https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_ecf194c63ee5047fc2e19ef7d_o.jpg
Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici ölkələrin hərbi attaşeləri Gəncə şəhərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket hücumları nəticəsində həlak olan mülki əhalinin xatirəsini anıblar.
Oktyabrın 14-də Müdafiə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə hərbi attaşelər Vətən müharibəsi zamanı erməni hərbi birləşmələri tərəfindən Gəncədə törədilən terror hadisəsinin baş verdiyi ərazini ziyarət ediblər. Həlak olan dinc sakinlərin xatirə guşəsinin önünə gül dəstələri düzüblər.
Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə 2020-ci ildə 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq mülki əhali arasında maksimum itki vermək məqsədilə Gəncə, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir, Beyləqan, Qəbələ, Goranboy, Ağcabədi, Naftalan, Abşeron və Xızı rayonlarının qəsdən ballistik raketlər və digər ağır artilleriya qurğuları ilə bombalandığı barədə ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, humanitar atəşkəs rejiminin tətbiq edilməsinə baxmayaraq 2020-ci il oktyabrın 11-də gecə saat 02:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Gəncə şəhərində çoxmənzilli yaşayış binaları raket atəşinə tutulub. Hadisə nəticəsində 4-ü qadın olmaqla 9 nəfər şəhid olub, 35 nəfər isə yaralanıb. Yaralananlardan biri də sonradan xəstəxanada vəfat edib.
Hərbi attaşelərin diqqətinə çatdırılıb ki, İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində ümumilikdə 12-si uşaq və 27-si qadın olmaqla 93 mülki şəxs həlak olub, 454 mülki vətəndaş yaralanıb, 13360 yaşayış və qeyri-yaşayış sahəsinə, 346 nəqliyyat vasitəsinə ziyan dəyib.
Xüsusi vurğulanıb ki, Azərbaycan dünyada mina ilə ən çox çirklənmiş ölkələr sırasındadır. İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından ötən iki il ərzində 250-dən çox Azərbaycan vətəndaşı mina partlayışları nəticəsində həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Səfər çərçivəsində hərbi attaşelər Nizami Gəncəvi Məqbərə Kompleksində də olublar. Burada onlara dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı barədə ətraflı məlumat verilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_ecf194c63ee5047fc2e19ef7d_o.jpg
Foreign countries’ military attachés accredited to the Republic of Azerbaijan paid tribute to the memory of the civilian population who died as a result of the Armenian armed forces’ missile attack in Ganja city.
On October 14, under the organization of the Defense Ministry, military attaches visited the site of a terrorist act committed by Armenian military formations in Ganja city during the Patriotic War. Flowers were laid at the memorial corner dedicated to the deceased civilians.
The Chief of the International Military Cooperation Department, Major General Huseyn Mahmudov, informed the foreign countries’ military representatives in detail that during the 44-day war, the Armenian armed forces deliberately bombed the Ganja, Barda, Terter, Mingachevir, Beylagan, Gabala, Goranboy, Aghjabadi, Naftalan, Absheron and Khizi regions using ballistic missiles and other heavy artillery pieces to inflict maximum casualties on the Azerbaijani civilian population. This act contradicts the norms and principles of international humanitarian law.
It was noted that despite the humanitarian ceasefire, on the night of October 11, 2020, at about 02:00, the Armenian armed forces subjected apartment buildings in Ganja city to a rocket fire. As a result of the incident, 9 persons, including 4 women, became Shehids, and 35 persons were wounded. One of the wounded passed away in a hospital.
The military attaches were informed that a total of 93 civilians, including 12 children and 27 women, were killed, 454 civilians were wounded, 13360 residential and non-residential areas and 346 auto vehicles were damaged as a result of Armenia's military aggression during the Second Karabakh War.
It was emphasized that Azerbaijan is among the world's most mine-contaminated countries. In the two years since the end of the Second Karabakh War, more than 250 Azerbaijani citizens have been killed or seriously wounded as a result of mine explosions.
During the visit, the military attachés also visited the Nizami Ganjavi Mausoleum. They were presented with detailed information about the work of an outstanding representative of world literature, ingenious Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.