Bakıda Azərbaycan Karbon Bazarı üzrə Vorkşop keçirilib
Bakıda Azərbaycan Karbon Bazarı üzrə Vorkşop keçirilib Bakıda Azərbaycan Karbon Bazarı üzrə Vorkşop keçirilib
2–3 dekabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Karbon Bazarı üzrə Vorkşop Bakı Fond Birjası (BFB), Böyük Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyi və TheCityUK tərəfindən birgə təşkil olunaraq BFB-də keçirilib.
İki gün davam edən vorkşopun məqsədi Azərbaycan karbon bazarının inkişafını dəstəkləmək, könüllü karbon bazarları (VCM-lər) üzrə institusional bilik və anlayışı artırmaq, həmçinin Azərbaycan karbon bazarının qlobal karbon bazarları ilə gələcəkdə qarşılıqlı əlaqələndirilməsi imkanlarını araşdırmaq olub.
Açılış nitqləri BFB-nin İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri cənab Fergus Auld OBE və TheCityUK təşkilatının Beynəlxalq İnkişaf üzrə direktoru Anna Rogers tərəfindən səsləndirilib. Sessiyalara isə ITMO Ltd şirkətinin həmtəsisçisi, komplayens karbon bazarları, Paris Sazişi və 6-cı maddə üzrə dünyanın aparıcı ekspertlərindən biri olan cənab Maykl Matres rəhbərlik edib.
Açılış zamanı Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri, cənab Fergus Auld OBE bildirib:
“Böyük Britaniya hökuməti üçün iqtisadi artımın təmin edilməsi prioritetdir. Buna görə də Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyi, Böyük Britaniya–Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlığının bir hissəsi olaraq Azərbaycanın iqtisadi şaxələndirilməsini dəstəkləyən tərəfdaşlıqları davam etdirir.
Böyük Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyi, TheCityUK və Bakı Fond Birjası tərəfindən birgə təşkil olunan bu vorkşop, Böyük Britaniya–Azərbaycan kommersiya tərəfdaşlığının dekarbonizasiya, enerji keçidi və davamlı inkişaf üzrə ortaq maraqları irəli aparmaq potensialını nümayiş etdirir.”
İki gün ərzində iştirakçılara karbon bazarlarının əsasları — karbon vergiləri və emissiyaların ticarəti sxemləri kimi karbon qiymətləndirmə mexanizmləri, həmçinin komplayens karbon bazarlarının (Böyük Britaniya və Aİ ETS), könüllü karbon bazarlarının strukturu və fəaliyyəti, eləcə də Paris Sazişi çərçivəsində əsas beynəlxalq mexanizmlər təqdim olunub.
İştirakçılar həmçinin milli ekoloji, fiskal və maliyyə qanunvericiliyi ilə uyğunlaşdırma, nəzarət mexanizmləri, risklərin idarə edilməsi, fırıldaqçılığa qarşı tədbirlər və Böyük Britaniyanın tənzimləmə təcrübəsi daxil olmaqla hüquqi və tənzimləyici çərçivələri müzakirə ediblər.
Sonda vorkşop karbon bazarının inkişafı üçün tələb olunan geniş ekosistemi vurğulayıb — maliyyə institutlarının, layihə inkişaf etdiricilərinin və vasitəçilərin rolu, banklaşdırıla bilən karbon layihələri üzrə portfelin formalaşdırılması, yaşıl maliyyələşdirmə alətləri vasitəsilə özəl kapitalın cəlb edilməsi, eləcə də təsdiq edən qurumlar, konsultantlar və auditorlar üzrə yerli potensialın gücləndirilməsi önə çıxarılıb.
Tədbir Azərbaycan kapital bazarı iştirakçılarının nümayəndələrini bir araya gətirərək, ölkənin qlobal karbon bazarlarına inteqrasiyası üçün tələb olunan bilik bazası və infrastrukturun formalaşdırılması istiqamətində mühüm addım olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_b76075a66102f22e72952c94c_o.jpg
The Azerbaijan Carbon Market Workshop, co-organized by the Baku Stock Exchange, the British Embassy Baku, and TheCityUK, was held on 2–3 December 2025 at the Baku Stock Exchange.
The two-day workshop aimed to advance the development of Azerbaijan’s carbon market, enhance institutional understanding of voluntary carbon markets (VCMs), and explore future pathways for interoperability with global carbon markets.
Opening remarks were delivered by Mr. Ruslan Khalilov, CEO of the Baku Stock Exchange; Mr. Fergus Auld OBE, British Ambassador to Azerbaijan; and Mrs. Anna Rogers, Director of International Development at TheCityUK. The workshop sessions were led by Mr. Michael Mathres, Co-Founder of ITMO Ltd and one of the world’s leading experts on compliance carbon markets, Article 6, and the Paris Agreement.
During the opening session, His Excellency Fergus Auld OBE, British Ambassador to Azerbaijan, stated:
“Delivering growth is a UK government priority. That is why British Embassy Baku continues to support partnerships that drive Azerbaijan's economic diversification as part of the UK-Azerbaijan Strategic Partnership.
Co-organized by British Embassy Baku, TheCityUK and Baku Stock Exchange, this workshop demonstrates the immense potential of UK-Azerbaijan commercial partnership to drive decarbonization, the energy transition and shared interests in sustainable growth.”
Throughout the two days, participants were introduced to the foundations of carbon markets, including carbon pricing mechanisms such as carbon taxes and emissions trading schemes, as well as the structure and functioning of compliance markets (UK and EU ETS), voluntary carbon markets, and key international frameworks under the Paris Agreement. The program also provided a detailed overview of the carbon credit lifecycle—from project identification, eligibility and baseline methodologies, and additionality assessments to validation, verification, issuance, and retirement of credits—along with the roles of verifiers, registries, and global standards such as Verra and Gold Standard.
Participants also explored legal and regulatory considerations, focusing on alignment with national environmental, fiscal, and financial legislation, oversight mechanisms, risk management, anti-fraud measures, and the UK’s regulatory experience.
Finally, the workshop highlighted the broader ecosystem needed to support market development, emphasizing the role of financial institutions, project developers, and intermediaries, the importance of building a pipeline of bankable carbon projects, mobilizing private capital through green finance instruments, and strengthening local capacity through the development of verifiers, consultants, and auditors.
The event brought together representatives from across Azerbaijan’s capital markets and served as a significant step toward building the knowledge base and infrastructure required for Azerbaijan’s integration into global carbon markets.