https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_fc560dd0a43762a1cdd7019d9_o.jpg
Noyabrın 7-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Vətən müharibəsində qazanılan Zəfərin beşinci ildönümünə həsr olunan “Cəngi” xalçasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Teatr O2-nin aktyorları tərəfindən xalçanın təqdimatı üçün xüsusi hazırlanan tamaşa nümayiş etdirilib. Tamaşanın ssenari müəllifi və rejissoru Konstantin Soldatov, xoreoqrafı Nigar İbrahimbəylidir.
Daha sonra Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, “Cəngi” xalçasının müəllifi rəssam CHINGIZ və sənətşünas, vizual sənət nəzəriyyəçisi Elçin Şamilli çıxış ediblər. Natiqlər “Cəngi” xalçasının ideya məzmunundan, onun yaradıcılıq prosesindən və xalça sənətində müasir yanaşmanın əhəmiyyətindən danışıblar. Bu sənət nümunəsinin Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbənin, həmçinin milli ruhun, birliyin simvolu olduğunu vurğulayıblar. Onlar xalqımızı Zəfər Günü münasibətilə ürəkdən təbrik ediblər, şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla anıblar.
Əsərdə xalqımızın qəhrəmanlıq ruhu, döyüş əzmi, iztirabları və qüruru müasir təsviri dil vasitəsilə ifadə olunub. Haşiyə boyunca təqdim olunan rəqs edən yaralı döyüşçü siluetləri həm birliyin, əzmin, həm də xatirənin rəmzidir. Bu sənət əsərində xalçaçılıq ənənəsi, milli rəqsin simvolik kodları və faciəvi müharibə təcrübəsi vəhdət təşkil edir. Cəngi xalçası xalqın tarixi yaddaşının canlı ifadəsi kimi mədəni irsimizin davamlılığını göstərir.
“Cəngi” xalçasının texniki eskizi xalça rəssamı Afaq Abdullayevaya məxsusdur. Əsər Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxucular Rəna Süleymanova, Ulduz Nəcəfova və Şəkərmö Ələsgərova tərəfindən səkkiz ay ərzində ərsəyə gətirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_fc560dd0a43762a1cdd7019d9_o.jpg
7 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация ковра «Джанги», посвященного 5-й годовщине Победы в Отечественной войне.
На мероприятии актёры «Театра O2» представили специально подготовленный спектакль, посвящённый презентации ковра. Автор сценария и режиссёр спектакля — Константин Солдатов, хореограф — Нигяр Ибрагимбейли.
Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова, искусствовед и теоретик визуального искусства Эльчин Шамилли и автор произведения, художник CHINGIZ выступили на мероприятии. Они рассказали об идейном содержании ковра, процессе его создания и о важности современного подхода к ковровому искусству. Они подчеркнули, что это произведение является символом исторической Победы, одержанной в Отечественной войне, а также национального духа и единства. Выступающие сердечно поздравили азербайджанский народ с Днём Победы и с глубоким уважением почтили память павших воинов.
Автором ковра является художник CHINGIZ. Героический дух, боевая решимость, гордость, чаяния и переживания нашего народа отражены в данном произведении через современное изобразительное искусство. Изображенные по всему бордюру ковра силуэты танцующих раненых воинов символизируют единство, решимость и память. Произведение гармонично объединяет ковровую традицию, символические коды национального танца и трагический опыт войны. Будучи живым выражением исторической памяти народа, ковер демонстрирует последовательность нашего культурного наследия.
Технический эскиз выполнен художницей по ковру Афаг Абдуллаевой. Ковер был соткан за 8 месяцев Реной Сулеймановой, Улдуз Наджафовой и Шекермо Алескеровой – ткачиками Отдела традиционных технологий Азербайджанского национального музея ковра.
Мероприятие было организовано Азербайджанским национальным музеем ковра при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики.