https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_884e10b5b922433de617620a3_o.jpg
Bu gün Qahirə şəhərində Azərbaycan Respublikası və Misir Ərəb Respublikası arasında Hökumətlərarası iqtisadi, texniki və elmi əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın 6-cı iclası çərçivəsində Azərbaycan və Misir şirkətlərinin iştirakı ilə biznes forum təşkil olunub.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun və Misirin Sərmayə və Azad Zonalar üzrə Baş Qurumunun (GAFI) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən biznes forumda ümumilikdə 20-dən çox şirkətin nümayəndələri iştirak edib.
Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev forumda çıxış edərək bu kimi tədbirlərin iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi, ticarət dövriyyəsinin artımı və qarşılıqlı investisiyalar üçün yeni imkanlar yaradacağına əminliyini vurğulayıb. Nazir Rəşad Nəbiyev, həmçinin Azərbaycanın yüksək texnologiyalar parklarında İT şirkətləri üçün tətbiq edilən güzəşt və imtiyazlar barədə məlumat verib və Azərbaycanın rəqəmsal məhsullarının Misirə ixracı imkanlarının geniş olduğunu diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Azərbaycan – Misir Biznes Şurasının fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin inkişafına öz töhfəsini verə bilər.
Biznes forum çərçivəsində iki ölkədəki investisiya imkanları, Ələt Azad İqtisadi Zonasında, eləcə də Azərbaycanın digər sənaye və texnologiya parklarında tətbiq olunan güzəştlər barədə məlumat verilib, Misir şirkətlərinə ölkəmizə investisiya qoyuluşu imkanlarını nəzərdən keçirmək təklif olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_884e10b5b922433de617620a3_o.jpg
As part of the 6th session of the Joint Intergovernmental Commission on Economic, Technical and Scientific Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Arab Republic of Egypt, a business forum with the participation of Azerbaijani and Egyptian companies was held today in Cairo.
The forum, organized with the support of the Ministry of Digital Development and Transport and jointly hosted by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) and Egypt’s General Authority for Investment and Free Zones (GAFI), was attended by representatives from over 20 companies.
Speaking at the forum, the co-chair of the Commission from the Azerbaijani side, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, expressed confidence that such events would open up new opportunities to expand economic ties, boost trade turnover, and promote mutual investments between the two countries. He also outlined the incentives and benefits available to IT companies in Azerbaijan’s high-tech parks and emphasized the considerable potential for exporting Azerbaijani digital products to Egypt.
It was also noted that revitalizing the activities of the Azerbaijan–Egypt Business Council could contribute to the development of trade relations between the two countries.
During the business forum, participants were provided with information on investment opportunities in both countries, as well as the incentives offered in the Alat Free Economic Zone (AFEZ) and other industrial and technology parks in Azerbaijan. Egyptian companies were invited to explore investment opportunities in Azerbaijan.