https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ad15ceb1c65431ac30688dce1_o.jpg
Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (BDT) Dəniz Təhlükəsizliyi Komitəsinin müvafiq qətnaməsinə, eləcə də “Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair” Beynəlxalq Konvensiyaya uyğun olaraq mühüm yenilik həyata keçirilib.
Yeniliyə əsasən, Beynəlxalq Məcəllənin A-VI/1-4 Cədvəlinə (şəxsi təhlükəsizlik və ictimai məsuliyyət) yeni səriştə –
“Zorakılıq və qısnama hallarının, o cümlədən cinsi qısnama, bulinq və cinsi zorakılıq hallarının qarşısının alınmasına və onlara cavab tədbirlərinin görülməsinə töhfə vermək” əlavə olunub.
Bu yeniliklə əlaqədar “Bütün dənizçilər üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq, ilkin hazırlıq və təlimat” xüsusi hazırlıq kursunun nümunəvi tədris planına dəyişiklik edilib. Plana yeni səriştənin tədrisi üçün 6 saat daxil edilib. Yenilənmiş proqramın ümumi müddəti 80 saat təşkil edir və cari ilin 1 dekabr tarixindən etibarən tətbiq olunmağa başlanılıb.
Sözügedən yenilik dənizçilərin təhlükəsiz və etibarlı əmək şəraitinin təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda Azərbaycan dənizçilərinin həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq sularda maneəsiz, fasiləsiz və standartlara uyğun fəaliyyət göstərməsinə şərait yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ad15ceb1c65431ac30688dce1_o.jpg
In accordance with the relevant resolution of the International Maritime Organization (IMO) Maritime Safety Committee, as well as the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers (STCW), an important update has been implemented.
Based on this update, a new competency — “Contributing to the prevention of and response to incidents of violence and harassment, including sexual harassment, bullying, and sexual assault” — has been added to Table A-VI/1-4 (Personal Safety and Social Responsibility) of the International Code.
In connection with this change, the model curriculum of the “Personal Survival Techniques, Basic Training and Instruction for All Seafarers” special training course has been amended. The updated plan now includes 6 hours dedicated to teaching the new competency. The total duration of the revised program is 80 hours, and it has been implemented starting December 1 of this year.
This update is of particular importance for ensuring safe and secure working conditions for seafarers. It also enables Azerbaijani seafarers to operate smoothly, without interruption, and in full compliance with standards both domestically and in international waters.