https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_7f734067526b760173f5d16a5_o.jpg
Koronavirus pandemiyası həyat tərzinə, o cümlədən işə qarşı münasibətə öz təsirini göstərib. Belə ki, Deloitte şirkətinin 2021-ci ilin mart ayında apardığı araşdırmaya görə, uzaqdan işin məhsuldarlığının nə qədər dəyişdiyini soruşduqda respondentlərin üçdə biri (29%) məhsuldarlığın artdığını, 18 faizi isə hətta əhəmiyyətli dərəcədə artdığını bildirib. PricewaterhouseCoopers-in bənzər araşdırması isə göstərib ki, doqquz ay uzaqdan işlədikdən sonra işçilərin məhsuldarlığı yüksəlib. Üstəlik, bir çox işçi artıq ofisə qayıtmağa can atmır və işəgötürənlərin təxminən 15%-i artıq işçilərə istənilən yerdən işləməyə icazə verir.
Azərbaycanda da pandemiya təsirsiz ötüşməyib, o cümlədən kibertəhlükəsizlik sahəsinə də öz təsirini göstərib. Belə ki, Kaspersky hücumların sayının artımını şərh edərək, ölkədə kibergigiyena səviyyəsinin və onun haqqında məlumatlılığın yüksəldilməsinin vacibliyini vurğulayır.
Uzaqdan çalışan işçilərə rəqəmsal gigiyena qaydalarını necə öyrətməli?
Həll yollarından biri Kaspersky Automated Security Awareness platformasında informasiya təhlükəsizliyi üzrə distant təlim təşkil etməkdir. Bu, nəinki işçilərə müasir təhlükələr barədə məlumat verməyə, həm də onlarla mübarizə aparmaq üçün praktiki bacarıqlar aşılamağa imkan verir. Bununla yanaşı, idarəçi prosesi uzaqdan idarə edə və təlim proqramını təyin edə bilər. Dərslər təhsil və psixologiya sahəsini təmsil edən mütəxəssislərin iştirakı ilə yaradıldığı üçün onları yadda saxlamaq asandır və tələbələri yormur.
İşçilərin rəqəmsal savadlılığını necə təmin etməli?
Yeni biliklər əldə etdikdən sonra onları qoruyub saxlamaq da vacibdir. Tədqiq olunanlara mütəmadi istinad məlumatı uzunmüddətli yaddaşda saxlamağa və onu şəbəkədə şübhəli fəaliyyət zamanı istifadə etməyə kömək edəcək. Bunu etmək üçün korporativ həyatda, hətta uzaq bir yerdə belə təşkil edə bilərsiniz:
- Kibertəhlükəsizlik günü: bu gün işçiləri ofisə toplamaq və ya onlayn tədbir təşkil etmək
- İş masası üçün tematik divar kağızları və ya ev üçün plakatlar hazırlamaq (məsələn, afişalar və ya komikslər)
- İşçilər üçün onlayn müsabiqələr və ya şöbələr arası yarışlar keçirmək
- E-mail göndərişləri hazırlamaq (kiberinsidentlər, aktual dələduzluq sxemləri haqqında)
- Kibertəhlükəsizlik kursundan əldə edilən bilikləri mütəmadi olaraq “yeniləmək” (işçinin ən çox səhv etdiyi mövzular üzrə vaxtaşırı sınaqdan keçirilməsi kifayətdir).

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_7f734067526b760173f5d16a5_o.jpg
Пандемия коронавируса сказалась образе жизни, в том числе на отношении к работе. Так, согласно исследованию Deloitte, проведенному в марте 2021 года, на вопрос насколько изменилась продуктивность деятельности на удаленке, треть респондентов (29%) ответили, что продуктивность даже выросла, а 18% заявили, что продуктивность значительно выросла. Похожее исследование компании PricewaterhouseCoopers показало, что после девяти месяцев работы на удаленке, производительность сотрудников возросла. Более того, многие работники уже не так активно стремятся в офис, и около 15% работодателей уже позволяют сотрудникам работать из любого места.
В Азербайджане пандемия тоже не прошла бесследно, в том числе в сфере обеспечения кибербезопасности. Так, «Лаборатория Касперского», комментируя рост количества атак, акцентирует внимание на важности информирования и повышении уровня кибергигиены в стране.
Как обучить сотрудников на удаленке правилам цифровой гигиены?
Одно из решений – организовать удаленное обучение информационной безопасности на платформе Kaspersky Automated Security Awareness. Она позволяет не просто рассказать сотрудникам о современных угрозах, но и привить им практические навыки борьбы с ними. При этом менеджер может дистанционно контролировать процесс и задавать программу обучения. Уроки созданы при участии специалистов в области образования и психологии, поэтому легко запоминаются и не утомляют студентов.
Как поддерживать цифровую грамотность сотрудников?
Получив новые знания, важно их не растерять. Регулярное обращение к изученному поможет держать информацию в долговременной памяти и воспользоваться ей в случае подозрительной активности в сети. Для этого в корпоративной жизни даже на удаленке компании можно организовать:
- День кибербезопасности: собрать в этот день сотрудников в офисе или сделать онлайн-мероприятие
- Подготовить тематические обои для рабочего стола или плакаты для дома (например, плакаты или комиксы)
- Проводить онлайн-викторины для сотрудников или соревнования между отделами
- Сделать email-рассылки (про киберинциденты, актуальные мошеннические схемы)
- Регулярно «освежать» знания из курса по кибербезопасности (достаточно периодических тестирований по темам, в которых у сотрудника замечено больше всего ошибок).