https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7953aad63a4ec07bd1279b517_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bəhreyn Krallığına və Küveyt Dövlətinə işgüzar səfər edib. Səfərin əsas məqsədi suveren fondlar, dövlət qurumları və strateji sektorların rəhbərləri ilə keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər vasitəsilə beynəlxalq tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və qarşılıqlı investisiya imkanlarının dəyərləndirilməsi olub.
Nümayəndə heyəti Bəhreynin suveren investisiya fondu olan “Mumtalakat”ın baş icraçı direktoru Şeyx Abdulla bin Xəlifə Al Xəlifə ilə görüşüb. Tərəflər qlobal investisiya mühitində mövcud trendlər, portfel şaxələndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran yeni bazarlara çıxış imkanlarını müzakirə ediblər.
ARDNF nümayəndələrinin daha sonra Bəhreyn Krallığının Maliyyə və Milli İqtisadiyyat naziri, Şeyx Salman bin Xəlifə Al Xəlifə ilə keçirilən görüşündə iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq potensialı, suveren fondların rolunun artırılması və regional investisiya axınlarının genişləndirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Səfərin Bəhreyn hissəsi çərçivəsində nümayəndə heyəti Bəhreyn İqtisadi İnkişaf Şurasının (EDB) baş icraçı direktoru, Dayanıqlı İnkişaf üzrə naziri Nur bint Əli Alxulaif ilə görüşüb. Tərəflər rəqəmsal iqtisadiyyat, dayanıqlı maliyyə yanaşmaları və innovativ investisiya təşəbbüsləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti həmçinin, Bəhreynin dövlət daşınmaz əmlak şirkəti olan “Edamah” şirkətinin baş icraçı direktoru Xalid Al Məcid, “Premier Group” rəhbərliyi, eləcə də “Bapco Energies” şirkətinin baş icraçı direktoru Mark Tomas ilə görüşlər keçirib.
Səfərin Küveyt proqramı çərçivəsində nümayəndə heyəti ölkənin suveren investisiya fondu olan Küveyt İnvestisiya Təşkilatının baş direktoru Şeyx Saud Al Sabah və Sosial Təminat üzrə Dövlət Təşkilatının (PIFSS) rəhbərliyi ilə görüşlər keçirib. Bu görüşlərdə qlobal kapitalların idarə olunması, institusional tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, regional investisiya trendləri və uzunmüddətli investisiya strategiyaları müzakirə edilib.
Nümayəndə heyəti həmçinin Küveyt Birbaşa İnvestisiyaların Təşviqi İdarəsinin (KDIPA) baş direktoru Dr. Məşal Cabir Al-Əhməd Al-Sabah ilə görüşərək sərmayə təşviqi, biznes mühitinin inkişafı və qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirib, eləcə də bir sıra özəl sektor təmsilçiləri ilə regional bazarlarda mövcud trendlər və potensial əməkdaşlıq istiqamətləri barədə müzakirələr aparıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7953aad63a4ec07bd1279b517_o.jpg
A delegation led by Israfil Mammadov, CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), paid a working visit to the Kingdom of Bahrain and the State of Kuwait. The visit aimed to expand SOFAZ’s international partnerships and explore new opportunities for long-term, mutually beneficial investment cooperation through meetings with sovereign wealth funds, government institutions and key private-sector players.
SOFAZ’s delegation met with H.E. Shaikh Abdulla bin Khalifa Al Khalifa, CEO of Mumtalakat, Bahrain’s sovereign wealth fund. Discussions focused on global market dynamics, portfolio diversification strategies and potential avenues for collaboration in priority sectors.
The delegation also held talks with H.E. Shaikh Salman bin Khalifa Al Khalifa, Minister of Finance and National Economy of the Kingdom of Bahrain. The meeting addressed the role of sovereign investors in fostering economic cooperation and examined opportunities to strengthen bilateral and regional investment links.
As part of the Bahrain programme, the delegation also met with H.E. Noor bint Ali Alkhulaif, Minister of Sustainable Development and CEO of the Bahrain Economic Development Board (EDB). The sides exchanged views on sustainable finance, digital-economy transformation and innovation-driven investment initiatives.
As part of the visit, the delegation also met with Mr. Khaled Al Majed, CEO of Edamah (Bahrain Real Estate Investment Company), with the leadership of Premier Group, and with the senior management of Bapco Energies, including its Group CEO, Mark Thomas.
During the Kuwait leg of the visit, the delegation met with H.E. Sheikh Saoud Al Sabah, Managing Director of the Kuwait Investment Authority (KIA), and the leadership of the Public Institution for Social Security (PIFSS). The discussions focused on capital-management approaches, co-investment opportunities and broader institutional collaboration in global markets.
Further engagements included a meeting with H.E. Dr. Meshaal Jaber Al-Ahmad Al-Sabah, Director General of the Kuwait Direct Investment Promotion Authority (KDIPA), where the sides discussed investment-promotion priorities, business-environment improvements and emerging economic opportunities. The delegation also met with several private-sector representatives to exchange perspectives on regional market trends and potential areas for future cooperation.