https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_be950b9bca94d319d3653cdd7_o.jpg
Noyabrın 30-dək Leonid meteor yağışı aktiv olacaq. Onun pik dövrü 17–18 noyabr gecəsi gözlənilir. Orta aktivlik dövründə saatda təxminən 15–20 meteor müşahidə edilə bilər.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, Leonidlər əsrlərdir astronomları və müşahidəçiləri heyran edən ən möhtəşəm meteor yağışlarından biridir. Adını Şir (Leo) bürcündən götürür. Bu yağışın mənbə cismi Tempel–Tuttle kometidir. Hər 33 ildən bir Yer kometin yeni buraxdığı hissəcik buludunun içindən keçəndə Leonidlər “meteor fırtınası” yarada bilir. Bu zaman saatda minlərlə meteor müşahidə olunur. Leonidlərin meteorları çox sürətli olur – sürətləri təxminən 71 km/saniyədir. Bu, onları göydə ən sürətli meteor yağışlarından birinə çevirir. Onların işıq izləri uzunmüddətli olur, bəzən yaşıl, mavi və ağ rəng çalarlarında görünür. Leonidlərin ən möhtəşəm tərəfi isə onların tarixi fırtınalarıdır. 1833-cü ildə müşahidəçilər səmada saatda təxminən 100 000 meteor görmüşdülər. Bu hadisə “meteor yağışı” anlayışını dünyaya tanıdan ən güclü təbiət hadisələrindən biri olub. 2025-ci ildə belə fırtına gözlənilmir, amma Leonidlər öz parlaq və sürətli “ulduz yağışı” ilə hələ də ən sevilən meteor yağışlarından biri olaraq qalır.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_be950b9bca94d319d3653cdd7_o.jpg
Метеорный поток Леониды будет активен до 30 ноября. Его пик ожидается в ночь с 17 на 18 ноября. В период средней активности можно наблюдать около 15–20 метеоров в час.
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), Леониды — один из самых впечатляющих метеорных потоков, веками завораживающих астрономов и наблюдателей. Они названы в честь созвездия Льва (Leo). Источником этого потока является комета Темпеля-Туттля. Каждые 33 года, когда Земля проходит через облако частиц, недавно выброшенных кометой, Леониды могут создавать «метеорный шторм». В это время наблюдаются тысячи метеоров в час. Метеоры Леониды очень быстрые — их скорость составляет около 71 км/с. Это делает их одними из самых быстрых метеорных потоков на небе. Их световые следы сохраняются надолго, иногда приобретая оттенки зелёного, синего и белого. Самое впечатляющее явление Леонид – это их исторические ливни. В 1833 году наблюдатели видели на небе около 100 000 метеоров в час. Это событие стало одним из самых мощных природных явлений, открывших миру понятие «метеорного дождя». В 2025 году подобного ливня не ожидается, но Леониды со своим ярким и стремительным «звёздным дождем» остаются одним из самых любимых метеорных потоков.