Dilimizin qorunması sahəsində, həm də dövlət dili səviyyəsinə yüksəldilməsi istiqamətində Ulu Öndər Heydər Əliyevin atdığı tarixi addımlar danılmazdır.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın bu gün parlamentdə keçirilmiş “Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi inkişaf strategiyası: mövcud vəziyyət və perspektivlər” adlı konfransda çıxışı deyib. Spikerin sözlərinə görə, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana ilk dəfə rəhbərlik etdiyi 1969–1982-ci illər milli tariximizə həm də mədəni intibah dövrü kimi daxil oldu. Xalqın mənəvi sərvətlərinin, xüsusən dilinin qorunub saxlanması və inkişaf etdirilməsi üçün hüquqi əsaslar genişləndirildi.
Milli Məclisin sədri deyib ki, məhz Ümummilli Liderimizin əzmkarlığı sayəsində 1978-ci ildə Azərbaycan Konstitusiyasında Azərbaycan dilinə dövlət dili statusu verildi.
Vurğulanıb ki, 1995-ci ildə Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə hazırlanıb qəbul edilən Konstitusiyamız Azərbaycan dilinin dövlət dili statusunu bir daha təsbit etdi və bu, dil siyasətimizin möhkəm hüquqi bazasını formalaşdırdı.
Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, bu gün də Ulu Öndərin müəyyən etdiyi həmin xətt müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti möhtərəm cənab İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl davam etdirilir. Azərbaycan dilinin qorunması, ədəbi dil normalarının inkişafı və onun müasir texnologiyalara inteqrasiyası dövlət siyasətinin prioritet istiqamətləri sırasındadır.

Неоспоримы исторические шаги, предпринятые Великим Лидером Гейдаром Алиевым в сфере защиты нашего языка, а также в направлении возведения его на уровень государственного языка.
Так сказала спикер Сагиба Гафарова в своём выступлении на конференции «Стратегия развития азербайджанского языка как государственного: современное состояние и перспективы», прошедшей сегодня в парламенте. По словам спикера, период 1969–1982-го годов, когда Великий Лидер Гейдар Алиев возглавлял Азербайджан в первый раз, вошёл в нашу национальную историю также как период культурного возрождения. Были расширены правовые основы для сохранения и развития духовного наследия народа, в особенности, его языка.
Как отметила спикер Милли Меджлиса, именно благодаря решимости Общенационального Лидера азербайджанскому языку в 1978-м году был придан статус государственного языка.
Было подчёркнуто, что наша Конституция, принятая под руководством Великого Лидера в 1995-м году, вновь закрепила статус азербайджанского как государственного языка, что создало прочную правовую основу нашей языковой политики.
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула также, что сегодня эта линия, определённая Великим Лидером, последовательно продолжается Президентом Азербайджанской Республики, уважаемым господином Ильхамом Алиевым согласно требованиями современной эпохи. Защита азербайджанского языка, развитие литературных языковых норм и интеграция языка в современные технологии находятся в числе приоритетных направлений государственной политики.