https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0f22dcd6662394347f2bdf536_o.jpg
UNEC-in ev sahibliyi ilə İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə 4-cü Beynəlxalq Avrasiya konfransının açılışı olub.
UNEC, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Türkiyənin TED, Atatürk və Bahçeşehir universitetlərinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransdan öncə iştirakçılar müasir təhsil texnologiyalarına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
Konfransın açılışında çıxış edən UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov rəqəmsallaşmanın təhsildə tətbiqindən söz açıb: “Rəqəmsallaşma sadəcə texnologiya deyil, təhsil sisteminin yenidən qurulmasıdır. Səmərəsiz təhsil modelini dəyişmədən rəqəmsal texnologiya tətbiq etmək səmərəsiz sistemin ömrünü daha da uzadır və bu, ciddi risklər yaradır”. Rektor qeyd edib ki, rəqəmsal dövrdə müəllimin rolu dəyişir, tələbə mərkəzli təhsil modeli əsas prioritetə çevrilir: “Biz müəllimi yenilənmiş modelə uyğun şəkildə hazırlamalıyıq. Bu gün müasir müəllim rəqəmsal resurslardan səmərəli istifadə etməyi bacarmalıdır. Bunu nəzərə alaraq, biz müəllimlər üçün müasir metodologiyaların tətbiqi ilə bağlı təlimlərə start vermişik. Eyni zamanda UNEC-də çevrilmiş təhsilin tətbiqinə başlamışıq”.
UNEC-in rəqəmsallaşmada yalnız ölkədə deyil, regionda da ilk universitet olduğunu diqqətə çatdıran rektor, bu modelin tətbiqinə 10 il əvvəl başlandığını bildirib. O, hazırda UNEC-in rəqəmsal platformasına Süni İntellektin inteqrasiyasının həyata keçirildiyini qeyd edib.
Sonda professor Ədalət Muradov bu kimi beynəlxalq tədbirlərin müxtəlif ölkələrin mütəxəssislərini bir araya gətirərək şəbəkələşməyə böyük töhfə verdiyini qeyd edib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxışında süni intellektin təhsildə tətbiqi, bu sahədə görülən işlər və qarşıda duran strateji hədəflər haqqında məlumat verib. Akademik qeyd edib ki, süni intellekt artıq qlobal miqyasda təhsil prosesinin ayrılmaz hissəsinə çevrilir və Azərbaycan bu istiqamətdə regional liderlik nümayiş etdirir.
Əli Abbasov ilk dəfə olaraq pilot layihə kimi UNEC-də süni intellektin mühazirə deyəcəyini və tələbələrin suallarını real vaxtda cavablandıracağını xüsusi vurğulayıb.
Türkiyənin TED Universitetinin dekanı Kürşat Çağıltay, Atatürk Univetsitetinin prorektoru professor Yöksel Göktaş konfransın əhəmiyyətindən söz açıblar. Konfransın məqsədinin insan ilə kompüter və texnologiya arasındakı qarşılıqlı əlaqəni, həmçinin insanların ehtiyaclarına cavab verən daha səmərəli və funksional sistemlərin yaradılması yollarını müzakirə etmək olduğunu bildiriblər. Konfrans çərçivəsində Azərbaycan, Türkiyə, Avropanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən olan alim və mütəxəssislər tərəfindən bu istiqamətdə mövcud problemlər, onların həlli istiqamətləri və beynəlxalq təcrübənin, elmi tədqiqatların təqdim olunacağını vurğulayıblar. Konfransın nəticələrinin Azərbaycan və Türkiyə elmi mühitinə, həmçinin beynəlxalq akademik ictimaiyyətə töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0f22dcd6662394347f2bdf536_o.jpg
Состоялось открытие 4-й Международной Евразийской конференции по взаимодействию человека и компьютера, организованной UNEC.
Перед началом конференции, состоявшейся при совместной организационной поддержке UNEC, Института систем управления Министерства науки и образования, TED, университетов Ататюрка и Бахчешехир (Турция), участники ознакомились с выставкой, посвященной современным образовательным технологиям.
Выступая на открытии конференции, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о применении цифровых технологий в системе образования: “Цифровизация – это не просто технологии, а перестройка системы образования. Применение цифровых технологий без изменения неэффективной модели образования еще больше продлевает срок службы неэффективной системы, что создает серьезные риски”. Ректор отметил, что в цифровую эпоху роль преподавателя меняется, а студентоцентрированная и трансформированная модель обучения становится главным приоритетом: “Мы должны готовить преподавателей в соответствии с обновленной моделью. Сегодня современный преподаватель должен уметь эффективно использовать цифровые ресурсы. Учитывая это, мы дали старт тренингам по обучению преподавателей применению современным методологиям. Одновременно мы начали внедрять перевернутое образование в UNEC”.
Ректор, обратив внимание на то, что UNEC является первым университетом, осуществившим цифровизацию не только в стране, но и в регионе, заявил, что внедрение этой модели началось 10 лет назад. Он также отметил, что в настоящее время в цифровую платформу UNEC интегрируется искусственный интеллект.
В завершении профессор Адалат Мурадов отметил, что подобные международные мероприятия объединяют экспертов из разных стран и вносят большой вклад в налаживание связей, и пожелал конференции успехов.
Генеральный директор Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, академик Али Аббасов в своем выступлении представил информацию о применении искусственного интеллекта в образовании, проделанной работе в этой области и предстоящих стратегических целях. Академик отметил, что искусственный интеллект уже становится неотъемлемой частью образовательного процесса в глобальном масштабе, а Азербайджан демонстрирует региональное лидерство в этом направлении.
Али Аббасов особо подчеркнул, что впервые в рамках пилотного проекта в UNEC состоится чтение лекции искусственным интеллектом и дача ответов на вопросы студентов в режиме реального времени.
Декан Университета TED в Турции Кюршат Чагылтай, проректор Университета Ататюрка профессор Йоксель Гёкташ рассказали о важности конференции. Они заявили, что целью конференции является обсуждение взаимодействия человека с компьютерами и технологиями, а также путей создания более эффективных и функциональных систем, отвечающих потребностям людей. Было подчеркнуто, что в рамках конференции ученые и специалисты различных высших учебных заведений Азербайджана, Турции и Европы представят существующие проблемы в этой области, направления их решения, международный опыт и научные исследования. Они выразили уверенность, что результаты конференции внесут вклад в научную среду Азербайджана и Турции, а также в международное академическое сообщество.