Azərbaycan nümayəndə heyəti Pakistanın Maliyyə Bazarları ilə İkitərəfli Əməkdaşlığı Gücləndirmək üçün Rəsmi Səfərdədir
Azərbaycan nümayəndə heyəti Pakistanın Maliyyə Bazarları ilə İkitərəfli Əməkdaşlığı Gücləndirmək üçün Rəsmi Səfərdədir Azərbaycan nümayəndə heyəti Pakistanın Maliyyə Bazarları ilə İkitərəfli Əməkdaşlığı Gücləndirmək üçün Rəsmi Səfərdədir
Azərbaycan kapital bazarları iştirakçılarının nümayəndə heyəti 10–14 noyabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan və Pakistanın maliyyə ekosistemləri arasında ikitərəfli əməkdaşlığı gücləndirmək, investisiya imkanlarını genişləndirmək və strateji tərəfdaşlığı möhkəmləndirmək məqsədilə Pakistana rəsmi işgüzar səfər edir.
Azərbaycan delegasiyasının tərkibinə Bakı Fond Birjası, Azərbaycan Qiymətli Kağızlar Bazarının İştirakçıları Assosiasiyası, ABB-Invest İnvestisiya Şirkəti və Pakistan–Azərbaycan Ticarət Palatasının nümayəndələri daxildir. Səfərin əsas məqsədi Azərbaycan və Pakistanın kapital bazarlarının tənzimləyici qurumları və institutları arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsidir. Görüşlərdə əsas müzakirə mövzularına Pakistanın IPO namizədlərinin müəyyənləşdirilməsi və hazırlanması üzrə strukturlaşdırılmış yanaşması, investisiya fondlarının və REIT-lərin inkişafı, həmçinin regional kapital bazarlarının inteqrasiyası daxildir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Pakistan Qiymətli Kağızlar və Birjalar Komissiyası (SECP) və Kapital Bazarlarının İnfrastruktur İnstitutlarının (CMIIs) birgə təşkilatçılığı ilə Kəraçidə keçirilən Beynəlxalq Kapital Bazarları Konfransı və Sərgisi 2025-də iştirak edib. “Kapital Bazarlarında Regional İnteqrasiya və İnnovasiya: Əməkdaşlığın Yeni Erası” mövzusunda keçirilən tədbirə tənzimləyici qurumlar, birjalar və maliyyə liderləri qatılaraq, birgə inkişaf və innovasiya imkanlarını müzakirə ediblər.
Konfrans çərçivəsində Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov “Kapital Bazarı və Regional Əməkdaşlıq İmkanları” adlı panel müzakirəsində çıxış edib. Sessiyada tənzimləmələr, regional əməkdaşlıq, fərdi investorların iştirakı, eləcə də rəqəmsallaşma, fintex və süni intellektin kapital bazarlarına çıxış imkanlarına təsiri kimi mövzular müzakirə olunub.
Konfransın ikinci günü Pakistan Fond Birjasında (PSX) təşkil olunub və beynəlxalq nümayəndə heyətləri ölkələrarası maliyyə əməkdaşlığını rəmzləşdirən “Gong” mərasimində iştirak ediblər.
Səfər müddətində Azərbaycan nümayəndə heyəti Pakistan Fond Birjası (PSX), Pakistan İnvestisiya Fondları Assosiasiyası (MUFAP), Mərkəzi Depozitariya Şirkəti (CDC), Al Meezan Investments, Arif Habib Limited (AHL) və Pakistan Milli Klirinq Şirkəti (NCCPL) ilə ikitərəfli görüşlər keçirib. Görüşlərdə rəqəmsal investisiya platformaları, fərdi investorların bazara cəlbi, eləcə də pensiya fondları, sığorta şirkətləri və suveren fondlar kimi institusional investorların bazar likvidliyinin artırılmasında və uzunmüddətli kapital formalaşmasında rolu müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_6b4775b80cec18647c364d80e_o.jpg
Representatives from the Baku Stock Exchange (BSE) are on an official business visit to Pakistan from 10 to 14 November 2025 to foster bilateral cooperation, unlock investment opportunities, and strengthen strategic partnerships between the financial ecosystems of both countries.
The Baku delegation includes representatives from the Baku Stock Exchange, Azerbaijan Stock Market Participants Association, ABB-Invest Investment Company, and the Pakistan-Azerbaijan Chamber of Commerce. The visit aims to deepen collaboration between capital market institutions and regulatory bodies of Azerbaijan and Pakistan. Key discussion areas include Pakistan’s structured approach to identifying and preparing IPO candidates, the development of mutual funds and REITs, and regional capital market connectivity.
As part of the visit, the delegation participated in the International Capital Market Conference & Expo 2025 held in Karachi, organized by the Securities and Exchange Commission of Pakistan (SECP) in collaboration with Capital Market Infrastructure Institutions (CMIIs). The event, themed “Regional Integration and Innovation in Capital Markets: A New Era of Cooperation,” brought together regulators, exchanges, and financial leaders to discuss shared growth and innovation.
During the conference, Mr. Ruslan Khalilov, CEO of the Baku Stock Exchange, joined the panel discussion “Capital Market & Opportunities for Regional Cooperation.” The session addressed key topics including harmonized regulations, regional cooperation, retail investor participation, and the impact of digitization, fintech, and AI on capital market accessibility.
The second day of the conference was hosted at the Pakistan Stock Exchange (PSX), where international delegates participated in a Gong Ceremony symbolizing cross-border financial collaboration.
Throughout the visit, the Baku delegation held bilateral meetings with Pakistan Stock Exchange (PSX), Mutual Funds Association of Pakistan (MUFAP), Central Depository Company (CDC), Al Meezan Investments, Arif Habib Limited (AHL), and National Clearing Company of Pakistan (NCCPL). Discussions focused on digital investment platforms, retail inclusion, and the role of institutional investors—such as pension funds, insurance companies, and sovereign entities—in strengthening market liquidity and long-term capital formation.