https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef5355e79b99892bad4d4acb6_o.jpg
3 dekabr tarixində Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM)Aparıcı Universitetlər Tərəfdaşlıq Şəbəkəsinin (AUTŞ) Koordinasiya Şurasının sədri olaraq, ADA Universitetinin təşkil etdiyi “Yaşıl Enerji və Dayanıqlılıqda Universitetlərin Rolu” adlı beynəlxalq konfrans çərçivəsində, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Xüsusi Nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Şamxal Muxtarov və Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Xüsusi Nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Nərgiz Qaracayeva çıxış edərək işğaldan azad olunan ərazilərdə davamlı inkişaf və dayanıqlılıq istiqamətində görülən işlər, o cümlədən ağıllı kənd konseptləri barədə məlumat veriblər.
Paneldə həmçinin, Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi və ADA Universiteti tərəfindən 2025-ci ilin sentyabr ayından etibarən birgə həyata keçirilən “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə köçürülmüş keçmiş məcburi köçkün ailələrinin sosial-iqtisadi profilinin tədqiqatı üzrə sorğu” layihəsinin nəticələri nümayiş etdirilib. “Yaşıl və Dayanıqlı Bərpa: Azərbaycan Təcrübəsi” adlı paneldə ADA Universitetinin tədqiqat qrupu tərəfindən Ağdam, Füzuli, Şuşa və Zəngilanda keçmiş məcburi köçkünlərlə aparılan sorğunun nəticələri əsasında onların sosial-iqtisadi ehtiyacları, dayanıqlı inkişaf istiqamətində tövsiyələr, innovativ yanaşmalar və gələcək perspektivlər təqdim olunub.
Qeyd edək ki, ADA Universiteti, İnkişaf və Diplomatiya İnstitutu (IDD), Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) və AQEM-in tərəfdaşlığı ilə 2-3 dekabr tarixlərində həyata keçirilən konfransda ev sahibi - Azərbaycan, Banqladeş, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çin Xalq Respublikası, Fələstin, Hindistan, İordaniya, İraq, İran, İsrail, Koreya Respublikası, Qazaxıstan, Qırğızıstan Respublikası, Misir, Özbəkistan, Pakistan, Rusiya, Tacikistan, Tailand, Türkiyə və Vyetnam da daxil olmaqla 21 üzv ölkədən 50-dən çox professor, tədqiqatçı, ekspert və universitet nümayəndəsi iştirak edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef5355e79b99892bad4d4acb6_o.jpg
On December 3, as the Chair of the Coordination Council of Partnership Network of Leading Universities (PNLU) under the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA), ADA University organized the international conference titled “The Role of Universities in Green Energy and Sustainability.” Within this framework, Shamkhal Mukhtarov, Leading Consultant at the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts, and Nargiz Garajayeva, Senior Advisor at the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli, and Zangilan districts, delivered speeches. They provided information about the ongoing work in the liberated territories in the areas of sustainable development and resilience, including the smart village concepts.
The panel also showcased the results of the project “Survey on Socio-Economic Profiling of IDP Households in the Liberated Areas,” jointly carried out by the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan and ADA University since September 2025. In the panel titled “Green and Sustainable Reconstruction: The Azerbaijan Experience,” ADA University’s research team presented the socio-economic needs, recommendations for sustainable development, innovative approaches, and future perspectives of former internally displaced persons, based on survey results conducted in Aghdam, Fuzuli, Shusha, and Zangilan.
The conference, held on December 2–3 in partnership with ADA University, Institute for Development and Diplomacy (IDD), Azerbaijan International Development Agency (AIDA) under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and CICA, brings together more than 50 professors, researchers, experts, and university representatives from 21 member states, including the host country—Azerbaijan—as well as Bangladesh, China, Egypt, India, Iran, Iraq, Israel, Jordan, Kazakhstan, the Republic of Korea, the Kyrgyz Republic, Pakistan, Palestine, Russia, Tajikistan, Thailand, Türkiye, United Arab Emirates, Uzbekistan, and Vietnam.