Azərbaycan Ombudsmanın informasiya əldə etmək hüququ üzrə fəaliyyəti ICIC-in xüsusi bülletenində dərc olundu
Azərbaycan Ombudsmanın informasiya əldə etmək hüququ üzrə fəaliyyəti ICIC-in xüsusi bülletenində dərc olundu Azərbaycan Ombudsmanın informasiya əldə etmək hüququ üzrə fəaliyyəti ICIC-in xüsusi bülletenində dərc olundu
2025-ci ildə 28 sentyabr tarixinin UNESCO tərəfindən Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı günü kimi elan edilməsinin 10 illiyi qeyd olunub. İnformasiya Komissarlarının Beynəlxalq Konfransı (ICIC) tərəfindən bu əlamətdar günü qeyd etmək məqsədilə dünya üzrə təşkil olunan fəaliyyət və təşəbbüsləri əks etdirən Xüsusi Buraxılış Xəbər Bülleteni hazırlanıb.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın müvafiq sahədə fəaliyyətinə və gördüyü işlərə dair məlumatlar bülletenə əlavə olunaraq, ICIC-nin rəsmi saytında yayımlanıb.
Bülletendə ölkəmizdə informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsinin gücləndirilməsi və bu sahədə məlumatlılığın artırılması istiqamətində görülən işlər, Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən ölkəmizdə “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini” mövzusunda keçirilmiş silsilə maarifləndirmə tədbirləri, Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanmış “Media subyektləri və jurnalistlərin informasiya əldə etmək hüququ” adlı buklet və videoçarx, Müvəkkilin “Tu Info, Tu Derecho” kampaniyasında iştirakı, həmçinin Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı Günündə yerli mediada yayımlanmış müsahibəsi barədə məlumatlar öz əksini tapıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_2eb63324071b6eb638d386fda_o.jpg
In 2025, the 10th anniversary of UNESCO’s designation of September 28 as the International Day for Universal Access to Information was marked. To mark this significant occasion, the International Conference of Information Commissioners (ICIC) prepared a Special Edition News Bulletin highlighting activities and initiatives carried out around the world.
The information on the activities and initiatives of Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was added to the bulletin and published by the ICIC on its official website.
The bulletin highlights the work carried out in Azerbaijan to strengthen the protection of the right to access information and to raise public awareness in this field. It features details on the series of educational events organized by the Azerbaijani Ombudsman on the theme ‘Ensuring the Right to Access Information’; the booklet and video titled ‘The Right of Media Entities and Journalists to Access Information’ prepared by the Office of the Ombudsperson; the Commissioner’s participation in the ‘Tu Info, Tu Derecho’ campaign; as well as her interview published in the local media on the International Day for Universal Access to Information.”