https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a8fdf9f38e758be0ff999c44d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsində Vətən müharibəsində hərbi jurnalist kimi informasiya savaşının ön sıralarında döyüşən, erməni terroru nəticəsində Kəlbəcərin Susuzluq kəndi yaxınlığında minaya düşərək həlak olan Məhərrəm İbrahimovun xatirəsinə həsr olunan "Jurnalist ömrünün əbədiyyət nəğməsi" kitabının təqdimatı keçirilib.
Jurnalistika fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Samir Mirzəyev bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin gənc jurnalistlərin peşəkarlaşmasında böyük rol oynadığını qeyd edib. Kitabın şəhid jurnalistin həyat və yaradıcılığını əhatə etdiyini bildirib.
Milli Məclisin deputatı, kitabın rəyçisi Rizvan Nəbiyev nəşrin təkcə şəhid jurnalist Məhərrəm İbrahimovun peşəkar fəaliyyətini deyil, həm də onun Vətənə və peşəsinə olan sadiqliyini əks etdirdiyini söyləyib. O, çıxışında 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan tarixindəki əhəmiyyətindən bəhs edərək, müharibənin Ordumuzun hərbi şücaəti ilə yanaşı, xalqımızın milli birliyinin, mətbuatın ön və arxa cəbhədə göstərdiyi fədakarlığın təcəssümü olduğunu vurğulayıb.
Kitabın müəllifi, jurnalist Əsgər Əlioğlu qardaşı Məhərrəm İbrahimovun peşəsinə qəlbən bağlı, vətənpərvər ruhlu jurnalist olduğunu deyib. O bildirib ki, Məhərrəm İbrahimov Vətən müharibəsinin ilk günündən cəbhəyanı bölgələrə ezam edilib, daim qaynar nöqtələrdə olub, hərbi jurnalist kimi üzərinə düşəni lazımınca yerinə yetirib. Vətən müharibəsindən sonra Məhərrəm İbrahimov erməni vandallarının viran qoyduğu qədim yurd yerlərimizi jurnalist həmkarları ilə birlikdə kəndbəkənd gəzərək dağıntıları lentə alıb, tarixə çevirib. Əsgər Əlioğlu "Jurnalist ömrünün əbədiyyət nəğməsi" kitabının Məhərrəm İbrahimovun gördüyü işlərin daha geniş kütləyə çatdırılması məqsədilə dörd il ərzində yazıldığını vurğulayıb.
Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Əliyev və Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri, professor Qulu Məhərrəmli çıxışlarında Məhərrəm İbrahimovla bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər. Onlar şəhid jurnalistin zəhmətkeşliyindən, əzmkarlığından və insani keyfiyyətlərindən söhbət açaraq, onun xatirəsinin daim yad ediləcəyini qeyd ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a8fdf9f38e758be0ff999c44d_o.jpg
На факультете журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась презентация книги «Песня вечности жизни журналиста», посвященной памяти Магеррама Ибрагимова, который в период Отечественной войны воевал на передовой информационной борьбы в качестве военного журналиста и погиб, подорвавшись на мине близ села Сусузлуг Кяльбаджарского района в результате армянского теракта.
Заместитель декана факультета журналистики Самир Мирзоев отметил, что проведение подобных мероприятий играет большую роль в становлении молодых журналистов профессионалами. Он сказал, что книга рассказывает о жизни и деятельности журналиста-шехида.
Рецензент книги, депутат Милли Меджлиса Ризван Набиев подчеркнул, что издание отражает не только профессиональную деятельность журналиста-шехида Магеррама Ибрагимова, но и его преданность Родине и профессии. Он рассказал о значении 44-дневной Отечественной войны в истории Азербайджана, подчеркнув, что эта война, наряду с военной доблестью нашей Армии, является олицетворением национального единства нашего народа и самоотверженности, проявленной медиа на фронте и в тылу.
Автор книги, журналист Аскер Алиоглу отметил, что его брат Магеррам Ибрагимов был патриотом, глубоко предан своей профессии. Он рассказал, что Магеррам Ибрагимов с первого дня Отечественной войны был направлен на фронт, постоянно находился в горячих точках и достойно выполнял долг военного журналиста. После окончания Отечественной войны Магеррам Ибрагимов вместе с коллегами-журналистами посещал села нашего древнего края, разрушенного армянскими вандалами, снимал руины и превращал их в историю. А. Алиоглу подчеркнул, что книга «Песня вечности жизни журналиста» писалась в течение четырех лет с целью донести до широкой аудитории проделанную Магеррамом Ибрагимовым работу.
Декан факультета журналистики Вугар Алиев и заведующий кафедрой мультимедиа и электронных коммуникаций, профессор Гулу Магеррамли поделились теплыми воспоминаниями о Магерраме Ибрагимове. Они рассказали о трудолюбии, целеустремленности и человеческих качествах журналиста-шехида, отметили, что память о нем навсегда сохранится.
В завершение встречи были даны ответы на вопросы студентов, которым автор вручил книгу с автографом.