https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4103d9f0222af991099735f08_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi çərçivəsində keçirilən “Azərbaycan sənət və ədəbiyyat günləri” davam etməkdədir. Bu tədbirlər çərçivəsində Fərqanə Dövlət Universitetində Azərbaycanın görkəmli ədəbiyyat nümayəndəsi, Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin adını daşıyan Azərbaycanşünaslıq auditoriyasının açılışı keçirilib.
Açılış mərasimində universitetin rektoru Bahodirjon Şerməhəmmədov və Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli iştirak edərək yeni yaradılmış auditoriyanı rəsmi şəkildə istifadəyə veriblər.
Universitet rektoru öz çıxışında Əlişir Nəvainin hikmətli misralarını xatırladaraq Azərbaycan və Özbəkistan xalqlarını birləşdirən mənəvi və tarixi bağların dərinliyini xüsusi vurğulayıb. O əlavə edib ki, iki ölkə arasında humanitar və mədəni əməkdaşlığın genişlənməsi, xüsusilə universitetlərarası əlaqələrin möhkəmlənməsi gənclərin bir-birinin dilini, ədəbiyyatını və mədəniyyətini daha yaxından tanımasına xidmət edir. Rektor qeyd edib ki, B.Vahabzadə yaradıcılığı iki qardaş xalqın ortaq ədəbi dünyagörüşünün mühüm sütunlarından biridir.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli çıxışında bildirib ki, Bəxtiyar Vahabzadə adına Azərbaycanşünaslıq auditoriyasının yaradılması iki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq və humanitar əməkdaşlıq üçün yeni bir körpü rolunu oynayacaq. Direktor vurğulayıb ki, Azərbaycan və Özbəkistan prezidentləri tərəfindən irəli sürülən yüksək səviyyəli siyasi dialoq bu kimi mədəni layihələrin həyata keçirilməsinə güclü dəstək verir və qarşılıqlı əməkdaşlığın davamlılığını təmin edir. Onun sözlərinə görə, bu məkan yalnız simvolik əhəmiyyət daşımır, həm də tələbələr üçün Azərbaycan dili, ədəbiyyatı, tarixi və mədəniyyəti üzrə dərslərin və elmi müzakirələrin aparılacağı praktik tədris mühiti kimi fəaliyyət göstərəcək. Direktor əlavə edib ki, auditoriya həmçinin birgə layihələrin, tələbə-müəllim görüşlərinin və ədəbi müzakirələrin keçirilməsi üçün açıq platforma olacaq.
Bəxtiyar Vahabzadə adına Azərbaycanşünaslıq auditoriyası həm tədris, həm də mədəni təqdimat məkanı kimi xüsusi zövqlə formalaşdırılıb. Auditoriyanın vizual tərtibatında Azərbaycan və Özbəkistan arasındakı dostluq və əməkdaşlığı simvolik şəkildə ifadə edən Prezident portretləri, dövlət bayraqları, eləcə də Azərbaycanın xəritəsi, gerbi və himninin bədii təqdimatı xüsusi konseptual əhəmiyyət kəsb edir.
Burada Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin portreti və yaradıcılığını tanıdan məlumatlar, görkəmli ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərinin fotoları, eləcə də Azərbaycan mədəni irsinin incəliklərini ifadə edən xalça və kəlağayı nümunələri auditoriyanın estetik ruhunu tamamlayır.
Kitab rəflərində Azərbaycan ədəbiyyatı, tarixi, musiqisi və humanitar əlaqələrinə dair geniş tematik spektri əhatə edən nəşrlər yer alıb. Auditoriyada həmçinin Azərbaycan mədəniyyətini simvolizə edən dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri və xatirə suvenirləri nümayiş etdirilir.
Azərbaycan musiqi ənənəsini yaşadan tar, kamança və qaval kimi milli alətlər auditoriyanın mədəni təqdimatını daha da zənginləşdirir və bu məkanı tələbələr üçün həm mənəvi, həm də maarifləndirici bir mərkəzə çevirir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4103d9f0222af991099735f08_o.jpg
В рамках проекта «Дни искусства и литературы Азербайджана» реализуемого Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджана в Узбекистане, в Ферганском государственном университете состоялось торжественное открытие аудитории Азербайджановедения, названной в честь выдающегося представителя азербайджанской литературы, народного поэта Бахтияра Вагабзаде.
В церемонии открытия приняли участие ректор университета Баходиржон Шермухаммадов и директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева Акиф Марифли, которые официально ввели новую аудиторию в эксплуатацию.
В своем выступлении ректор университета, ссылаясь на мудрые строки Алишера Навои, особо подчеркнул глубину духовных и исторических связей, объединяющих народы Азербайджана и Узбекистана. Он отметил, что расширение гуманитарного и культурного сотрудничества между двумя странами, в особенности укрепление межуниверситетских связей, способствует тому, что молодёжь глубже узнаёт язык, литературу и культуру друг друга. Ректор добавил, что творчество Бахтияра Вагабзаде является одним из важнейших столпов общего литературного мировоззрения двух братских народов.
Директор Азербайджанского Культурного Центра Акиф Марифли, выступая на мероприятии, заявил, что создание аудитории Азербайджановедения имени Бахтияра Вагабзаде станет новым мостом дружбы, братства и гуманитарного сотрудничества между двумя странами. Он подчеркнул, что высокоуровневый политический диалог, формируемый президентами Азербайджана и Узбекистана, оказывает сильную поддержку таким культурным инициативам и обеспечивает устойчивость взаимного сотрудничества. По его словам, данное пространство имеет не только символическое значение, но также будет функционировать как практическая учебная среда, где будут проводиться занятия и научные обсуждения по азербайджанскому языку, литературе, истории и культуре. Директор отметил, что аудитория станет открытой площадкой для совместных проектов, встреч студентов и преподавателей, а также литературных дискуссий.
Аудитория Азербайджановедения имени Бахтияра Вагабзаде служит одновременно учебным и культурно-презентационным пространством. Визуальное оформление включает портреты президентов двух стран, государственные флаги, а также художественную композицию с картой, гербом и гимном Азербайджана, что символически отражает дружбу и сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном.
Помимо портрета народного поэта и информации о его творчестве, аудитория украшена фотографиями выдающихся представителей литературы и культуры, а также образцами ковров и келагаи, отражающих тонкости азербайджанского культурного наследия.
На книжных полках представлены издания, охватывающие широкий тематический спектр — азербайджанскую литературу, историю, музыку и гуманитарные связи. В аудитории также демонстрируются образцы декоративно-прикладного искусства и сувениры, символизирующие азербайджанскую культуру.
Места аудитории украшены национальными музыкальными инструментами — таром, кеманчой и гавалом, что делает её культурную презентацию ещё более выразительной и превращает это пространство в духовно-назидательный центр для студентов.