https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_333201cd0fe0e816c46d82318_o.jpg
“AzerGold” QSC tərəfindən hazırlanan “Zəfər” adlı yeni qızıl sikkə kolleksiyası təqdim edilib. Xatirə kolleksiyası Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan silahlı qüvvələri üzərində əldə etdiyi tarixi Qələbənin 5 illiyinə ithaf olunub.
“Zəfər” limitli qızıl sikkə kolleksiyası Azərbaycan xalqının birlik və iradəsini, Vətən uğrunda döyüşən qəhrəman oğullarımızın şücaətini, eləcə də dövlətimizin ərazi bütövlüyünün bərpasını və müdrik siyasətin təntənəsini simvolizə edir.
Qızıl sikkənin mərkəzi elementi Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin əsas komponenti olan Zəfər Tağı abidəsidir. Zəfər Tağından keçid xalqımızın tarixi Qələbəyə doğru irəlilədiyi simvolik yolun təcəssümüdür. 44 ədəd sütun Vətən müharibəsinin 44 gününü, onun daşıdığı ağac azad edilmiş torpaqlarda bərpa olunan tarixi köklərimizi, bu günümüzü və gələcəyimizi simvolizə edir.
Sikkə üzərində yer alan “8” təsviri, Prezident–Xalq–Ordu birliyi ilə tarixiləşən 8 Noyabr - Zəfər Gününü əks etdirir. Dövlət rəmzlərinin əsas elementlərindən biri olan səkkizguşəli ulduz ornamenti sikkəni haşiyəyə almaqla qazanılmış Qələbənin əzəmətini və əbədiliyini vurğulayır.
Qeyd edək ki, “Zəfər” qızıl sikkə kolleksiyası dövlət şirkətinin sayca 19-cu məhsuludur. Xatirə sikkəsi Azərbaycanda hasil edilən qızıldan limitli sayda, hər çeşid üzrə - 200 ədəd olmaqla 5,10, 20 qram və 1 unsiya çəkilərində istehsal edilib.
Qızıl sikkə kolleksiyası “AzerGold” QSC-nin Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 3 ünvanında yerləşən Satış və mübadilə mərkəzində, həmçinin www.azergold.gift onlayn satış platforması vasitəsilə alıcılara təqdim edilir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_333201cd0fe0e816c46d82318_o.jpg
The new “Victory” gold coin collection produced by “AzerGold” CJSC was presented. The commemorative collection is dedicated to the 5th anniversary of the historic Victory achieved by the valiant Azerbaijani Army under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, over the armed forces of Armenia in the 44-day Patriotic War.
The limited-edition “Victory” gold coin collection symbolizes the unity and determination of the Azerbaijani people, the heroism of our brave sons who fought for the Motherland, as well as the restoration of the state’s territorial integrity and the triumph of wise leadership.
The central element of the gold coin features the Arch of Victory — the main component of the Patriotic War Memorial Complex. Passing through the Arch of Victory symbolizes the nation’s path toward its historic triumph. The 44 columns represent the 44 days of the Patriotic War, while the depicted tree embodies the revival of our historical roots, present, and future in the liberated territories.
The image of the number “8” on the coin reflects November 8 – Victory Day, which has gone down in history as a symbol of unity among the President, the People, and the Army. The ornament of the eight-pointed star, one of the key elements of the national symbols, frames the coin, emphasizing the greatness and eternity of the Victory achieved.
It should be noted that the “Victory” gold coin collection is the 19th product of AzerGold CJSC. The commemorative coins, made from gold mined in Azerbaijan, were produced in a limited quantity — 200 pieces of each type, weighing 5, 10, 20 grams, and 1 ounce. Customers can purchase the coins at the AzerGold Sales and Exchange Centre located at 3 Bulbul Avenue, Baku, or via the Company’s online platform at www.azergold.gift.