İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) dünya üzrə bir çox ölkədə innovasiya fəaliyyətinə töhfə verən “Plug and Play” platforması ilə əməkdaşlığa başlayır. Əməkdaşlıq çərçivəsində startapların qlobal bazarlara, akselerasiya proqramlarına, böyük şirkətlərin mentor dəstəyinə və “Silikon Vadisi” şəbəkəsi daxil olmaqla, digər qlobal investorlara çıxış imkanlarının yaradılması, ümumilikdə isə innovasiya ekosisteminin qlobal əlaqələrinin gücləndirilməsi hədəflənir.
Belə ki, “Plug and Play” ilə başladılan əməkdaşlıq iki istiqamətdə reallaşdırılacaq. Startapların spesifik sektorlar üçün texnoloji həllər təklif etdiyi platforma təsis ediləcək, bundan əlavə Silikon vadisində baş tutacaq “Plug and Play” Sammiti ilə yekunlaşan hibrid proqram yaradılacaq.
İRİA-nın İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov əməkdaşlığın ekosistem üçün yeni imkanlar yaradacağını bildirib: “İRİA-nın “Plug and Play” ilə əməkdaşlığı çərçivəsində startaplar qlobal ekosistemin imkanlarına daha geniş çıxış əldə edə biləcəklər. Bura investor şəbəkəsi, akselerasiya və mentor dəstəyi proqramları daxildir”.
Qeyd edək ki, “Plug and Play” qlobal miqyasda 60-dan çox məkanda, 550-dən artıq korporativ və dövlət sektorunda olan tərəfdaşlarla fəaliyyət göstərir. Platformanın innovasiya fəaliyyəti 25-dən çox sənaye sahəsini əhatə edir.

The Innovation and Digital Development Agency (IDDA) has begun a collaboration with the Plug and Play platform, which supports innovation initiatives worldwide. The partnership aims to provide startups with access to global markets, acceleration programs, mentorship from major companies, and a broader network of international investors—including the Silicon Valley network—while enhancing the global integration of the innovation ecosystem.
IDDA is implementing the collaboration through a two-pronged approach. A sector-focused platform will allow startups to showcase technological solutions. In addition, a hybrid program will be launched, culminating in the Plug and Play Summit in Silicon Valley.
Farid Osmanov, Chairman of IDDA’s Board, emphasized that the partnership will create new opportunities for the ecosystem: “Through IDDA’s collaboration with Plug and Play, startups will gain broader access to the global ecosystem, including investor networks, acceleration programs, and mentorship support.”
It is worth noting that Plug and Play operates in over 60 locations worldwide, partnering with more than 550 corporate and public-sector organizations. The platform’s innovation initiatives span more than 25 industries.