https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_938a8663795d34b96251058e2_o.jpg
Bu gün Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 4-cü iclası keçirilib.
İclasda iştirak məqsədilə Birgə Komissiyanın İraq Respublikası tərəfindən həmsədri, bu ölkənin rabitə naziri Hayam Al-Yasirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib.
Birgə Komissiyanın Azərbaycan Respublikası tərəfindən həmsədri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev İraq nümayəndə heyətini salamlayaraq bildirib ki, sıx tarixi, dini və mədəni əlaqələrə malik iki dost ölkə olan Azərbaycan və İraq arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial mövcuddur.
Rəşad Nəbiyev ölkəmizin ötənilki makroiqtisadi göstəriciləri və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi barədə məlumat verib, Birgə Komissiyanın tərəflər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səmərəli platforma olduğunu vurğulayıb.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Azərbaycan – İraq Biznes Şurasının fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin inkişafına töhfə verə bilər.
Rəşad Nəbiyev, həmçinin regionda sülh quruculuğu ilə bağlı cari vəziyyət, habelə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan yenidənqurma və bərpa işlərindən danışıb. Diqqətə çatdırılıb ki, işğaldan azad edilən ərazilər Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramı çərçivəsində yenidən qurulur və bu region “yaşıl enerji” zonası elan olunub.
İclas zamanı iqtisadiyyat, sənaye, ticarət, qarşılıqlı investisiyalar, neft və qaz, rəqəmsal inkişaf, elm və təhsil, mədəniyyət, turizm, gənclər və idman sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair geniş müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 4-cü iclasının Protokolu imzalanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Birgə Komissiya 2010-cu il noyabrın 10-da Bakı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq haqqında Saziş”ə əsasən yaradılıb.

4th Joint Commission Session between Azerbaijan and Iraq Held in Baku
4th Joint Commission Session between Azerbaijan and Iraq Held in Baku 4th Joint Commission Session between Azerbaijan and Iraq Held in Baku
The 4th session of the Joint Commission on Economic, Scientific, Technical, and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq was held today in Baku.
To participate in the session, a delegation from Iraq, led by the co-chair of the Joint Commission on the Iraqi side, Minister of Communications Hayam Al-Yasiri, visited Azerbaijan.
Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan and co-chair of the Joint Commission on the Azerbaijani side, welcomed the Iraqi delegation and highlighted that as two friendly countries with close historical, religious, and cultural ties, Azerbaijan and Iraq have significant potential to further deepen cooperation across various sectors.
Rashad Nabiyev provided an overview of Azerbaijan’s macroeconomic indicators for the past year and the trade turnover between the two countries, emphasizing that the Joint Commission serves as an effective platform for enhancing bilateral cooperation.
It was also noted that revitalizing the activities of the Azerbaijan–Iraq Business Council could contribute to the development of trade relations between the two countries.
Rashad Nabiyev further spoke about the current situation regarding peacebuilding in the region, as well as the reconstruction and restoration efforts in Azerbaijan’s territories liberated from occupation. He highlighted that the liberated territories are being rebuilt under the State Program on the Great Return and that the region has been designated as a “green energy” zone.
During the meeting, extensive discussions were held on opportunities for cooperation in the fields of economy, industry, trade, mutual investments, oil and gas, digital development, science and education, culture, tourism, youth, and sports.
At the conclusion of the session, the Protocol of the 4th session of the Joint Commission on Economic, Scientific, Technical, and Cultural Cooperation between the Governments of Azerbaijan and Iraq was signed.
It should be noted that the Joint Commission was established based on the “Agreement on Trade, Economic, Scientific, Technical, and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq,” signed in Baku on November 10, 2010.