BDU-nun nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin 2 şagirdi “SAF 2025”in qalibidir
BDU-nun nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin 2 şagirdi “SAF 2025”in qalibidir BDU-nun nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin 2 şagirdi “SAF 2025”in qalibidir
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin şagirdləri Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və "STEAM Azərbaycan" layihəsinin təşkilatçılığı ilə 17–19 noyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalının (SAF 2025) qalibidir.
Belə ki, liseyin VIII sinif şagirdi Nazirə Kərimli “Mexatronika” kateqoriyası üzrə II, V sinif şagirdi Harun Əlizadə isə "RoboGames Kids" kateqoriyası üzrə III yerə layiq görülüb.
Qeyd edək ki, festival çərçivəsində 18 yarış kateqoriyası üzrə 20-dən artıq ölkədən minlərlə şagird, tələbə, mentor və ekspert iştirak edib. Yarış kateqoriyaları robototexnika, süni intellekt, bərpaolunan enerji, dron və peyk texnologiyaları, incəsənət, innovativ layihələr və mühəndislik sahələrini əhatə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_923dbe836c112387540987be8_o.jpg
Школьники лицея «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ) стали победителями Международного фестиваля STEAM Азербайджан (SAF 2025), проведённого Министерством науки и образования и проектом «STEAM Азербайджан».
Так, лицеистка Назира Керимли заняла 2-е место в номинации «Мехатроника», а Харун Ализаде – 3-е место в номинации «RoboGames Kids».
Отметим, что в рамках фестиваля тысячи школьников, студентов, наставников и экспертов из более чем 20 стран приняли участие в 18 номинациях конкурса. Конкурсные категории охватывали робототехнику, искусственный интеллект, возобновляемую энергетику, беспилотные и спутниковые технологии, искусство, инновационные проекты и инженерию.