İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) dünya üzrə bir çox ölkədə innovasiya fəaliyyətinə töhfə verən “Plug and Play” platforması ilə əməkdaşlığa başlayır. Əməkdaşlıq çərçivəsində startapların qlobal bazarlara, akselerasiya proqramlarına, böyük şirkətlərin mentor dəstəyinə və “Silikon Vadisi” şəbəkəsi daxil olmaqla, digər qlobal investorlara çıxış imkanlarının yaradılması, ümumilikdə isə innovasiya ekosisteminin qlobal əlaqələrinin gücləndirilməsi hədəflənir.
Belə ki, “Plug and Play” ilə başladılan əməkdaşlıq iki istiqamətdə reallaşdırılacaq. Startapların spesifik sektorlar üçün texnoloji həllər təklif etdiyi platforma təsis ediləcək, bundan əlavə Silikon vadisində baş tutacaq “Plug and Play” Sammiti ilə yekunlaşan hibrid proqram yaradılacaq.
İRİA-nın İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov əməkdaşlığın ekosistem üçün yeni imkanlar yaradacağını bildirib: “İRİA-nın “Plug and Play” ilə əməkdaşlığı çərçivəsində startaplar qlobal ekosistemin imkanlarına daha geniş çıxış əldə edə biləcəklər. Bura investor şəbəkəsi, akselerasiya və mentor dəstəyi proqramları daxildir”.
Qeyd edək ki, “Plug and Play” qlobal miqyasda 60-dan çox məkanda, 550-dən artıq korporativ və dövlət sektorunda olan tərəfdaşlarla fəaliyyət göstərir. Platformanın innovasiya fəaliyyəti 25-dən çox sənaye sahəsini əhatə edir.

Агентство инноваций и цифрового развития (İRİA) приступает к сотрудничеству с платформой Plug and Play, которая способствует инновационной деятельности во многих странах мира. Целью сотрудничества является предоставление стартапам доступа к глобальным рынкам, программам акселерации, менторской поддержке со стороны крупных компаний и других глобальных инвесторов, включая сеть Кремниевой долины, а также общее укрепление глобальных связей инновационной экосистемы.
Так, сотрудничество с Plug and Play будет реализовываться по двум направлениям. Будет создана платформа, на которой стартапы предложат технологические решения для конкретных секторов. Кроме того, будет разработана гибридная программа, кульминацией которой станет саммит Plug and Play в Кремниевой долине.
Председатель правления İRİA Фарид Османов заявил, что сотрудничество создаст новые возможности для экосистемы: «В рамках сотрудничества İRİA с Plug and Play стартапы смогут получить более широкий доступ к возможностям глобальной экосистемы. Это включает в себя сеть инвесторов, программы акселерации и менторской поддержки».
Отметим, что Plug and Play осуществляет деятельность в более чем в 60 точках по всему миру и сотрудничает с более чем 550 партнерами из корпоративного и государственного секторов. Инновационная деятельность платформы охватывает более 25 отраслей промышленности.