https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_90be7783a35c311d5c0ddbe34_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Göygöl rayonunda mütaliə imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə müasir formatda interaktiv kitab köşkü quraşdırılıb.
Göygöl şəhərinin mərkəzində yerləşən Heydər Əliyev adına mədəniyyət və istirahət parkında quraşdırılan yeni kitab köşkü sakinlərə istənilən vaxt asan, pulsuz və sərbəst şəkildə kitab əldə etmək imkanı yaradır.
Layihənin əsas üstünlüklərindən biri mütaliəni rəqəmsal texnologiyalarla birləşdirən sadə və əlçatan qeydiyyat mexanizmidir. Belə ki, istifadəçi köşkdə yerləşdirilmiş QR kodu smartfonla oxudaraq, elektron qeydiyyatdan keçir və daha sonra geniş seçim imkanı yaradan siyahıdan istədiyi kitabı əldə edə bilir.
Sistem kitab dövriyyəsinin səmərəli idarə edilməsini təmin etmək üçün avtomatik xatırlatma funksiyasına malikdir. Kitab götürüldükdən 15 gün sonra istifadəçiyə SMS bildirişi göndərilir və oxu prosesi başa çatdıqdan sonra kitabın köşkə qaytarılması xahiş olunur. Bundan əlavə, elektron sistem ən çox kitab mütaliə etmiş oxucunu və kitabları vaxtında geri qaytaran istifadəçiləri müəyyənləşdirərək onların reytinqini formalaşdırır.
Bu yanaşma kitabların davamlı istifadəsini təmin edir, daha çox insanın onlardan yararlanmasına şərait yaradır, həmçinin real vaxt rejimində oxucu statistikasının təhlilinə imkan verir. Rüb ərzində ən çox kitab mütaliə etmiş oxuculara Cəmiyyət tərəfindən həvəsləndirici hədiyyələr təqdim olunacaq.
Kitab köşkündə dünya klassiklərinin əsərləri, müasir Azərbaycan və dünya ədəbiyyatı nümunələri, uşaqlar və yeniyetmələr üçün, eləcə də biznes və özünüinkişaf istiqamətləri üzrə nəfis tərtibatla çap edilmiş 400-dək yeni kitab təqdim olunur.
“AzerGold” QSC bu layihə ilə icmaların intellektual inkişafına töhfə verməyi, xüsusən regionlarda oxu mədəniyyətini təşviq etməyi hədəfləyir. Xatırladaq ki, analoji təşəbbüsün ilk nümunəsi ötən il Daşkəsən rayonunun ucqar Quşçu kəndində reallaşdırılıb. “Kitab köşkü” layihəsi dövlət şirkətinin hasilat fəaliyyəti göstərilən bölgələrdə bu günə qədər icra etdiyi “Kitab sovqatı”, “Uşaq kitab dostu” kimi bir sıra uğurlu maarifləndirici layihələrin davamıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_90be7783a35c311d5c0ddbe34_o.jpg
В Гёйгёльском районе установлен интерактивный книжный киоск современного формата. Инициатором и организатором проекта выступило ЗАО «AzerGold» с целью расширения доступа чтения для местных жителей.
Новый киоск, размещённый в Парке культуры и отдыха имени Гейдара Алиева в центре Гёйгёля, предоставляет жителям простой и свободный доступ к книгам в течение 24 часов.
Одним из ключевых преимуществ проекта является простой и доступный механизм регистрации, объединяющий процесс чтения с цифровыми технологиями. Отсканировав QR-код внутри киоска, пользователи проходят электронную регистрацию и получают доступ к широкому выбору книг.
Система также включает функцию автоматического напоминания для эффективного управления книжным оборотом. Через пятнадцать дней после получения книги пользователю отправляется SMS-уведомление с просьбой вернуть её после завершения чтения. Кроме того, электронная система определяет наиболее активных читателей и пользователей, которые вовремя возвращают книги, формируя рейтинг на основе этих показателей.
Такой подход обеспечивает устойчивое использование книг, позволяет большему количеству людей пользоваться ими и даёт возможность проводить анализ статистики чтения в режиме реального времени. По итогам каждого квартала наиболее активным читателям будут вручаться поощрительные подарки от компании.
Книжный киоск предлагает около 400 новых изданий, включая произведения мировых классиков, образцы современной азербайджанской и мировой литературы, книги для детей и подростков, а также издания по бизнесу и личностному развитию.
Реализуя этот проект, ЗАО «AzerGold» стремится внести вклад в интеллектуальное развитие сообществ и поощрить культуру чтения, особенно в регионах. Следует отметить, что первый аналогичный проект был запущен в прошлом году в селе Кушчу Дашкесанского района. Проект «Книжный киоск» является продолжением ряда успешных просветительских инициатив компании, ведущей горнодобывающую деятельность, таких как «Книжный подарок» и «Друг детской книги».