https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_10fbdc9e412673857b335e265_o.jpg
Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) beynəlxalq siyasətçiləri, nazirləri və rəqəmsal liderləri Bakıda bir araya gətirərək ölkələrin daha təhlükəsiz, inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcək qurmaq yollarını müzakirə edib.
Bu barədə “Euronews” telekanalının veb-saytında dərc olunan materialda bildirilib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan inklüziv əlaqəliliyi təşviq etmək məqsədilə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) üzvlərini, nazirləri və qlobal rəqəmsal liderləri bir araya gətirən “WTDC-25”ə ev sahibliyi edib.
“Euronews”, həmçinin tədbir iştirakçılarının kibertəhlükəsizlik, məlumatların qorunması və yeni texnologiyaların etik tətbiqi zərurətini vurğuladıqlarını bildirib. Materialda, o cümlədən müzakirələrin kənd və şəhər arasında fərqlərin aradan qaldırılması, əlaqəlilik xərclərinin azaldılması və inkişaf etməkdə olan ölkələrin dəstəklənməsi mövzularına həsr olunduğu qeyd edilib.
“2500-dən çox iştirakçının qatıldığı tədbir BTİ-nin inkişaf konfransları üzrə rekorda imza atıb və Azərbaycanı əsas rəqəmsal tərəfdaş ölkə kimi təqdim edib. Liderlər rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılmasında əlçatanlıq, dayanıqlıq və qlobal əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıblar”, – telekanal qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_10fbdc9e412673857b335e265_o.jpg
The World Telecommunication Development Conference (WTDC-25) gathered international policymakers, ministers and digital leaders in Baku to address how nations can build a more secure, inclusive and sustainable digital future.
This was reported in the material published on the website of the Euronews television channel.
A report on the Euronews website highlighted that Azerbaijan hosted the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25), bringing together ITU members, ministers and global digital leaders to advance inclusive connectivity.
It was also noted in the material that delegates highlighted cybersecurity, data protection, and the need for ethical deployment of emerging technologies. Discussions focused on bridging rural-urban gaps, reducing connectivity costs, and supporting developing nations.
“With more than 2,500 participants, the event marked a record for ITU development conferences and positioned Azerbaijan as a key digital collaborator. Leaders agreed that affordability, sustainability and global cooperation are essential to narrowing the digital divide,” the channel noted.