https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_990a868c6867eb5cdf6c751f6_o.jpg
24–28 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək SportAccord Convention 2026 üçün nümayəndə heyətlərinin qeydiyyatı artıq başlayıb.
Bu barədə 120-dən çox beynəlxalq federasiyanı birləşdirən SportAccord rəsmi açıqlama yayıb.
SportAccord Convention idman səhəsində müsbət dəyişikliklərə təkan verən və beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirməyi hədəfləyən ən böyük qlobal idman tədbiridir. Hər il Konvensiya beynəlxalq idman federasiyasının nümayəndələrini, iri idman tədbirlərinin təşkilatçılarını, şəhər və region təmsilçilərini, tərəfdaşları, kommersiya hüquqları sahiblərini və sənayenin əsas tərəfdaşlarını bir araya gətirir. Proqrama yüksək səviyyəli görüşlər, genişmiqyaslı sərgi və xüsusi konfranslar daxildir. Tədbir Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin tam dəstəyi ilə həyata keçirilir.
SportAccord Convention tədbirinin Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın aparıcı beynəlxalq idman mərkəzi kimi nüfuzunu bir daha təsdiqləyir. Azərbaycan son illərdə nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməklə zəngin təcrübə qazanıb. I Avropa Oyunları, IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, UEFA Avropa Liqasının finalı, UFC Fight Night, Formula 1 Azərbaycan Qran Prisi və müxtəlif idman növləri üzrə dünya və Avropa çempionatları buna bariz nümunədir.
Bakıda keçiriləcək Konvensiyada beynəlxalq federasiya rəhbərləri, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin nümayəndələri və aparıcı ekspertləri iştirak edəcəklər. Yerli və regional nümayəndələr üçün bu tədbir yeni əlaqələr qurmaq, bilik mübadiləsi aparmaq və idman dünyasının ən nüfuzlu qurumları ilə strateji tərəfdaşlıqlar inkişaf etdirmək üçün unikal imkan yaradacaq. Qonaqlar eyni zamanda Bakının müasir siması, zəngin mədəni irsi və ənənəvi Azərbaycan qonaqpərvərliyi ilə tanış olacaqlar.
Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov növbəti mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı münasibət bildirib:
“Ölkəmizin SportAccord Convention tədbirinə ev sahibliyi etməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu idman siyasətinin göstəricisidir. Ölkəmiz dünya idmanının aparıcı nümayəndələrini qəbul etməyə və səmərəli dialoq və əməkdaşlıq üçün şərait yaratmağa hazırdır. İnanırıq ki, bu tədbir idmanın inkişafına mühüm töhfə verəcək”.
SportAccord təsdiqləyir ki, nümayəndə heyətlərin qeydiyyatı təşkilatın rəsmi platformasında artıq aktivdir. İştirakçılara beynəlxalq idman təqviminin ən vacib tədbirlərindən birində yerini təmin etmək üçün qeydiyyatdan erkən keçmək tövsiyə olunur.
Tədbirdə öz xidmətlərini, tədbir təşkilatçılığı sahəsində təcrübələrini və ya texnoloji həllərini təqdim etməkdə maraqlı olan təşkilatlar tərəfdaşlıq və sərgi imkanları barədə ətraflı məlumatı sales@sportaccord.sport ünvanına müraciət edərək əldə edə bilərlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_990a868c6867eb5cdf6c751f6_o.jpg
Following the official announcement by SportAccord, which is governed by the umbrella organizations representing more than 120 International Federations, Azerbaijan is proud to confirm that delegate registration is now open for the SportAccord Convention 2026, taking place in Baku from 24 to 28 May 2026.
The Convention is the most important annual gathering for the international sports community, bringing together International Federations (IFs), major event hosts, cities and regions, partners, rights holders, and key stakeholders for a week of high-level meetings, a dynamic exhibition, and essential conference sessions.
Hosting the SportAccord Convention is a profound honor that reaffirms Baku's position as a premier international sports destination. Azerbaijan possesses rich experience in hosting prestigious international competitions. The First European Games, the 4th Islamic Solidarity Games, 2019 UEFA Europa League Final, UFC Fight Night, Formula 1 Azerbaijan Grand Prix, as well as numerous World and European Championships across a wide array of sports, have all been successfully staged in our country.
The Convention will be convening the leadership of the IFs, representatives from the International Olympic Committee (IOC), and senior industry leaders right here in Baku. This offers local and regional delegates an unparalleled platform to connect with, exchange knowledge with, and advance strategic partnerships alongside the world's most influential sports organizations. Delegates will also have the opportunity to experience the capital's distinctive mix of contemporary architecture, rich cultural heritage, and renowned Azerbaijani hospitality.
Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports of Azerbaijan, expressed his view regarding the hosting of the next prestigious event in our country:
"Hosting the SportAccord Convention is a privilege and a direct testament to the success of our national sports policy, which is guided by the vision and constant support of His Excellency, President Ilham Aliyev. We are preparing to welcome the world's sporting leaders and look forward to facilitating meaningful dialogue and collaboration. This event will further showcase Azerbaijan's capabilities as a world-class host and contribute significantly to our nation's sporting future."
SportAccord is pleased to announce that registration for delegates is officially available through the official SportAccord platform. Delegates are strongly encouraged to register early to secure their attendance at the most important gathering for the international sports community.
Organizations looking to showcase their services, host city expertise, or technology solutions can also inquire about partnership and exhibitor packages by contacting sales@sportaccord.sport