https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9c1f05a44de2fd73177223219_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu 2021-ci ildən etibarən I və II Qarabağ müharibəsi zamanı şəhid olan qəhrəman oğullarımızın əziz xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədi ilə ölkənin bir sıra şəhər və rayonlarında ağacəkmə aksiyaları həyata keçirir. Layihə çərçivəsində rayon və şəhər üzrə şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanların xatirəsinə eyni sayda ağaclar əkilir. Layihə, həmçinin Azərbaycanın ekoloji mühitinə töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Budəfəki ağacəkmə aksiyası “PMD Group”-un dəstəyi ilə Mingəçevir və Şirvan şəhərlərində həyata keçirilib. Mingəçevirdə 384, Şirvanda 159 ədəd olmaqla ümumilikdə 543 şəhidin xatirəsinə eyni sayda həmişəyaşıl ağac əkilib. Ağacəkmə aksiyasında şəhid ailələri, qazilər, rayon və şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin Kapital Bank-ın və Qırmızı Ürəklər Fondunun əməkdaşları iştirak ediblər. Aksiya yerli İcra Hakimiyyəti orqanlarının dəstəyi ilə baş tutub.
Bununla da ölkə ərazisində “Qəhrəmanlar bağı”nın sayı 30-a çatıb. Layihənin ağacəkmə mövsümü zamanı davam etdirilməsi planlaşdırılır. Əkilən ağaclara qulluq olunması, suvarlanması kimi digər lazımi tədbirləri isə yerli İcra Hakimiyyəti orqanları və Qırmızı Ürəklər Fondu həyata keçirir.
Qeyd edək ki, “Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2020-ci ildə Kapital Bank-ın bir qrup əməkdaşı tərəfindən könüllü qrupu olaraq fəaliyyətə başlayıb. Həmin ildə dövlət qeydiyyatına alınan fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. “Qırmızı Ürəklər Fondu”nun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil ola bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9c1f05a44de2fd73177223219_o.jpg
Since 2021, the Red Hearts Foundation has been carrying out tree-planting initiatives in various cities and districts across the country to honor and perpetuate the bright memory of the heroic sons of Azerbaijan who fell in the First and Second Karabakh Wars. As part of the project, each city and district plants a number of trees corresponding to the number of martyrs who rose to the peak of heroism. The initiative also aims to contribute to the improvement of Azerbaijan’s environmental landscape.
The latest tree-planting campaign was held with the support of PMD Group in the cities of Mingachevir and Shirvan. A total of 543 evergreen trees were planted in memory of 543 martyrs – 384 in Mingachevir and 159 in Shirvan. The event brought together families of martyrs, veterans, local community representatives, as well as employees of Kapital Bank and the Red Hearts Foundation. The campaign was organized with the assistance of local executive authorities.
As a result, the number of “Garden of Heroes” established across the country has reached 30. The project is planned to continue throughout the planting season. The maintenance of the trees, including watering and other necessary care, will be ensured by local executive authorities and the Red Hearts Foundation.