https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_b495459ea0885ff39d5077bba_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 12-də Ceyhun Cəlilovu Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi, Elxan İbrahimovu Bakı şəhəri Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, Natiq Ağayevi Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, Orxan Mürsəlovu Göyçay Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, Elvin Paşayevi Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, Vüqar Novruzovu Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, Elşən Həsənlini Kürdəmir Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifələrinə təyin olunmaları ilə əlaqədar qəbul edib.
Görüşdə çıxış edən Prezident İlham Əliyev dedi:
-Siz ölkəmizin müxtəlif bölgələrinə rəhbər vəzifələrə təyin edilirsiniz. Sizə böyük etimad göstərilir, əminəm ki, bu etimadı doğruldacaqsınız. Siz öz işinizlə, əməyinizlə qarşıda duran vəzifələrin icrası üçün səylərinizi əsirgəməyəcəksiniz.
Əlbəttə ki, böyük məsuliyyət böyük işlər tələb edir. İlk növbədə, mənim bütün tapşırıqlarımı yerinə yetirməlisiniz. Mən hər dəfə bölgələrə rəhbər vəzifələrə şəxsləri təyin edəndə verdiyim tapşırıqlar onlar üçün əsas iş prinsipləri olmalıdır - ilk növbədə, xalqa xidmət etmək, xalqla bir yerdə olmaq. Rəhbər vəzifədə çalışan hər bir şəxs, hər bir məmur təvazökar olmalıdır. Həyatda, məişətdə özü, onun yaxın qohumları özlərini elə aparmalıdırlar ki, bizim ümumi işimizə heç bir irad tutulmasın. Əfsuslar olsun ki, bəzi hallarda məmurlar özlərini cəmiyyətdə düzgün apara bilmirlər, ifrat dərəcədə təkəbbürlülük göstərirlər, özlərini hamıdan üstün tutmağa çalışırlar və beləliklə, həm öz nüfuzlarını itirirlər, eyni zamanda, dövlətimizə, dövlətin siyasətinə də ləkə vurmuş olurlar. Bununla bərabər, bəzi hallarda korrupsiyaya, rüşvətxorluğa düçar olurlar. Azərbaycan ictimaiyyəti yaxşı bilir ki, əyri yola gedən hər bir dövlət məmuru nəticədə məhkəmə, qanun qarşısında cavab verməli olur və belə hallar əfsuslar olsun ki, bu gün də var. Ancaq o da cəmiyyət üçün tam aydındır ki, heç bir qanunsuz hərəkət nəticəsiz qalmayacaq. Ona görə sizdən tələbim, eyni zamanda, xoşagəlməz hallara qarşı ciddi mübarizə aparmaq, kadr siyasətində etibarlı, peşəkar və mənəvi cəhətdən təmiz kadrları seçmək, rəhbərlik edəcəyiniz bölgələrdə öz işinizlə mənim seçimimin düzgün olduğunu sübut etməkdir. Əks təqdirdə, əlbəttə ki, lazımi ölçülər götürüləcəkdir.
Bizim bölgələrimizdə əsas infrastruktur layihələri demək olar ki, başa çatıb. Dövlət xətti ilə, dövlət investisiya proqramları xətti ilə son illər ərzində müsbətə doğru böyük dönüş təmin edilib. Bir neçə regional inkişaf proqramının icrası uğurla nəticələnib. Demək olar ki, əsas infrastruktur istiqaməti olan elektrik enerjisi ilə bütün bölgələrdə vəziyyət tam normallaşıb. Təbii ki, köhnəlmiş infrastrukturun təzələnməsi, təmiri məsələləri var. Ancaq bu problem artıq ciddi problem kimi mövcud deyil. Bizim bütün bölgələrimizdə, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə elektrik infrastrukturunun yaradılması güclü potensial yaratmışdır.
Magistral yollar tamamilə müasir standartlara cavab verir. Şəhərlərarası yollar təmirlidir. Kənd yollarının tikintisi üçün hər il lazımi vəsait ayrılır. Deyə bilmərəm, hələ ki, biz istənilən 100 faiz nəticəyə çatmışıq, ancaq bir çox bölgələrdə kənd yollarının təqribən 70-80 faizi təmirlidir və keyfiyyətlidir.
Bütün şəhərlərdə içməli su layihələri icra edilir. Kəndlərdə də içməli su ilə bağlı lazımi tədbirlər görülür, suvarma layihələri icra edilir, yeni su anbarlarının, su kanallarının tikintisi və suvarma ilə bağlı vəziyyət, ümumiyyətlə, müsbətə doğru dəyişir. Bütün digər infrastruktur layihələri, o cümlədən sosial infrastruktur layihələri, məktəb tikintisi, xəstəxanalar, idman obyektləri. Yəni, bu gün Azərbaycanın bölgələrində bütün bu məsələlər öz həllini tapır. Hər bir şəhərdə müasir xəstəxana fəaliyyət göstərir və bütün bunlar, əlbəttə ki, həm böyük vəsait, həm də gündəlik diqqət tələb edir. Yenə də deyirəm, biz bu məsələləri dövlət xətti ilə, dövlət büdcəsi hesabına regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramlarının icrası nəticəsində həll etmişik.
Qaldı ki, yerlərdə bu gün hələ də mövcud olan, insanları narahat edən məsələlər öz həllini tapsın. Burada da əsas prinsip sosial ədalət prinsipidir. Hər bir bölgədə, hər bir kənddə insanlar görməlidir və bilməlidir ki, ədalət hər zaman üstünlük təşkil edir. Vaxtilə bizim bölgələrimizdə proseslərin mənfi istiqamətdə getməsinin səbəbi də məhz mərkəzi icra orqanlarındakı bəzi məmurların xoşagəlməz hərəkətləri və tapşırıqları idi. Artıq o məmurlardan, necə deyərlər, əsər-əlamət qalmayıb. Azərbaycanda məmur korpusunda, xüsusilə mərkəzi icra orqanlarında aparılan kadr islahatları nəticəsində vəziyyət böyük dərəcədə sağlamlaşdırılıb. Ona görə mən tam əminəm ki, bundan sonra mərkəzdən sizə hansısa bir qanunsuz tapşırıq verilməyəcək. Vaxtilə belə hallar olub və bu qanunsuz tapşırıqları verən, qanunsuz varlanmanı özləri üçün əsas məqsəd hesab edən məmurlar bu gün məhkəmə qarşısında cavab verirlər. Bir çox hallarda torpaqlardan səmərəsiz istifadə edilməsi halları olub, torpaqlar zəbt edilib, torpaqların kateqoriyaları dəyişdirilib. Əkin-biçin üçün yararlı olan torpaqlarda bəzi məmurlar özləri üçün imarətlər inşa ediblər və əlbəttə ki, bütün bunlar qanunsuz hərəkətlərdir.
Ancaq mən onu da bilirəm ki, yerlərdəki bəzi məmurlar məcbur olub o qanunsuz hərəkətləri icra ediblər. Onların, əlbəttə ki, üzərinə düşən məsuliyyət tamamilə başqa yanaşmanı tələb edirdi. Ancaq, eyni zamanda, o da həqiqətdir ki, bəzi hallarda bax, bu qanunsuz əməllərin təməlində harınlamış, acgöz, gözü doymayan mərkəzdə oturan məmurların göstərişləri olub. Amma yenə də deyirəm, sağlamlaşdırma və təmizləmə siyasəti nəticəsində artıq əminəm ki, sizə heç kim qanunsuz tapşırıq verməyəcək. Əgər kimsə bu tapşırığı verərsə, onda dərhal mənə məlumat verin və o adamlar haqqında ciddi ölçülər götürüləcək.
Bölgələrdə əlbəttə ki, məşğulluqla bağlı məsələlər əsas prioritetlərdən biridir. Azərbaycanda bütövlükdə məşğulluqla bağlı son illər ərzində çox böyük islahatlar aparılıb, işsizliyin səviyyəsi aşağı düşüb. Ancaq o da həqiqətdir ki, bu gün hələ də bölgələrdən Bakıya, böyük şəhərlərə miqrasiya meyilləri mövcuddur. Bunun müxtəlif səbəbləri var. Miqrasiyanın, kəndlərdən şəhərlərə axının mövcud olması təkcə bizim ölkə üçün xas deyil, inkişaf etmiş ölkələrdə də bu var. Təbii ki, böyük şəhərlərdə imkanlar da genişdir, yaşayış səviyyəsi də daha yüksəkdir. Bütün bunlar başadüşüləndir. Ancaq, eyni zamanda, bölgələrdən şəhərlərə miqrasiyanın səbəblərindən biri də işsizlikdir. Bölgələrdə insanları işlə təmin etmək üçün indi dövlət müxtəlif addımlar atır, müəssisələr yaradılır, sahibkarlara güzəştli kreditlər verilir, özünüməşğulluq proqramı uğurla icra edilir. Artıq on minlərlə insan bu proqramla əhatə olunub. Ona görə yerlərdəki rəhbərlərdən də tələbim odur ki, iş yerlərinin yaradılmasına çalışsınlar, iş adamlarına şərait yaratsınlar. Təbii ki, onlara dəstək vermək lazımdır. Çünki yerli istehsalın inkişafı həm məşğulluq məsələlərini təmin edir, eyni zamanda, yerli istehsalı da gücləndirir. Kənd təsərrüfatı və turizmlə bağlı son müddət ərzində dövlət xətti ilə bir çox önəmli addımlar atılmışdır. Bunu daha da genişləndirmək lazımdır. Xüsusilə turizm üçün cəlbedici olan bölgələrdə bu, iqtisadiyyatın, bölgə iqtisadiyyatının kənd təsərrüfatı ilə birlikdə əsas amilini təşkil etməlidir.
Bölgələrdəki ekoloji tarazlıq mütləq qorunmalıdır, ətraf mühitə böyük diqqət göstərilməlidir. Bizim bölgələrimizdə prinsip etibarilə ekologiya ilə bağlı ciddi problemlər yoxdur. Əsas problemlər Bakı şəhərində idi ki, biz bunu uğurla həll edirik. Bakının yeni mənzərəsi bunun əyani sübutudur. Vaxtilə burada ekoloji fəlakət hökm sürürdü. Həm Bakı, həm Sumqayıt ekoloji cəhətdən ən çirklənmiş şəhərlər hesab olunurdu. Bu gün isə bu, belə deyil. Bu gün Bakı, Sumqayıt parklar şəhərləridir. Biz köhnəlmiş müəssisələri köçürdük, neftlə çirklənmiş yerləri abadlaşdırdıq, rekultivasiya etdik, parklar saldıq. Qara şəhəri Ağ şəhərə çevirdik. Bölgələrdə isə əlbəttə ki, ekoloji tarazlığın təmin edilməsi üçün, necə deyərlər, başqa üsullar var. Ona görə burada qanunsuz fəaliyyət daha çox ekoloji ziyan vurur, nəinki neft-qaz sənayesi. Ona görə qanunsuz fəaliyyəti məhdudlaşdırmaq, aradan qaldırmaq üçün mənim tərəfimdən müvafiq göstərişlər verildi, Prezident Administrasiyasına, Nazirlər Kabinetinə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə ki, burada çayların məcralarının dəyişdirilməsi, tikinti üçün lazım olan qanunsuz malların işlənməsi, istehsalı - bütün bunlar tənzimlənməlidir və qanunsuz fəaliyyətə qətiyyən yol verilməməlidir.
Bir sözlə, Azərbaycanın bölgələri bu gün ən yüksək standartlara cavab verməlidir. Yenə də deyirəm, son illər ərzində aparılmış işlər nəticəsində bölgələrin canlanmasını hər bir Azərbaycan vətəndaşı əyani şəkildə görür. Doqquz beynəlxalq hava limanı, yenilənmiş, təmir edilmiş və yeni çəkilmiş dəmir yolları, magistral avtomobil yolları, elektrik infrastrukturu, suvarma ilə bağlı, içməli su ilə bağlı olan layihələr, qazlaşdırma. Yəni, bütün bu işləri biz son illər ərzində görmüşük ki, insanlar daha yaxşı yaşasınlar. İnsanlara diqqət göstərmək, onların qayğıları ilə yaşamaq, daim onların arasında olmaq lazımdır. Bütün kəndləri bir-bir gəzib orada - kəndlərdə insanlarla təmasda olmaq. Yəni, mənim tələblərim bundan ibarətdir. Hər təyinatda icra başçısı olsun, digər rəhbər şəxs olsun, mənim təlimatlarım bundan ibarətdir. Amma əfsuslar olsun ki, yenə də deyirəm, göstərdiyim etimada rəğmən bəzi məmurlar bu göstərişləri yerinə yetirmək əvəzinə, ancaq öz ciblərini güdərək qanunsuz varlanmaya üstünlük verirlər. Əminəm ki, bu yüksək etimadı siz öz işinizlə doğruldacaqsınız. Sizin üzərinizə böyük vəzifə düşür, bəziləriniz artıq rəhbər vəzifələrdə çalışmısınız, təcrübəniz də var. Bəziləriniz yeni təyin olunursunuz. Ona görə əminəm ki, öz işinizlə bu etimadı doğruldacaqsınız və xalqın rəğbətini qazanacaqsınız. Sizə uğurlar arzulayıram. Sağ olun.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Ceyhun Cəlilov: Möhtərəm cənab Prezident, ilk öncə bizə göstərdiyiniz yüksək etimada görə Sizə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Azərbaycan Respublikasının son illərdə bütün regionlarının, eyni zamanda, Naxçıvan Muxtar Respublikasının inkişafında xüsusi mərhələ var. Bu, Sizin xüsusi diqqət və qayğınızın nəticəsidir. Sizi əmin etmək istəyirik və söz veririk ki, bundan sonrakı fəaliyyətimizdə Sizin etimadı doğrultmaq məqsədilə verdiyiniz bütün tapşırıq və göstərişlərinizi vaxtında layiqincə yerinə yetirib bu tapşırıqların icrasını tam təmin edəcəyik.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol.
Göyçay Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Orxan Mürsəlov: Möhtərəm cənab Prezident, yenidən etimad göstərərək bizi vəzifəyə təyin etdiyinizə görə Sizə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Tam suveren Azərbaycanımızın banisi olaraq Zati-alinizin bütün tapşırıqlarını təyin olunduğumuz vəzifələrimizdə vicdanla, tam məsuliyyətimizlə və ləyaqətlə qeyd-şərtsiz icra edəcəyik. Təşəkkür edirik.
Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vüqar Novruzov: Möhtərəm cənab Prezident, göstərdiyiniz böyük etimadı doğruldacağıq, müasir Azərbaycan Respublikasının banisi Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin ideyalarını yaşadacağıq, Sizə və Azərbaycan Respublikasına şərəflə xidmət edəcəyik.
Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Natiq Ağayev: Möhtərəm cənab Prezident, əmin etmək istəyirəm ki, göstərdiyiniz böyük etimadı səylə, gücümüz, biliyimiz çərçivəsində tam şəkildə icra edəcəyik və işimizi ləyaqətlə, şərəflə davam etdirəcəyik. Çox sağ olun.
Bakı şəhəri Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan İbrahimov: Möhtərəm cənab Prezident, bizə belə yüksək etimad göstərdiyiniz üçün Sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm və söz verirəm ki, bu etimadı doğrultmaq üçün əlimdən gələni edəcəyəm. Təşəkkür edirəm.
Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elvin Paşayev: Cənab Prezident, bizə göstərdiyiniz yüksək etimada görə bir daha təşəkkür edirik. Qarşımıza qoyduğunuz bütün vəzifələri bilik və bacarıqlarımızla yerinə yetirəcəyimizə söz veririk.
Kürdəmir Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşən Həsənli: Möhtərəm cənab Prezident, bizə göstərdiyiniz böyük etimada görə Sizə minnətdarlığımı bildirirəm. Verdiyiniz bu tapşırıqları və göstərdiyiniz böyük etimadı doğruldacağıma bütün varlığımla söz verirəm. Təşəkkür edirəm.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_b495459ea0885ff39d5077bba_o.jpg
On November 12, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Jeyhun Jalilov on his appointment as Plenipotentiary Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, Elkhan Ibrahimov as Head of the Executive Authority of Nasimi District of Baku city, Natig Agayev as Head of the Executive Authority of Balakan District, Orkhan Mursalov as Head of the Executive Authority of Goychay District, Elvin Pashayev as Head of the Executive Authority of Gakh District, Vugar Novruzov as Head of the Executive Authority of Goygol District, and Elshan Hasanli as Head of the Executive Authority of Kurdamir District.
Speaking at the meeting, President Ilham Aliyev said:
- I am appointing you to various leadership positions in the regions of our country. Significant confidence has been placed in you, and I am sure that you will live up to it and will spare no effort to fulfill the tasks ahead through hard work and dedication.
Of course, great responsibility comes with great tasks. First of all, you must carry out all my instructions. Every time I appoint someone to a leadership position in the regions, my instructions should be the key guiding principles for them – above all, to serve the people and remain close to them. Everyone working in a leadership position, every official, must be humble. In life and in everyday activities, both they and their close relatives must behave in a manner that invites no criticism of our common cause.
Unfortunately, in some cases, officials cannot behave properly in society, show excessive arrogance, try to place themselves above others, thereby damaging their own reputation and tarnishing our state and its policy. At the same time, in some cases they get involved in corruption and bribery. The people of Azerbaijan are well aware that every civil servant who goes astray will ultimately be held accountable before the law. Regrettably, such cases still exist today. However, it must be clear to society that illegal actions will not go unpunished. Therefore, I ask you to take decisive action against misconduct, select reliable, professional, and morally upright people for our team, and demonstrate through your leadership in the regions that my choice was correct. Otherwise, necessary measures will, of course, be taken.
The key infrastructure projects in our regions are almost complete. A positive turnaround has been achieved by the state in recent years, through state investment programs. The implementation of several regional development programs has been successful. We can say that the situation with electricity – the primary area of infrastructure development – has been fully normalized in almost all our regions. Of course, there are still some issues related to renovating and repairing outdated infrastructure, but this is no longer a serious problem. The establishment of electrical infrastructure in all our regions, including the liberated territories, has created strong potential.
Highways now fully meet modern standards, and intercity roads are also in good condition. Necessary funds are allocated annually for the construction of rural roads. I cannot say that we have achieved the desired 100% result yet, but in many regions, roughly 70–80% of rural roads have been repaired and are of good quality.
Drinking water projects are well underway in all our cities. Necessary measures have been taken in the villages in terms of drinking water. Irrigation projects are underway, there is construction of new reservoirs and water canals, and the situation with irrigation is generally changing for the better. All other infrastructure projects, including social infrastructure ones, the construction of schools, hospitals and sports facilities are also progressing. In other words, we are addressing all these issues in the regions of Azerbaijan. A modern hospital is operating in every city, and all this, of course, requires both major funds and daily attention. Let me repeat that we have resolved these issues through state funding and the implementation of regional socioeconomic development programs financed from the state budget.
It is now time to resolve the issues that still exist in the regions and concern our people. Here too, the primary principle should be social justice. In every region and every village, people should see and know that justice always prevails. In the past, developments in our regions sometimes took a negative turn due to the improper actions and instructions of certain officials in central executive bodies. There is no trace of those officials left, so to speak. As a result of the personnel reforms carried out in Azerbaijan, particularly within the central executive bodies, the situation has improved significantly. Therefore, I am absolutely convinced that from now on, you will not receive any unlawful instructions from the center. Such cases did occur in the past. The officials who issued those unlawful directives and pursued illegal enrichment as their primary goal are now being held accountable in court. In a number of instances, there were cases of inefficient land use — land was often seized, and its designated categories were altered. Some officials even built residences on land suitable for cultivation — and, of course, all of this constitutes illegal activity.
However, I also know that some regional officials were compelled to carry out those illegal acts. Of course, the responsibility that was placed on them required a completely different approach. At the same time, it is true that in some cases these illegal acts were committed under the orders of corrupt, greedy, and insatiable officials at the central offices. But again, I say: as a result of the ongoing policy of reform and cleansing, I am now confident that no one will issue illegal instructions to you. Should anyone do so, inform me immediately; serious measures will be taken against those responsible.
In the regions, of course, employment issues are a top priority. Overall, Azerbaijan has carried out major employment reforms in recent years, and the unemployment rate has fallen. However, it is also true that migration from the regions to Baku and other large cities still persists. There are various reasons for this. The migration - people leaving rural areas for cities - is not unique to our country; it is observed in developed countries as well. Naturally, opportunities in big cities are greater and the standard of living is higher. All of this is understandable. Yet one of the reasons for migration from the regions to the cities is unemployment. The government is now taking various steps to provide people with jobs in the regions. We are creating enterprises, entrepreneurs are provided with low-interest loans, and a self-employment program has been successfully implemented. Tens of thousands of people have already been covered by this program.
Therefore, my demand from local leaders is that they work to create jobs and favorable conditions for business people. Of course, businesses need support. Because the development of local production not only paves the way to employment but also strengthens local production. Many important steps have been taken by the state regarding agriculture and tourism in recent times. This needs to be expanded further, especially in regions that are attractive for tourism. This should be the main factor of the economy, the regional economy, along with agriculture.
The environmental balance in the regions must be protected. Much attention must be paid to the environment. In principle, there are no serious problems with ecology in our regions. The main problems were in Baku, and we are successfully addressing them. The new panorama of Baku is clear evidence of that. There used to be an ecological disaster here. Both Baku and Sumgayit were considered the most environmentally polluted cities. Today, however, this is not the case. Baku and Sumgayit are now cities of parks.
We have relocated obsolete enterprises, improved oil-polluted areas, rehabilitated them, built parks. We have turned the Black City into the White City. Of course, there are other methods to ensure ecological balance in the regions. Illegal activities there are causing even more environmental damage than the oil and gas industry. Therefore, in order to curtail and eliminate illegal activities, I gave relevant instructions to the Presidential Administration, the Cabinet of Ministers and the Ministry of Ecology and Natural Resources. The altering of river courses and illicit extraction and production of construction building materials must be regulated - all such illegal activities must be stopped.
In other words, the regions of Azerbaijan must meet the highest standards today. Let me repeat that every citizen of Azerbaijan can clearly see the revival of the regions as a result of the work carried out in recent years – nine international airports, renovated, repaired and newly built railways, highways, power infrastructure, irrigation and drinking water projects, gasification. In other words, we have done all this work in recent years so that people can live better. It is necessary to pay attention to the people, share in their concerns, and always stand by their side. Visit all the villages personally and engage with the residents there. In other words, these are my requirements. Every time I appoint someone, whether as the head of an executive authority or another senior official, my instructions are roughly the same. Yet despite the trust I place in them, some officials choose to line their own pockets and pursue illegal enrichment. I am sure that you will live up to this high trust with hard work. A great responsibility rests on your shoulders. Some of you have already worked in senior positions and have experience. Some have been appointed for the first time. Therefore, I am confident that you will honor this trust through your work and earn the respect of the people. I wish you success. Thank you.
All of the appointees expressed their deep gratitude to the President and assured that they will carry out their duties with utmost dedication, honor, and commitment to serve the people and the state.