https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3075fb0b4588b90b3f94082aa_o.jpg
Azərbaycan Bolqarıstanın paytaxtı Sofiyada Beynəlxalq Nəqliyyat Forumu (BNF) və “Eurostat”ın təşkil etdiyi “Məlumatlara əsaslanan qərar qəbuletmənin təşviqi” mövzusundakı konfransda təmsil olunub. Tədbirdə 20-yə yaxın ölkənin mütəxəssisləri səmərəli və dayanıqlı şəhər mobilliyi sistemlərinin formalaşdırılmasında rəqəmsallaşmanın rolunun gücləndirilməsinə dair müzakirələr aparıblar. Sessiyalar zamanı iştirakçılar ölkələrinin təcrübələrini bölüşüblər.
Azərbaycan nümayəndə heyəti Bakının “Rəqəmsal əkiz”i mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Şəhər mobilliyinin idarə olunması, məlumat inteqrasiyası və qərar qəbuletmə proseslərinin təkmilləşdirilməsində bu layihənin rolu vurğulanıb. Təqdimat iştirakçılar arasında böyük maraq doğurub, sürətlə böyüyən şəhərlərdə rəqəmsal texnologiyaların nəqliyyatın planlaşdırılması və monitorinqini asanlaşdırmasına dair uğurlu nümunə kimi qiymətləndirilib.
Tədbir Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya və dayanıqlı nəqliyyat istiqamətlərində əldə etdiyi nailiyyətləri bölüşməsi üçün mühüm platforma rolunu oynayıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3075fb0b4588b90b3f94082aa_o.jpg
Азербайджан был представлен на конференции на тему «Содействие принятию решений, основанных на данных», организованной в столице Болгарии Софии Международным транспортным форумом (МТФ) и Eurostat. На мероприятии специалисты из около 20 стран обсудили усиление роли цифровизации в формировании эффективных и устойчивых систем городской мобильности. В ходе сессий участники поделились опытом своих стран.
Азербайджанская делегация выступила с презентацией на тему «Цифровой двойник» Баку. В ходе выступления была подчеркнута роль этого проекта в управлении городской мобильностью, интеграции данных и совершенствовании процессов принятия решений. Презентация вызвала большой интерес у участников и была признана успешным примером того, как цифровые технологии могут облегчать планирование и мониторинг транспорта в быстро растущих городах.
Мероприятие стало важной платформой для обмена достижениями Азербайджана в области цифровой трансформации и устойчивого транспорта.