскими установками с тем, чтобы добиться максимальных потерь среди гражданского населения.
Было сообщено, что, несмотря на введенный режим гуманитарного прекращения огня, 11 октября 2020 года примерно в 02:00 вооруженные силы Армении подвергли ракетному обстрелу многоквартирные жилые дома в городе Гянджа. В результате погибли 9 человек, в том числе 4 женщины, 35 человек получили ранения, один из пострадавших впоследствии скончался в больнице.
Военные атташе были проинформированы о том, что в результате военной агрессии Армении во время Второй Карабахской войны погибли в общей сложности 93 мирных жителя, включая 12 детей и 27 женщин, 454 гражданских лица получили ранения, был нанесен ущерб 13360 жилым и нежилым помещениям, 346 транспортным средствам.
Было особо отмечено, что Азербайджан является одной из наиболее загрязненных минами стран в мире. За два года, прошедших с момента окончания Второй Карабахской войны, более 250 граждан Азербайджана погибли или получили тяжелые ранения в результате разрывов мин.
В рамках визита военные атташе также посетили мавзолей Низами Гянджеви. Здесь им было обстоятельно рассказано о творчестве выдающегося представителя мировой литературы, великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви.