https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_90be7783a35c311d5c0ddbe34_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Göygöl rayonunda mütaliə imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə müasir formatda interaktiv kitab köşkü quraşdırılıb.
Göygöl şəhərinin mərkəzində yerləşən Heydər Əliyev adına mədəniyyət və istirahət parkında quraşdırılan yeni kitab köşkü sakinlərə istənilən vaxt asan, pulsuz və sərbəst şəkildə kitab əldə etmək imkanı yaradır.
Layihənin əsas üstünlüklərindən biri mütaliəni rəqəmsal texnologiyalarla birləşdirən sadə və əlçatan qeydiyyat mexanizmidir. Belə ki, istifadəçi köşkdə yerləşdirilmiş QR kodu smartfonla oxudaraq, elektron qeydiyyatdan keçir və daha sonra geniş seçim imkanı yaradan siyahıdan istədiyi kitabı əldə edə bilir.
Sistem kitab dövriyyəsinin səmərəli idarə edilməsini təmin etmək üçün avtomatik xatırlatma funksiyasına malikdir. Kitab götürüldükdən 15 gün sonra istifadəçiyə SMS bildirişi göndərilir və oxu prosesi başa çatdıqdan sonra kitabın köşkə qaytarılması xahiş olunur. Bundan əlavə, elektron sistem ən çox kitab mütaliə etmiş oxucunu və kitabları vaxtında geri qaytaran istifadəçiləri müəyyənləşdirərək onların reytinqini formalaşdırır.
Bu yanaşma kitabların davamlı istifadəsini təmin edir, daha çox insanın onlardan yararlanmasına şərait yaradır, həmçinin real vaxt rejimində oxucu statistikasının təhlilinə imkan verir. Rüb ərzində ən çox kitab mütaliə etmiş oxuculara Cəmiyyət tərəfindən həvəsləndirici hədiyyələr təqdim olunacaq.
Kitab köşkündə dünya klassiklərinin əsərləri, müasir Azərbaycan və dünya ədəbiyyatı nümunələri, uşaqlar və yeniyetmələr üçün, eləcə də biznes və özünüinkişaf istiqamətləri üzrə nəfis tərtibatla çap edilmiş 400-dək yeni kitab təqdim olunur.
“AzerGold” QSC bu layihə ilə icmaların intellektual inkişafına töhfə verməyi, xüsusən regionlarda oxu mədəniyyətini təşviq etməyi hədəfləyir. Xatırladaq ki, analoji təşəbbüsün ilk nümunəsi ötən il Daşkəsən rayonunun ucqar Quşçu kəndində reallaşdırılıb. “Kitab köşkü” layihəsi dövlət şirkətinin hasilat fəaliyyəti göstərilən bölgələrdə bu günə qədər icra etdiyi “Kitab sovqatı”, “Uşaq kitab dostu” kimi bir sıra uğurlu maarifləndirici layihələrin davamıdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_90be7783a35c311d5c0ddbe34_o.jpg
An interactive, modern-format bookstand has been installed in the Goygol district. The initiative and support came from “AzerGold” CJSC to expand public access to reading.
Located in the Heydar Aliyev Culture and Recreation Park in central Goygol, the new stand offers easy, free book access. Residents can obtain books at any time of the day.
One of the main advantages of the project is its simple and accessible registration mechanism that integrates reading with digital technologies. By scanning the QR code placed on the booth with a smartphone, users complete electronic registration and then gain access to a wide selection of books.
The system includes an automatic reminder feature to ensure efficient management of book circulation. Fifteen days after a book is borrowed, an SMS notification is sent to the user, kindly requesting that they return the book to the booth once they have finished reading. Additionally, the electronic system identifies the readers who borrow the most books and those who return them on time, creating a ranking based on these indicators.
This approach ensures the sustainable use of books, allows more people to benefit from them, and enables the analysis of reading statistics in real time. At the end of each quarter, the most active readers will receive incentive gifts from the Company.
The book booth offers nearly 400 newly printed books, including works of world classics, samples of modern Azerbaijani and world literature, children’s and young adult books, as well as publications on business and personal development.
Through this initiative, “AzerGold” CJSC aims to contribute to the intellectual development of communities and promote a reading culture, especially in the regions. It should be noted that the first example of a similar initiative was launched last year in the Qushchu village of the Dashkasan district. The “Bookstand” project is a continuation of several successful educational initiatives implemented by AzerGold, which carries out mining activities, such as “Book Gift” and “Children’s Book Friend.”