https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_aa66c2568eaf41b28ed315419_o.jpg
AccessBank qadın sahibkarların biznes bacarıqlarını, idarəetmə qabiliyyətini və maliyyə savadlılığını artırmaq məqsədilə “Access2Success” layihəsinə növbəti dəfə start verdiyini elan edir. Layihə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə reallaşır.
Bu il iştirak üçün 300-ə yaxın qadın sahibkar müraciət edib. Seçim meyarlarına əsasən 50 nəfər iştirakçı layihəyə qoşulub. Onlar biznes idarəçiliyi, liderlik, satış strategiyaları, marketinq kommunikasiyaları və hüquqi tələblər üzrə biliklərini artıracaqlar. Təlimləri təcrübəli yerli ekspertlər aparır.
Layihənin əsas məqsədi qadın sahibkarların biznes ekosistemində rolunu gücləndirmək, dayanıqlı biznes modelləri qurmaq bacarığını inkişaf etdirmək və qadın liderliyini təşviq etməkdir. “Access2Success” qadınların iqtisadi müstəqilliyinə və ölkənin inklüziv inkişafına töhfə verir.
“AccessBank artıq 23 ildir ki, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına dəstək verir. Qadın sahibkarlığın təşviqi isə bu istiqamətdə əsas prioritetlərimizdəndir. Hazırda biznes portfelimizin təxminən 20%-i qadınlar tərəfindən idarə olunan bizneslərdən ibarətdir. “Access2Success” layihəsinin dördüncü dəfə həyata keçirilməsi bu sahədəki strateji öhdəliyimizin davamıdır. Layihə qadınlara bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, biznesdə və iqtisadiyyatda daha aktiv rol almaq imkanı yaradır”, – deyə AccessBank-ın İdarə Heyətinin üzvü, Baş Biznes İnzibatçısı Renat Hümbətov bildirib.
“Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi AYİB-in əsas prioritetlərindəndir. Biz bu istiqamətdə maliyyə həlləri ilə yanaşı, fərdi məsləhət və təlimlər də təklif edirik. AYİB-in Kiçik Bizneslər üçün Məsləhət Proqramı (Advice for Small Businesses) şirkətlərin rəqabət qabiliyyətini və innovasiyaya açıq olmasını gücləndirir. Qadın sahibkarları bilik, maliyyə və şəbəkə imkanları ilə dəstəkləyən “Qadınlar Biznesdə” (Women in Business) təşəbbüsümüzlə qürur duyuruq. AccessBank ilə birgə keçirilən təlimlər bu öhdəliyimizin bariz nümunəsidir. Avropa İttifaqına dəstəyə və maliyyələşdirməyə görə təşəkkür edirik,” – deyə Assosiasiya Direktoru, AYİB-in Qafqazda Maliyyə İnstitutları üzrə Biznes Rəhbər Mixail Qreçixo qeyd edib.
“Access2Success” layihəsi ilk dəfə 2022-ci ildə həyata keçirilib. İndiyədək 160-dan çox qadın sahibkar proqramda iştirak edib. Konsaltinq, turizm, təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən qadınlar layihə çərçivəsində altı həftəlik intensiv təlimlərdə praktik biliklər qazanıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_aa66c2568eaf41b28ed315419_o.jpg
AccessBank announces the launch of the fourth edition of its “Access2Success” program, aimed at strengthening the business skills, management capabilities, and financial inclusion of women entrepreneurs. The initiative is implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
This year, nearly 300 women entrepreneurs applied to participate in the program, and based on the established selection criteria, 50 participants were admitted. The program provides participants with opportunities to enhance their knowledge and practical skills in business management, leadership, sales strategies, marketing communications, and legal compliance. Training sessions are delivered by experienced local experts with extensive professional backgrounds in these areas.
The program’s objectives are to enhance the role of women entrepreneurs within the business ecosystem, strengthen their ability to build sustainable business models, and promote women’s leadership. Access2Success plays a significant role in empowering women economically and contributing to inclusive economic development in Azerbaijan.
“For over 23 years, AccessBank has supported the growth of micro, small, and medium-sized enterprises, with a particular focus on promoting entrepreneurship among women. Today, approximately 20% of our business portfolio consists of women-led businesses. The launch of the fourth edition of the Access2Success program reflects our continued commitment to this strategic priority. The program not only helps women entrepreneurs enhance their skills and knowledge but also strengthens their active participation in business and their economic contribution,” said Renat Gumbatov, Member of the Management Board and Chief Business Officer at AccessBank.
“Supporting MSMEs is a core EBRD priority and we achieve this by combining financial solutions with tailored advice and training to help businesses grow. Our Advice for Small Businesses programme plays a vital role, offering consulting and mentoring to boost competitiveness and innovation. We are particularly proud of empowering women entrepreneurs through our Women in Business initiative, which provides access to finance, skills and networks. Today’s training series with AccessBank reflects this commitment. We are deeply grateful to the European Union for supporting and financing these efforts”, said Mikhail Grechikho, Associate Director, FI Business Leader for Caucasus/EBRD.
The Access2Success program was first launched in 2022. Since its inception, more than 160 women entrepreneurs have participated, representing sectors including consulting, tourism, education, healthcare, and others. Participants undergo six-week intensive training programs, gaining practical knowledge in business management, leadership, sales and marketing strategies, as well as personal and professional development.