BDU tələbələri işğaldan azad olunmuş bölgələrdə minatəmizləmə işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb
BDU tələbələri işğaldan azad olunmuş bölgələrdə minatəmizləmə işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb BDU tələbələri işğaldan azad olunmuş bölgələrdə minatəmizləmə işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Karyera və məzunlarla iş Mərkəzi və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin Şərqi Zəngəzur Regional məşğulluq filialının birgə təşkilatçılığı ilə xalqımızın tarixi Zəfərinin 5 illik yubileyinə həsr olunmuş “Peşəkar gələcəyə doğru körpü” adlı ixtisaslaşmış Karyera Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) Maarifləndirmə və zərərçəkənlərlə iş şöbəsinin müdiri Ramil Əzizovun “İşğaldan azad olunmuş bölgələrdə minatəmizləmə işləri” mövzusunda təlimi təşkil olunub.
Təlim zamanı Ramil Əzizov bildirib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bu günə qədər 11 667 km² ərazi mina və partlamamış hərbi sursatlarla çirklənmiş hesab olunur. Bu çirklənmə müxtəlif – aşağı, orta və yüksək səviyyələrdə qeydə alınıb. O vurğulayıb ki, 30 illik işğal dövründə 900-dən çox yaşayış məskəni tamamilə dağıdılıb. Vətən müharibəsindən sonrakı beş il ərzində azad edilmiş ərazilərdə 39 533 piyada əleyhinə, 22 762 tank əleyhinə mina, 168 487 partlamamış hərbi sursat aşkar edilərək zərərsizləşdirilib. 1991–2025-ci illər ərzində ölkəmizdə mina partlayışları nəticəsində 362-si uşaq, 38-i qadın olmaqla ümumilikdə 3491 nəfər zərər çəkib.
Ramil Əzizov minatəmizləmə əməliyyatlarında istifadə olunan üsul  və texnologiyalar barədə də məlumat verib. Onun sözlərinə görə, ölkəmizdə minatəmizləmədə əsasən xüsusi təlim keçmiş itlər və siçovullar, eləcə də mexaniki texnikalar tətbiq olunur. Yerli istehsal imkanlarının genişlənməsi bu prosesin daha da sürətləndirilməsinə şərait yaradır.
O həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramı və Mina Məsləhətçi Qrupunun dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq qadınlardan ibarət minatəmizləmə qruplarının fəaliyyətə başladığını və bu qrupların əməliyyatlara aktiv şəkildə cəlb olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Təlimin sonunda Ramil Əzizov mina təhlükəsi ilə mübarizənin Azərbaycanın Milli Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin 18-ci istiqaməti kimi təqdim olunduğunu bildirib. Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq platformalardakı təşəbbüsləri nəticəsində mina təhlükəsinə qarşı mübarizə ayrıca milli məqsəd kimi təsbit edilib. Dünya üzrə 60-dan çox ölkənin mina təhlükəsindən əziyyət çəkdiyi nəzərə alınaraq, bu məsələnin ayrıca inkişaf məqsədi kimi müəyyənləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

В Бакинском государственном университете (БГУ) заведующий отделом просветительства и работы с пострадавшими Агентства по разминированию Азербайджанской Республики Рамиль Азизов провел тренинг на тему «Разминирование на освобожденных территориях».
В ходе тренинга Рамиль Азизов сообщил, что на сегодняшний день 11 667 км² территории на освобожденных территориях считаются загрязненными минами и неразорвавшимися боеприпасами. Уровень загрязнения зафиксирован на разных уровнях – низком, среднем и высоком. Он подчеркнул, что во время оккупации более 900 населенных пунктов были полностью разрушены. За пять лет после окончания Отечественной войны было обнаружено и обезврежено 39 533 противопехотных, 22 762 противотанковых мины и 168 487 неразорвавшихся боеприпасов. В период с 1991 по 2025 год в стране от взрывов мин пострадали 3491 человек, в том числе 362 ребенка и 38 женщин.
Рамиль Азизов также предоставил информацию о методах и технологиях, используемых при разминировании. По его словам, в стране для разминирования в основном используются специально обученные собаки и крысы, а также механизированное оборудование. Расширение местных производственных возможностей создает условия для дальнейшего ускорения этого процесса. Он также отметил, что впервые в Азербайджане при поддержке ПРООН и Консультативной группы по разминированию начали действовать женские группы по разминированию, которые активно участвуют в операциях.
В завершение тренинга Рамиль Азизов сказал, что борьба с минной опасностью представлена как 18-е направление Национальных целей устойчивого развития Азербайджана. Благодаря инициативам Президента Ильхама Алиева на международных площадках борьба с минной опасностью выделена в отдельную национальную цель. Учитывая, что более 60 стран мира страдают от угрозы мин, была подчеркнута важность выделения этой проблемы в качестве отдельной цели развития.