https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_100254ba6074ac95a15ae34bc_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) sərnişinlərinə uçuş cədvəlində yarana biləcək gözlənilməz dəyişikliklərə qarşı əvvəlcədən qorunmaq imkanı yaradan DAFAR (“Disruption Assistance For Any Reason”) adlı yeni rəqəmsal xidməti istifadəyə verib. Bu xidmət gecikmə və ya reysin ləğvi kimi hallarda sərnişinlərə operativ dəstəyin göstərilməsini nəzərdə tutur.
DAFAR xidməti AZAL-ın rəsmi veb-saytı və mobil tətbiqində biletin bron edilməsi mərhələsində əlavə seçim kimi təklif olunur. Xidmət səyahət texnologiyaları üzrə qlobal platforma olan HTS (“Hopper Technology Solutions”) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində tətbiq edilib.
DAFAR ödənişli əsasda təqdim edilir və xidmətin dəyəri istiqamətdən asılı olaraq dəyişir. Xidmət aktivləşdirildikdən sonra sistem reysin statusunu avtomatik izləyir. Uçuşun 2 saat və ya daha çox gecikməsi, yaxud həmin gün ləğv olunması halında sərnişinə bildiriş göndərilir və aşağıdakı seçim imkanları verilir:
- müəyyən edilmiş limit çərçivəsində əlavə ödəniş etmədən marşrut üzrə uçuş həyata keçirən istənilən aviaşirkətə biletin yenidən bron edilməsi;
- bilet dəyərinin 100% geri qaytarılması və sərnişinin istəyi ilə səyahətin ilkin biletlə davam etdirilməsi.
Yeni xidmətin istifadəyə verilməsinə münasibət bildirən “Azərbaycan Hava Yolları”nın baş kommersiya inzibatçısı Cəmil Manizadə qeyd edib ki, AZAL səyahətçilərin dəyişən ehtiyaclarına uyğun müasir həllərin tətbiqinə xüsusi diqqət yetirir. “Bu tərəfdaşlıq müştəri loyallığının güclənməsinə və sərnişinlər üçün daha çevik, operativ xidmətin təmin edilməsinə imkan yaradacaq”.
“Hopper” və HTS-in prezidenti və həmtəsisçisi Dakota Smit isə öz növbəsində bildirib: “Azərbaycan Hava Yolları ilə əməkdaşlıq etməkdən və Avrasiya regionunda sərnişinlər üçün imkanları genişləndirməkdən qürur duyuruq. Fintex həllərimiz sərnişinlər üçün əlavə dəyər yaradır.”
Qeyd edək ki, HTS məlumat analitikası və süni intellekt əsaslı texnologiyalar vasitəsilə müasir səyahətçilərə dəstək məqsədilə fintex həlləri hazırlayan aparıcı qlobal səyahət texnologiyaları platformasıdır. Şirkət dünyanın ən böyük bankları, aviaşirkətləri və turizm xidmətləri təminatçıları ilə əməkdaşlıq edir, qiymət dəyişkənliyi və səfər zamanı yarana biləcək dəyişikliklər daxil olmaqla geniş spektr üzrə əlavə məhsullar təqdim edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_100254ba6074ac95a15ae34bc_o.jpg
Пассажиры Azerbaijan Airlines (AZAL), входящей в AZCON Holding, получили возможность заранее защитить свои перелеты от непредвиденных изменений в расписании полетов. Авиакомпания запускает новую цифровую услугу DAFAR (Disruption Assistance For Any Reason), созданную для помощи в ситуациях задержки или отмены рейса.
Услуга DAFAR доступна при покупке билета на сайте и в мобильном приложении AZAL. Подключив услугу, пассажир получает защиту на случай любых изменений в расписании. Для внедрения решения AZAL заключил партнерство с HTS (Hopper Technology Solutions) — ведущей глобальной технологической платформой в сфере путешествий.
DAFAR предоставляется на платной основе, стоимость зависит от направления. После подключения система автоматически отслеживает статус рейса. Если происходит задержка на 2 часа и более или рейс отменяется в день вылета, пассажиру отправляется уведомление, после чего доступны два варианта:
- перебронировать перелет на любую авиакомпанию, выполняющую рейсы по данному направлению, без дополнительной оплаты (в пределах установленного лимита);
- получить 100-процентный возврат стоимости билета и, при желании, продолжить поездку по исходному билету.
Комментируя запуск новой услуги, коммерческий директор AZAL Джамиль Манизаде отметил: «В Azerbaijan Airlines мы стремимся внедрять передовые решения, отвечающие меняющимся потребностям путешественников. Это партнерство позволит укрепить лояльность пассажиров и обеспечить более гибкий и отзывчивый сервис для них».
В свою очередь президент и сооснователь Hopper и HTS Дакота Смит отметил: «Мы гордимся тем, что сотрудничаем с Azerbaijan Airlines и расширяем возможности для пассажиров в Евразии. Наши финтех-услуги обеспечивают значительную дополнительную ценность для пассажиров».
Отметим, что HTS — ведущая глобальная технологическая платформа в сфере путешествий, использующая данные и технологии на базе искусственного интеллекта для создания финтех-решений, помогающих современным путешественникам. Компания сотрудничает с крупнейшими мировыми банками, авиакомпаниями и туристическими провайдерами, предлагая продукты, охватывающие все — от ценовой волатильности до сбоев в поездках.