https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_10fbdc9e412673857b335e265_o.jpg
Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) beynəlxalq siyasətçiləri, nazirləri və rəqəmsal liderləri Bakıda bir araya gətirərək ölkələrin daha təhlükəsiz, inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcək qurmaq yollarını müzakirə edib.
Bu barədə “Euronews” telekanalının veb-saytında dərc olunan materialda bildirilib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan inklüziv əlaqəliliyi təşviq etmək məqsədilə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) üzvlərini, nazirləri və qlobal rəqəmsal liderləri bir araya gətirən “WTDC-25”ə ev sahibliyi edib.
“Euronews”, həmçinin tədbir iştirakçılarının kibertəhlükəsizlik, məlumatların qorunması və yeni texnologiyaların etik tətbiqi zərurətini vurğuladıqlarını bildirib. Materialda, o cümlədən müzakirələrin kənd və şəhər arasında fərqlərin aradan qaldırılması, əlaqəlilik xərclərinin azaldılması və inkişaf etməkdə olan ölkələrin dəstəklənməsi mövzularına həsr olunduğu qeyd edilib.
“2500-dən çox iştirakçının qatıldığı tədbir BTİ-nin inkişaf konfransları üzrə rekorda imza atıb və Azərbaycanı əsas rəqəmsal tərəfdaş ölkə kimi təqdim edib. Liderlər rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılmasında əlçatanlıq, dayanıqlıq və qlobal əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıblar”, – telekanal qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_10fbdc9e412673857b335e265_o.jpg
Всемирная конференция по развитию электросвязи (WTDC-25) собрала в Баку международных политиков, министров и лидеров цифровой сферы для обсуждения путей построения странами более безопасного, инклюзивного и устойчивого цифрового будущего.
Об этом сообщается в материале, опубликованном на сайте телеканала Euronews.
Отмечалось, что Азербайджан принял WTDC-25, собрав членов Международного союза электросвязи (МСЭ), министров и мировых лидеров цифровой сферы для продвижения инклюзивной связи.
Euronews также сообщил, что участники мероприятия подчеркнули важность кибербезопасности, защиты данных и необходимости этичного внедрения новых технологий. В материале также отмечено, что обсуждения были сосредоточены на преодолении разрыва между сельскими и городскими районами, снижении затрат на связь и поддержке развивающихся стран.
«С более чем 2500 участниками мероприятие стало рекордным для конференций МСЭ по развитию и позиционировало Азербайджан в качестве ключевого цифрового партнера. Лидеры отметили, что доступность, устойчивость и глобальное сотрудничество являются ключевыми условиями для сокращения цифрового разрыва», - подчеркнул телеканал.