https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_4a0787a951b4bfd67a41a5cb6_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının əməkdaşları - dosent Samirə Mərdanova və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Qəhrəmanlının “Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya” adlı dərs vəsaiti nəşr olunub.
Vəsaitin hazırlanmasında Elm və Təhsil Nazirliyinin eyniadlı fənn üzrə müəyyən etdiyi təlim nəticələri, eləcə də mövcud dərslik və dərs vəsaitlərinin təcrübəsi nəzərə alınıb.
Fənnin poqramı əsasında yazılmış kitabda kommunikasiya elminin konseptual və nəzəri əsasları ardıcıl şəkildə izah edilir, ünsiyyətin mahiyyəti, kommunikasiya prosesi və modelləri, kommunikativ maneələr və onların aradan qaldırılması yolları elmi-nəzəri aspektdə təhlil olunur. Bununla yanaşı, nitq mədəniyyəti, verbal və qeyri-verbal ünsiyyət vasitələri, ədəbi dil normaları, etik davranış və punktuasiya qaydaları, publik çıxış bacarıqları və işgüzar-akademik kommunikasiya formaları kimi mövzular da həm nəzəri, həm də praktik baxımdan əhatəli şəkildə təqdim edilir.
21 mövzudan ibarət və ümumilikdə 486 səhifəni əhatə edən dərs vəsaitinin sonunda işgüzar və akademik kommunikasiya ilə bağlı əsas termin və anlayışların izahı, əlavələr və ədəbiyyat siyahısı yer alır.
Kitabın elmi redaktoru professor İlhamə Hacıyeva, rəyçiləri isə akademik Nizami Cəfərov, professor Nadir Məmmədli, dosentlər Fikrət Şiriyev və Qətibə Quliyevadır.
Bu dərs vəsaiti ali məktəblərin müəllim və tələbələri ilə yanaşı, effektiv ünsiyyət, nitq mədəniyyəti və peşəkar kommunikasiya bacarıqlarının inkişafına maraq göstərən hər kəs üçün dəyərli elmi-praktik mənbədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_4a0787a951b4bfd67a41a5cb6_o.jpg
Вышло в свет учебное пособие “Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya» («Деловая и академическая коммуникация на азербайджанском языке»), написанное сотрудниками филологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) – доцентом Самирой Мардановой и доктором философии по филологии Егяной Гахраманлы.
При подготовке пособия были учтены результаты обучения, определённые Министерством науки и образования по одноименному предмету, а также опыт существующих учебников и пособий.
Пособие, состоящее из 21 темы и охватывающее в общей сложности 486 страниц, содержит объяснение основных терминов и понятий, связанных с деловой и академической коммуникацией, приложения и список литературы.
Научный редактор книги – профессор Ильхама Гаджиева, рецензенты – академик Низами Джафаров, профессор Надир Мамедли, доценты Фикрет Шириев и Гетибе Гулиева.
Настоящее учебное пособие является ценным научным и практическим источником для преподавателей и студентов вузов, а также всех, кто интересуется развитием навыков эффективного общения, культуры речи и профессиональной коммуникации.