https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_649a3b279a2cc587f11da0884_o.jpg
Dünyanın ən nüfuzlu reytinq agentliklərindən biri olan QS (Quacquarelli Symonds) tərəfindən açıqlanan “Dünya Universitetlərinin reytinqi: Dayanıqlılıq 2026” (“World University Rankings: Sustainability 2026) nəticələrinə əsasən, UNEC dünyada ən yaxşı 726-cı, Asiyada 221-ci, Azərbaycanda isə 1-ci universitetdir.
Reytinqə dünyanın 108 ölkəsindən 2001 universitet daxil olub. Qiymətləndirmə ali təhsil müəssisələrinin Ətraf mühitə təsiri, Sosial məsuliyyəti və İdarəetmə fəaliyyətləri əsasında aparılıb. UNEC 3 istiqamətin hər biri üzrə 1-ci yerə yüksələrək, dayanıqlılıq sahəsində ölkənin ən yüksək göstəriciyə malik ali təhsil müəssisəsi olub.
“Ətraf mühitə təsir” (“Environmental Impact”) indikatoru üzrə UNEC dünyada ən yaxşı 563-cü, Asiyada 175-ci, Azərbaycanda isə birincidir. “Ətraf mühitin davamlılığı” (Environmental Sustainability) indikatorunda UNEC 309-cu pillədə yer alaraq regionun bir çox aparıcı universitetlərini geridə qoyub.
“Ətraf mühit təhsili” (Environmental Education) indikatorunda UNEC dünyanın 586-cı, “İşəgötürülmə və inkişaf imkanları” (Employability and Opportunities) üzrə dünyanın 714-cü, “Yaxşı idarəetmə” (Governance) üzrə isə UNEC dünyanın ən yaxşı 615-ci, Asiyanın 198-ci, Qərbi Asiyanın 29-cu, Azərbaycanın isə lider universitetidir.
Xatırladaq ki, UNEC bu il THE və QS beynəlxalq reytinqlərində davamlı olaraq bir neçə uğura imza atıb.
Belə ki, Times Higher Education (THE) Dünya Universitetləri Reytinqinə ilk dəfə daxil olan UNEC bu nüfuzlu reytinqdə Azərbaycanda 1-ci, Cənubi Qafqazda 1-ci, dünyada isə 801-1000-ci yerə yüksəlib. UNEC THE reytinqində dünyanın ən yaxşı 1000 universiteti sırasına daxil olan yeganə Azərbaycan universitetidir. Eyni zamada həmin reytinqdə ilk minliyə daxil olan Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrinin 20 universitetindən biridir.
Bundan əlavə, QS Dünya Universitetlər Reytinqində (QS World University Rankings 2026) UNEC dünyanın ən yaxşı 801-850-ci universiteti olub.
QS Beynəlxalq Ticarət Reytinqləri MBA 2026-da UNEC Azərbaycan və Qafqaz regionu üzrə birinci, dünya miqyasında isə 56-cı yerə yüksəlib.
Həmçinin, UNEC ilk dəfə olaraq, “QS MBA Rankings 2026” reytinqində dünya üzrə ən yaxşı 201-250-ci, Avropa üzrə 70-ci, Azərbaycanda isə 1-ci yerə yüksəlib.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_649a3b279a2cc587f11da0884_o.jpg
According to the results of the World University Rankings: Sustainability 2026, released by QS (Quacquarelli Symonds), one of the world’s most prestigious ranking agencies, UNEC is ranked 726th globally, 221st in Asia, and first in Azerbaijan.
The ranking includes 2,001 universities from 108 countries. The evaluation is based on three main dimensions: Environmental Impact, Social Impact, and Governance. UNEC ranked first in Azerbaijan in all three dimensions, becoming the country’s highest performing higher education institution in the field of sustainability.
Under the Environmental Impact indicator, UNEC is ranked 563rd globally, 175th in Asia, and first in Azerbaijan. Under the Environmental Sustainability sub indicator, UNEC is placed 309th globally, outperforming many leading universities in the region.
In the Environmental Education indicator, UNEC is ranked 586th globally. Under Employability and Opportunities, UNEC is ranked 714th globally. Under the Governance indicator, UNEC is ranked 615th globally, 198th in Asia, 29th in Western Asia, and remains the leading university in Azerbaijan.
It should be noted that UNEC has achieved several significant successes in international rankings this year.
UNEC was included for the first time in the Times Higher Education (THE) World University Rankings, where it ranked first in Azerbaijan, first in the South Caucasus, and within the 801 to 1000 band globally. UNEC is the only university in Azerbaijan included among the world’s top one thousand universities in the THE ranking, and one of only twenty universities from the Turkic world to appear in this tier.
In the QS World University Rankings 2026, UNEC was ranked among the 801 to 850 best universities in the world.
In the QS International Trade Rankings MBA 2026, UNEC ranked first in Azerbaijan and the Caucasus region, and 56th globally.
In addition, for the first time, UNEC was ranked in the QS MBA Rankings 2026, placing 201 to 250 globally, 70 in Europe, and first in Azerbaijan.