https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_d00fa18b20e103501846943ed_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika Problemləri İnstitututun baş elmi işçisi, professor Rauf Cəfərov vəfat edib.
Rauf Cəfərov 10 fevral 1961-ci ildə İrəvan şəhərində anadan olub. 1968-1972-ci illərdə İrəvan şəhər M.F. Axundov adına 9 nömrəli orta məktəbdə ibtidai təhsil alıb. 1972-1978-ci illərdə Bakı şəhəri Binəqədi rayonu 248 nömrəli orta məktəbi qızıl medal ilə bitirib.
1978-1983-cü illərdə BDU-nun Fizika fakültəsində “Fizika müəllimi” ixtisası üzrə təhsil alıb. 1983-1987-ci illərdə Fizika fakültəsinin Maddə quruluşu kafedrasının aspirantı olub. 1988-ci ildə “Nəzəri və riyazi fizika" ixtisası üzrə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, 2007-ci ildə "Nəzəri və riyazi fizika" ixtisasında fizika elm sahəsi üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alıb. 2010-cu ildən "Nəzəri fizika" ixtisası üzrə dosent, 2022-ci ildən professor idi.
O, 1983-1987-ci illərdə Fotoelektronika Elmi-Tədqiqat İnstitutunda mühəndis, 1987-1992-ci illərdə BDU-nun Maddə quruluşu kafedrasında laborant, baş laborant, 1992-1993-cü illərdə Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasında baş müəllim işləyib.
1993-1995-ci illərdə Rusiya Elmlər Akademiyası P. N. Lebedev adına Fizika İnstitutunun Nəzəri fizika şöbəsinin Elementar zərrəciklər fizikası sektorunda elmi işçi kimi fəaliyyət göstərib. 1999-2002-ci illərdə BDU-nun Kvant kimyası, 2002-2005-ci illərdə Yüksək enerjilər fizikası elmi-tədqiqat laboratoriyalarında, 2005-2009-cu illərdə BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutunda aparıcı elmi işçi işləyib. 2009-cu ildən Fizika Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi və Nəzəri fizika kafedrasının professoru idi.
Rauf Cəfərov 2019-cu ildə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunub. Onun tədqiqat sahəsi yüksək enerjilər fizikası, rabitəli sistemlərin kvantlanması, kvant sahə nəzəriyyəsinin qeyri-perturbativ metodları, çoxzərrəcikli tənliklər nəzəriyyəsi, plazma fizikası, nüvə fizikası idi.
BDU rəhbərliyi və kollektivi professor Rauf Cəfərovun vəfatından kədərləndiyini bildirir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

Скончался профессор БГУ Рауф Джафаров
Скончался старший научный сотрудник Института физических проблем Бакинского государственного университета (БГУ), профессор Рауф Джафаров.
Рауф Джафаров родился 10 февраля 1961 года в городе Иреван. В 1968–1972 годах он получил начальное образование в средней школе №9 имени М.Ф.Ахундова в Иреване. В 1978 году окончил среднюю школу №248 Бинагадинского района с золотой медалью.
В 1978-1983 годах обучался на факультете физики БГУ по специальности «Учитель физики». В 1983-1987 годах был аспирантом кафедры структуры вещества факультета физики. В 1988 году получил степень кандидата физико-математических наук по специальности «Теоретическая и математическая физика», а в 2007 году - степень доктора физико-математических наук по той же специальности. С 2010 года являлся доцентом по специальности «Теоретическая физика», с 2022 года - профессором.
В 1983-1987 годах он работал инженером в Научно-исследовательском институте фотоэлектроники, в 1987-1992 годах - лаборантом и старшим лаборантом на кафедре структуры вещества БГУ, а в 1992–1993 годах - старшим преподавателем на кафедре физики полупроводников.
В 1993-1995 годах он работал научным сотрудником в секторе физики элементарных частиц Отдела теоретической физики Физического института имени П.Н.Лебедева Российской академии наук. В 1999-2002 годах - в лаборатории квантовой химии БГУ, в 2002–2005 годах - в лаборатории физики высоких энергий, в 2005–2009 годах - ведущим научным сотрудником Института проблем физики БГУ. С 2009 года был старшим научным сотрудником Института физических проблем и профессором кафедры теоретической физики.
В 2019 году Рауф Джафаров был награждён юбилейной медалью «100-летие Бакинского государственного университета (1919–2019)».
Руководство и коллектив БГУ выражают глубокие соболезнования в связи с кончиной профессора Рауфа Джафарова, выражает соболезнования его семье и близким.