https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8213c507c0ef05e0860e55b90_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC daha iki beynəlxalq nüfuzlu sertifikasiya prosesini uğurla tamamlayıb.
İlk olaraq şirkətə məxsus Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzi üçün ödəniş ekosistemində “bulud” xidmətləri üzrə qlobal standartları müəyyən edən “PCI DSS Certificate of Compliance” sertifikatı (4.0.1 versiyası) əldə edilib. Eyni zamanda ötən il Bakı Əsas Data Mərkəzi üçün əldə edilmiş sertifikat yenilənib.
Sertifikatın əldə olunması məqsədilə səlahiyyətli şirkət tərəfindən ilkin qiymətləndirilmə aparılıb, daha sonra müstəqil auditorlar tərəfindən audit həyata keçirilib. Audit nəticəsində data mərkəzinin maliyyə qurumlarına “bulud” xidmətləri göstərmə uyğunluğu beynəlxalq səviyyədə təsdiqlənib.
“AzInTelecom”un uğurla başa vurduğu ikinci sertifikasiya prosesi isə keyfiyyət təminatı sahəsində beynəlxalq standartlara uyğunluğunu və davamlı inkişaf öhdəliyini təsdiqləyən “Test Maturity Model Integration” (TMMi – Level 2) sertifikatının əldə edilməsi olub.
“TMMi” sertifikasiyası proqram təminatlarının sınaq proseslərinin peşəkarlığını qiymətləndirmək üçün beynəlxalq modeldir. Bu modelin tətbiqi şirkətlərə test proseslərini sistemləşdirməyə, riskləri azaltmağa və məhsulun ümumi keyfiyyətini artırmağa imkan yaradır.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” “PCI DSS” sertifikatının 4.0.1 versiyasını MDB məkanında, “TMMi” sertifikatını isə Azərbaycanda əldə edən ilk şirkətdir.
“AzInTelecom” MMC rəqəmsal dünyada keyfiyyətə üstünlük verənlərə təhlükəsiz, etibarlı və rahat adaptasiya edilən xidmətlər təqdim edir. Şirkətin xidmətləri arasında güclü və təhlükəsiz “bulud” həlləri, yeni nəsil rəqəmsal imza və identifikasiya xidmətləri, biznesin idarə edilməsində effektivlik təmin edən rəqəmsal platformalar və kibertəhlükəsizlik həlləri xüsusi yer tutur. Bu xidmətlər vasitəsilə şirkət müştərilərinə rəqəmsal transformasiya sahəsində ən müasir texnologiyaları təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8213c507c0ef05e0860e55b90_o.jpg
ООО «AzInTelecom», одна из компаний AZCON Holding, успешно прошла два новых этапа международной сертификации.
Резервный дата-центр компании в Евлахе получил сертификат «PCI DSS Certificate of Compliance» (версия 4.0.1) — глобальный стандарт, определяющий требования безопасности для облачных сервисов в платёжной экосистеме. Одновременно был обновлён сертификат, ранее выданный Бакинскому основному дата-центру.
Для получения данного сертификата уполномоченная организация провела предварительную оценку, после чего независимые аудиторы осуществили комплексную проверку. По итогам проверки официально подтверждено, что дата-центр соответствует международным требованиям к предоставлению облачных услуг финансовым учреждениям.
Кроме того, компания «AzInTelecom» успешно прошла сертификацию по стандарту «Test Maturity Model Integration» (TMMi – Level 2), которая подтверждает соответствие компании международным стандартам в области обеспечения качества и отражает её приверженность принципам постоянного совершенствования.
Сертификация TMMi представляет собой международную модель, предназначенную для оценки уровня развития и профессионализма процессов тестирования программного обеспечения. Применение этой модели помогает компаниям систематизировать тестовые процессы, снижать риски и повышать общее качество своих продуктов и услуг.
Необходимо отметить, что «AzInTelecom» стала первой компанией в странах СНГ, получившей сертификат PCI DSS версии 4.0.1, и первой компанией в Азербайджане, удостоенной сертификата TMMi.
ООО «AzInTelecom» предоставляет надёжные, безопасные и легко адаптируемые решения для тех, кто ценит качество в цифровом мире.
Компания предлагает современные и защищённые облачные решения, цифровую подпись и идентификацию нового поколения, платформы для эффективного управления бизнесом, а также комплексные решения в области кибербезопасности.
Благодаря этим направлениям деятельности «AzInTelecom» помогает своим клиентам использовать передовые технологии и успешно реализовывать проекты в сфере цифровой трансформации.