https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_f14fd8e494b68d1003620e03c_o.jpg
Türkiyə Respublikasının Yunus Əmrə İnstitutunun prezidenti Abdurrahman Aliyin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Qonaqları salamlayan BDU rektoru Elçin Babayev qardaş ölkələr arasında getdikcə daha da artan işbirliyinin bütün fəaliyyət sahələrində olduğu kimi, elm, təhsil, mədəniyyət istiqamətində də yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, Türk dünyasının daha da gücləndiyi indiki dövrdə Yunus Əmrə İnstitutu kimi qurumların önəmi daha da artır. BDU ilə Yunus Əmrə İnstitutu arasında əməkdaşlıq 2012-ci ildən başlayıb. Ötən müddət ərzində BDU və Yunus Əmrə İnstitutu bir sıra layihələr həyata keçirib.
Yunus Əmrə İnstitutunun prezidenti Abdurrahman Aliy rəhbərlik etdiyi qurumun 71 ölkədə nümayəndəliyinin olduğunu bildirib, iki ölkə arasında tarixən mövcud olan qardaşlıq münasibətlərindən bəhs edib, elm, təhsil, mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə BDU və Bakı Yunus Əmrə İnstitutu arasında əməkdaşlığın və elmi-mədəni əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_f14fd8e494b68d1003620e03c_o.jpg
Делегация во главе с президентом Института Юнуса Эмре Турции Абдуррахманом Али посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Приветствуя гостей, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что сотрудничество между братскими странами находится на высоком уровне во всех сферах деятельности, в том числе в науке, образовании и культуре. Он отметил, что в нынешнюю эпоху укрепления тюркского мира возрастает значение таких структур, как Институт Юнуса Эмре. Сотрудничество между БГУ и Институтом Юнуса Эмре началось в 2012 году. За прошедший период БГУ и Институт Юнуса Эмре реализовали ряд проектов.
Президент Института Юнуса Эмре Абдуррахман Али отметил, что возглавляемое им учреждение имеет представительства в 71 стране мира, рассказал об исторически сложившихся братских отношениях между двумя странами и подчеркнул важность сотрудничества в области науки, образования и культуры.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития интеграции и научно-культурных связей между БГУ и Бакинским институтом имени Юнуса Эмре.