Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi martın 1-dən 18-dək Bakıda FantazEU adlı mədəni irs festivalı keçirəcək
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi martın 1-dən 18-dək Bakıda FantazEU adlı mədəni irs festivalı keçirəcək Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi martın 1-dən 18-dək Bakıda FantazEU adlı mədəni irs festivalı keçirəcək
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı nümayəndəliyi 2022-ci ilin mart ayının 1-dən 18-dək Bakıda “FantazEU” adlı mədəni irs festivalı təşkil edəcək. “FantazEU Festivalı” Avropa və Azərbaycan mədəni irsi arasında əlaqəni nümayiş etdirmək, Azərbaycanda Avropa mədəni irsinə xüsusi diqqət yetirməklə, Avropa mədəni müxtəlifliyini təşviq etmək məqsədi daşıyır.
FantazEU Festivalı Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin tərəfdaşlığı ilə, Almaniya, Belçika, Bolqarıstan, Çexiya,  Fransa, İsveçin, Latviya, Litva, Macarıstan, Polşa, Slovakiya və Yunanıstan fəal iştirakı ilə təşkil olunacaq.
“Mədəniyyət bizə inam və qarşılıqlı anlaşma yaratmağa kömək edir. Mədəni müxtəliflik həm də innovasiya və yeni düşüncə tərzini inkişaf etdirir. Məhz mədəni müxtəliflik sayəsində Avropa əsrlər boyu dəyişən dünyaya uyğunlaşa bilmişdir. Təsadüfi deyil ki, Aİ və onun üzv dövlətləri mədəni müxtəlifliyi dəstəkləmək və qorumaq öhdəliyinə sadiqdirlər. FantazEU Festivalı Azərbaycan vətəndaşlarına yaradıcılıq və mədəni müxtəliflik nümayiş etdirmək üçün mühüm çıxış olacaq. Bu, həmçinin Aİ ilə Azərbaycan arasında güclü tərəfdaşlığın daha da inkişafına töhfə verəcək”, - deyə Aİ-nin səfiri Peter Mixalko bildirib.
FantazEU Festivalının tam proqramı ilə Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin internet səhifəsindən (https://eeas.europa.eu/delegations/azerbaijan_en) tanış olmaq olar. Festival çərçivəsində, bir sıra qapalı və açıq havada foto sərgilər, konsertlər, ədəbiyyat gecələri, seminarlar, film nümayişləri və bələdçi turlar təşkil olunacaq.
Festival Bakının müxtəlif mədəni və təhsil məkanlarında, o cümlədən Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, ADA Universiteti, “Nizami” kinoteatrı, Bakı Kitab Mərkəzi, Art Tower Qalereyası, “The Landmark” mehmanxanası və Biznes Mərkəzində baş tutacaq.
“Arts Council of Azerbaijan” Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən maliyyələşdirilən müqavilə əsasında Festivala təşkilati dəstək göstərir.
FantazEU Festivalı 2018-ci ildən Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən təşkil edilən Fantazia Mədəni İrs Festivalının davamıdır. Festival öz adını 19-cu əsrin sonlarında Bakıda tikilmiş və Avropa və yerli memarlıq elementlərini bir araya gətirən “Fantazia” hamamından almışdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_09ac3a158e496176c124ef45b_o.jpg
The European Union (EU) Delegation to Azerbaijan is organising the “FantazEU” Cultural Heritage Festival from 1 to 18 March 2022 in Baku. The “FantazEU Festival” will aim to promote European cultural diversity, with particular focus on European cultural heritage in Azerbaijan including demonstrating links between European and Azerbaijani cultural heritage.
The FantazEU Festival will be organized in partnership with EU Member States, with active participation of Belgium, Bulgaria, Czechia, Germany, Greece, France, Latvia, Lithuania, Hungary, Poland, Slovakia and Sweden.
“Culture helps us build trust and mutual understanding. Cultural diversity also nurtures innovation and new ways of thinking. It is thanks to cultural diversity that Europe has been able throughout centuries to adapt to a changing world. It is not by chance, that the EU and its Member States stand committed to support and protect cultural diversity. The FantazEU Festival will be an important outlet for demonstrating creativity and cultural diversity to the Azerbaijani citizens. It will also contribute to the further development of the “strong partnership” between the EU and Azerbaijan”, said EU Ambassador Peter Michalko.
The full programme of the FantazEU Festival can be accessed at the website of the EU Delegation to Azerbaijan https://eeas.europa.eu/delegations/azerbaijan_en. The Festival will also include a number of indoor and open-air photo exhibitions, concerts, literature evenings, workshops, film screenings and guided tours.
The festival will take place at various cultural and educational venues in Baku, including the International Mugham Center, ADA University, “Nizami” cinema, the Baku Book Center, Art Tower Gallery, and the “The Landmark” Hotel and Business Centre.
FantazEU Festival is the successor of the Fantazia Cultural Heritage Festival, which had been organized by the EU Delegation to Azerbaijan since 2018. The Festival took its name from the “Fantazia” hamam, which was built in Baku in the end of the 19th century and brought together European and local architectural elements.