https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e9b881ea1430784702235227_o.jpg
Qarabağ Dirçəliş Fondunun maliyyə dəstəyi, “Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” PHŞ-nin təşkilati dəstəyi ilə Zəfər Gününün beşinci ildönümü münasibətilə Cəbrayıl rayonunun Horovlu kəndində ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Aksiyada Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev və Horovlu kəndinin sakinləri iştirak ediblər.
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev tədbir iştirakçılarına Horovlu kəndinin tikinti prosesi ilə bağlı məlumat verib.
Kənddə bərpa-quruculuq işlərinin davam etdirildiyini deyən Vahid Hacıyev kəndə köçən əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün də tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev kənd sakinlərinə Fondun fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələrlə bağlı məlumat verib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin sürətlə davam etdirildiyini deyən İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, Fondun fəaliyyəti də məhz Qarabağın bərpası istiqamətində görülən işlərə maliyyə dəstəyinin göstərilməsi, eləcə də görülən işlərlə bağlı təbliğat-təşviqat işlərinin aparılmasıdır.
Daha sonra aksiya iştirakçıları müxtəlif növlü ağacları kənd parkının ərazisində əkiblər.
Qeyd edək ki, təşkil olunan aksiya il ərzində davam edən layihənin yekununu vurdu.
Layihə çərçivəsində Qarabağ Diçəliş Fondunun maliyyə dəstəyi ilə kəndin park ərazisində ümumilikdə 70 ədəd oleandr, 50 ədəd zeytun, 450 ədəd şərq çinarı, 100 ədəd yapon əzgili, 50 ədəd gavalı, 200 ədəd Eldar şamı, 250 ədəd piramidal sərv olmaqla, ümumilikdə 1170 ağac əkilib.
Qeyd olunmalıdır ki, işğaldan azad edilən ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası QDF-in fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Fond bu istiqamətdə bir neçə layihəni icra edib və yeni layihələrin icrasını davam etdirməkdədir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev bu il oktyabrın 28-də Cəbrayıl rayonunun Horovlu kəndinin birinci mərhələsinin açılışında iştirak edib, kənddə görülən işlərlə tanış olub.
Onu da bildirək ki, bu günə qədər Horovlu kəndində 132 ailə olmaqla, 541 nəfərin məskunlaşması təmin olunub. Onlar respublikanın müxtəlif ərazilərində yataqxana, sanatoriya, düşərgə, yarımçıq tikililər və inzibati binalarda müvəqqəti məskunlaşmış ailələrdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e9b881ea1430784702235227_o.jpg
По случаю пятой годовщины Победы в селе Хоровлу Джебраильского района была проведена акция по посадке деревьев при финансовой поддержке Фонда Возрождения Карабаха и при организационной поддержке ЗАО «Служба восстановления, строительства и управления в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах».
В акции приняли участие специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах Вахид Гаджиев, председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Раxман Гаджиев, а также жители села Хоровлу.
Выступая перед участниками мероприятия, специальный представитель Президента АР Вахид Гаджиев рассказал о ходе строительных работ в селе Хоровлу. Он отметил, что работы по восстановлению и реконструкции в селе продолжаются, а также подчеркнул, что предпринимаются шаги для обеспечения занятости населения, возвращающегося на постоянное место жительства.
Председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Раxман Гаджиев ознакомил жителей с деятельностью Фонда и реализуемыми проектами. Он подчеркнул, что под руководством Президента Ильхама Алиева работы по восстановлению и реконструкции на освобождённых территориях продолжаются быстрыми темпами. Раxман Гаджиев отметил, что деятельность Фонда направлена на финансовую поддержку этих процессов, а также на проведение информационно-просветительской работы о проделанной работе.
После выступлений участники акции посадили различные виды деревьев на территории сельского парка.
Следует отметить, что проведённая акция стала заключительным этапом проекта, реализуемого в течение года. В рамках проекта, при финансовой поддержке Фонда Возрождения Карабаха, на территории парка было высажено в общей сложности 1170 деревьев: 70 олеандров, 50 оливковых деревьев, 450 восточных платанов, 100 деревьев мушмулы японской, 50 сливовых деревьев, 200 эльдарских сосен и 250 пирамидальных кипарисов.
Следует подчеркнуть, что восстановление экологического баланса на освобождённых территориях является одним из приоритетных направлений деятельности Фонда. Фонд уже реализовал ряд проектов в этом направлении и продолжает работу над новыми инициативами.
Напомним, что 28 октября этого года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия первого этапа села Хоровлу и ознакомился с работами, проведёнными на месте.
До настоящего времени в селе Хоровлу были обеспечены условия для проживания 132 семей — всего 541 человека. Эти семьи ранее временно проживали в общежитиях, санаториях, лагерях, недостроенных зданиях и административных помещениях в разных регионах страны.