Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Kəlağayının yeni hekayəsi” layihəsi təqdim olunacaq
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Kəlağayının yeni hekayəsi” layihəsi təqdim olunacaq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Kəlağayının yeni hekayəsi” layihəsi təqdim olunacaq
Noyabrın 25-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Kəlağayının yeni hekayəsi” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək. Tədbir Azərbaycan kəlağayısının UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 11-ci ildönümünə həsr olunacaq.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan Milli Geyim Mərkəzinin rəhbəri, Avrasiya Etnodizaynerlər Assosiasiyasının üzvü, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, “CİZGİ” brendinin yaradıcısı, dizayner Gülnarə Xəlilovanın “İpəyin sehri” geyim kolleksiyası nümayiş etdiriləcək. Gülnarə Xəlilovanın yeni kolleksiyası kəlağayının dərin mənalarını müasir moda dilinin incə estetikası ilə birləşdirərək ipəyin ən parlaq və poetik çalarlarını üzə çıxarır. Geyimlərdəki hər bir naxış, rəng keçidi kəlağayının qadın taleyi, mədəni yaddaş və milli kimliklə bağlılığını göstərir.
Burada həmçinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından seçilmiş tarixi və müasir kəlağayılar təqdim olunacaq, muzeyin əməkdaşları tərəfindən kəlağayının hazırlanması üzrə ustad dərsi keçiriləcək.
Kəlağayının əsrlər boyu daşıdığı ruhu bu günün yaradıcı enerjisi, estetik baxışı və düşüncə tərzi ilə harmonik şəkildə bir araya gətirən təqdimat qədim irsimizin yalnız keçmişə aid mədəni miras deyil, daim inkişaf edən, yeni məna qazanan sənət dili olduğunu bir daha göstərəcək.
Layihə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və “Gulnara Khalilova” moda evinin əməkdaşlığı ilə baş tutacaq.

On November 25, the Azerbaijan National Carpet Museum will host the presentation of the project The New Story of Kelaghayi. The event is dedicated to the 11th anniversary of the inclusion of the Azerbaijani kelaghayi in UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
Within the framework of the project, the Magic of Silk clothing collection by designer Gulnara Khalilova — Head of the Azerbaijani National Clothing Center, member of the Eurasian Ethnodesigners Association, PhD in Art Studies, and creator of the CİZGİ brand — will be showcased. Gulnara Khalilova’s new collection reveals the brightest and most poetic shades of silk, blending the profound meanings of the kelaghayi with the delicate aesthetics of contemporary fashion. Every pattern and colour transition in the garments reflects the connection of the kelaghayi with women’s destiny, cultural memory, and national identity.
The event will also feature historical and modern kelaghayis selected from the collection of the Azerbaijan National Carpet Museum, and museum specialists will conduct a masterclass on kelaghayi-making.
The presentation, which harmoniously brings together the centuries-old spirit of the kelaghayi with today’s creative energy, aesthetic vision, and way of thinking, will once again demonstrate that this ancient heritage is not merely a cultural legacy of the past but an ever-evolving artistic language gaining new meaning.
The project will take place with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and through the collaboration of the Azerbaijan National Carpet Museum and the Gulnara Khalilova fashion house.