https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9784aaa5b918581a1a9f87ffa_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri kibercinayətkarların istifadəçiləri e-poçt vasitəsilə şantaj etmək üçün istifadə etdikləri mövcud taktikaları təhlil ediblər. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu kibertəhdidin uzun müddətdir mövcud olmasına baxmayaraq, fırıldaqçıların əfsanələri inkişaf edir və e-poçtlar daha fərdiləşdirilmiş və inandırıcı olmağa başlayır. Lakin, əksər hallarda bu qorxulu mesajların heç bir real əsası olmur. Müxtəlif dillərdəki e-poçtlarda ən çox rast gəlinən taktikalar:
Əfsanə - cihaza girişin sındırılması. Bu cür e-poçtlarda fırıldaqçılar qurbanın cihazına: kameraya, mikrofona, foto və videolara, şəxsi yazışmalara, brauzer tarixçəsinə və digər məlumatlara giriş əldə etdiklərini iddia edirlər. Oğurlandığı iddia edilən məxfi və intim materialların ictimaiyyətə açıqlanmaması qarşılığında fırıldaqçılar onlara pul köçürülməsini tələb edirlər. Bəzən bu məktubların müəllifləri hətta gələcəkdə xoşagəlməz vəziyyətlərdən necə qaçınmaq barədə "nəcib" məsləhətlər verirlər: məsələn, şifrələri müntəzəm olaraq dəyişdirmək və linklərə klikləyərkən diqqətli olmaq.
Əfsanə - sifarişli qatildən məktub. Mütəxəssislər “killer”dən guya ona qurbanın öldürülməsinin sifariş edilməsi haqqında məktuba rast gəliblər. Məktubun müəllifi iddia edir ki, əgər qurban bu sifariş üçün vəd edilmiş məbləğdən daha çox pul ödəyə bilsə, o, cəzadan xilas olacaq. Əslində, bu, sadəcə istifadəçini qorxutmaq və onun pulunu ələ keçirmək məqsədilə edilən manipulyasiyadır.
Əfsanə - saxta hüquq-mühafizə orqanlarından gələn təhdidlər. Fırıldaqçılar guya müxtəlif ölkələrin hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının, cümlədən uydurma hüquq-mühafizə orqanlarının adından e-poçtlar göndərirlər. Mesajlarda istifadəçilər qanunsuz videolar yaratmaq və yaymaq kimi hüquqazid fəaliyyətlərdə ittiham olunurlar. E-poçtun etibarlı görünməsi üçün müəlliflər saxta imzalar və ya möhürlər əlavə edir və uydurma hüquqi müddəalara istinad edirlər. Onlar qurbandan dərhal göstərilən e-poçt ünvanı ilə əlaqə saxlamağı tələb edirlər ki, cərimə ödəməyə məcbur edə bilsinlər və beləliklə, guya cəzadan azad olsunlar.
"Şantajçıların istifadə edikləri fəndlər həddən artıq çoxdur - bu kibertəhdidlər uzun müddətdir mövcuddur, amma, təəssüf ki, hələ də aktualdır. Təcavüzkarlar daim taktikalarını yeniləyirlər: təhlükəsizlik həllərinin fırıldaqçı e-poçtları aşkarlamasını çətinləşdirmək üçün onlar detalları e-poçtun özündə deyil, PDF və ya DOC əlavələrində təqdim edirlər, müxtəlif əlifbalardan hərfləri qarışdırırlar, sözlər və sətirlər arasına hərfi, riyazi və xüsusi simvolların, eləcə də durğu işarələrinin ixtiyari ardıcıllığını daxil edirlər. E-poçtların özləri çox vaxt inandırıcı görünür. Məsələn, son illərdə təcavüzkarlar şantaj edilən şəxsin şəxsi məlumatlarını göndərilən mesajlara daxil etməyə başlayıblar. Fırıldaqçılar, ehtimal ki, bu məlumatları sızdırılmış məlumat bazalarından əldə edirlər", - deyə Kaspersky-nin baş spam analitiki Anna Lazariçeva bildirir.
Eektron poçt fırıldaqlarından qorumaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edir:
- son dərəcə qorxulu, xüsusən də problemin həlli üçün göndərənlə təcili əlaqə saxlamağı təklif edən mesajlara tənqidi yanaşın;
- göndərənin ünvanını diqqətlə yoxlayın və məktubun mətnində və ya “Cavabla” hissəsində rəy üçün ünvan varsa, onların uyğun olub-olmadığını müqayisə edin;
- məktubdakı səhvlərə və yazı səhvlərinə diqqət yetirin;
- məlumatı yoxlayın: məsələn, göndərənlərin istinad etdiyi qanun maddələrini və ya məktubu göndərən olduğunu iddia edən orqan və qurumların mövcudluğu faktını.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9784aaa5b918581a1a9f87ffa_o.jpg
Специалисты «Лаборатории Касперского» проанализировали актуальные на сегодняшний день приёмы злоумышленников, шантажирующих пользователей по электронной почте. Эксперты отмечают: несмотря на то, что эта киберугроза существует давно, легенды мошенников эволюционируют, а письма становятся более персонализированными и убедительными. При этом в большинстве случаев пугающие сообщения не имеют под собой реальных оснований. Среди актуальных тактик, встречающихся в письмах на разных языках:
Легенда — взлом устройства. В таких письмах мошенники утверждают, что получили доступ к устройству жертвы: к камере, микрофону, фотографиям и видео, личным перепискам, истории браузера и другой информации. Чтобы якобы украденные конфиденциальные и интимные материалы пользователя не попали в открытый доступ, злоумышленники требуют перевести им деньги. Иногда авторы писем даже «благородно» дают советы, как избежать неприятных ситуаций в будущем: например, регулярно менять пароли и осторожно переходить по ссылкам.
Легенда — письмо от наёмного убийцы. Специалисты видели письма якобы от «киллера», который сообщает жертве, что ему заказали её убийство. Автор письма заявляет, что если человек сможет заплатить больше обещанного гонорара, то его оставят в живых. На самом деле — это лишь манипуляция, цель которой — запугать пользователя и получить его деньги.
Легенда — угрозы от якобы правоохранительных органов. Злоумышленники рассылают письма, притворяясь сотрудниками правоохранительных органов, — в том числе несуществующих — из разных стран. В сообщениях пользователям вменяют в вину незаконные действия, например создание и распространение противоправных видеоматериалов. Чтобы письмо выглядело правдоподобно, авторы добавляют в него фальшивые подписи или печати, ссылаются на выдуманные статьи закона. От жертвы требуют срочно связаться по указанному в письме адресу электронной почты, чтобы в дальнейшем заставить её заплатить штраф и, таким образом, избежать наказания.
«Приёмов, которые используют шантажисты, — очень много, такая киберугроза существует давно, но, к сожалению, всё ещё остаётся актуальной. Злоумышленники постоянно обновляют свои тактики: чтобы затруднить обнаружение скам-писем защитными решениями, сообщают подробности не в самом письме, а во вложениях в формате PDF или DOC, смешивают буквы из разных алфавитов, вставляют между словами и строками произвольные последовательности буквенных, математических и специальных символов, знаков препинания. Сами письма часто выглядят убедительно. Например, в последние годы злоумышленники стали указывать в сообщениях личные данные шантажируемого. Вероятно, мошенники берут эту информацию из утекших баз данных», — комментирует Анна Лазаричева, старший спам-аналитик в «Лаборатории Касперского».
Для защиты от почтового скама эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- критически относиться к крайне пугающим сообщениям, особенно к тем, в которых предлагают срочно связаться с отправителем для решения проблемы;
- внимательно проверять адрес отправителя, а при наличии в тексте письма или в поле Reply-To адреса для обратной связи, сравнивать, совпадают ли они;
- обращать внимание на ошибки и опечатки в письме;
- проверять информацию: например, статьи закона, на которые ссылаются адресанты, или факт существования органов и учреждений, якобы от имени которых пришло письмо.