https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_22b0ac936a404853dc97f7fd9_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının dosenti Şəlalə Abasovanın “Bəxtiyar Vahabzadə əsərlərində poetik vasitələr” adlı yeni monoqrafiyası nəşr olunub.
Nəşrdə Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin çoxşaxəli yaradıcılığı, ictimai-sosial mövzulara yanaşması və əsərlərində istifadə etdiyi poetik vasitələr elmi şəkildə təhlil olunur. Monoqrafiyada şairin fəlsəfi poemalarında və müstəqillik illərində qələmə aldığı şeirlərində cəmiyyətin həyatında baş verən proseslərə, mənəvi və sosial dəyişikliklərə münasibəti, ədalətsizliklərə qarşı vətəndaş mövqeyi xüsusi araşdırma obyektinə çevrilib.
Monoqrafiya elmi işçilər, tədqiqatçılar, müəllimlər, tələbələr, natiqlik sənəti ilə maraqlananlar və geniş oxucu kütləsi üçün dəyərli mənbədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_22b0ac936a404853dc97f7fd9_o.jpg
Вышла в свет монография доцента филологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Шалалы Абасовой «Bəxtiyar Vahabzadə əsərlərində poetik vasitələr» («Поэтические средства в творчестве Бахтияра Вагабзаде»).
В издании научно анализируется многогранное творчество народного поэта Бахтияра Вагабзаде, его подход к общественно-политическим проблемам и поэтические средства, использованные им в своих произведениях. Особое место в монографии занимают отношение поэта к процессам, происходящим в общественной жизни, морально-нравственным и социальным переменам, его гражданская позиция против несправедливости, выраженная в философских стихах и поэмах, написанных в годы независимости.
Монография является ценным источником для учёных, исследователей, преподавателей, студентов, интересующихся ораторским искусством, а также для широкого круга читателей.