https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_59f3de5fe008342399f7cf9e3_o.jpg
Noyabrın 7-8-də Günəşin cənub yarımkürəsində alışmalar hesabına aktivlik yüksək səviyyədə qalacaq. Günəş aktivliyi radiorabitə siqnallarını noyabrın 8-də 70-80%, noyabrın 9-da 30-35% əngəlləyə bilən M sinif alışmalar hesabına artıb.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, yüksək coğrafi enliklərdə noyabrın 7-də maqnit qasırğasının gücü 10 ballıq şkalada Kp indeksi ilə 6-7 olacaq, sonrakı günlərdə azalaraq normal fon səviyyəsinə qayıdacaq. Azərbaycanın da daxil olduğu orta coğrafi enliklərdə noyabrın 7-də qasırğanın gücü Kp infeksi ilə 6 olacaq, sonrakı günlər azalaraq fon səviyyəsinə qayıdacaq.

Кафедра астрофизики БГУ: «Наблюдается геомагнитная буря»
Кафедра астрофизики БГУ: «Наблюдается геомагнитная буря» Кафедра астрофизики БГУ: «Наблюдается геомагнитная буря»
7-8 ноября из-за вспышек в южном полушарии Солнца активность светила сохранится на высоком уровне. Солнечная активность усилилась из-за вспышек класса М, которые могут блокировать радиосигналы на 70-80% 8 ноября и на 30-35% 9 ноября.
Согласно сообщению кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, в высоких широтах 7 ноября сила магнитной бури составит 6-7 баллов с индексом Kp по 10-балльной шкале, а в последующие дни уменьшится и вернется к нормальному фоновому уровню. В средних широтах, включая Азербайджан, сила магнитной бури 7 ноября составит 6 баллов с индексом Kp, а в последующие дни уменьшится и вернется к фоновому уровню.